Apple v Číně cenzuruje texty pro gravírování. Zakázaných je přes 1000 výrazů

Apple již nějakou dobu ve svém online Storu nabízí jako doplňkovou službu možnost vygravírovat text či emoji na vybrané produkty. Tím lze produkt ještě více přizpůsobit na míru uživateli. Samozřejmě má služba určitá pravidla a není možné na produkty vygravírovat cokoliv. Typicky jsou zakázané vulgarismy, rasistické narážky či jiná slova odporující podmínkám.

Gravírovací služba podmínky přizpůsobuje vždy lokálnímu trhu, takže se seznam zakázaných slov a výrazů v jednotlivých zemích liší. Prozkoumat se to rozhodla společnost CitizenLab, která naprogramovala nástroj, jenž na vybraných trzích otestoval různá kontroverzní slova a výrazy, aby zjistila, jak je Apple v daném státě přísný, nebo naopak benevolentní.

Došla přitom k zajímavému zjištění, že zatímco v USA projde mnohé a k zamítnutí textu došlo pouze ve 170 případech, v Asii a zejména v Číně Apple cenzuruje ve velkém. Odhaleno bylo více než tisíc zakázaných slov, a to takových které často odkazují na politické události země. Vygravírovat v Číně nejdou ani slova jako demokracie, lidská práva či narážky na Tibet či Hongkong. To platí i na některé prvky ze západního světa, které se režimu nelíbí.

Zde je vidět, že ačkoliv se firma snaží tvářit jako svobodná, otevřená, podporuje různé komunity a přispívá na boj proti rasismu, tak na druhou stranu se nezdráhá pokrytecky přizpůsobit čínskému nedemokratickému režimu. Hledejme za tím zejména ekonomické zájmy – Čína tvoří skoro pětinu tržeb společnosti, se smartphony je zde aktuálně tržní čtyřkou a Apple si tak nemůže dovolit si to na tamním trhu s autoritami příliš rozházet.

Jak je to obecně s cenzurou na internetu?

Diskuze (7) Další článek: Huawei má patent na smartphone bez tlačítek. Nahradí je displej na bocích

Témata článku: iPhone, Apple Watch, Internet, Čína, Apple Store, USA, Cenzura, Store, Gravírování, Hongkong, Text, Produkt, Asie, Zakázané slovo, Slovo, Výraz, TibetNokia vzkřísila legendární 6310. Obrněná XR20 má zase 5G a bezdrátové nabíjení

Nokia vzkřísila legendární 6310. Obrněná XR20 má zase 5G a bezdrátové nabíjení

** Nokia představila tři velmi odlišné telefony ** Přivítejte tlačítkáč, „plácačku“ s obří baterií a levný odolný 5G smartphone ** U Nokie XR20 můžete navíc počítat s jednorázovou bezplatnou výměnou displeje

Martin Chroust
Android 11Legendy
Google ruší aplikaci Android Auto. Její funkce převezme Google Assistant
Martin Miksa
Android 12Android AutoMobilní aplikace