Apple v EU zpřístupnil diagnostiku pro iPhony. V bílé knize se chlubí dlouhou životností svých zařízení

  • U iPhonů v Evropě už funguje komponenta pro diagnostiku.
  • Budete však potřebovat zařízení s iOS 17 (a novějším)...
  • ...a také druhé zařízení pro spouštění dílčích testů

Apple vloni v prosinci začal v USA nabízet komponentu Apple Diagnostics, která je určená pro domácí opravy zařízení. Je určena těm, kteří chtějí zjistit, zda s jejich iPhonem skutečně něco není v pořádku. Popř. těm, kteří chtějí opravovat vlastní zařízení od Applu. Funkce Apple Diagnostics se v těchto dnech dostává i do Evropy, a k jejímu využití potřebujete iPhone (nebo Mac), který hodláte diagnostikovat, a k tomu druhé zařízení připojené k internetu, na němž se dozvíte výsledek. A to může být počítač, druhý iPhone, iPad nebo třeba smartphone s Androidem.

Klepněte pro větší obrázek
Každý uživatel v Evropě si nově může zapnout diagnostiku ve svém iPhonu. Podmínkou je pouze systém iOS 17 (a novější)

iPhone, u kterého máte podezření na nějaké poškození, je nutné uvést do režimu diagnostiky, který se do iPhonů dostal společně iOS 17. Při vypnutém stavu je nutné podržet oba boční regulátory hlasitosti a pak k telefonu připojit k nabíječku. Jakmile se na displeji rozsvítí logo Applu, můžete boční tlačítka pustit, a počkat, až naběhne diagnostický režim. Ten dokáže určit hardwarové a softwarové problémy iPhony společně s komponenty, které je třeba pro případnou opravu zakoupit.

Pokračovat však musíte na druhém zařízení, kde přejdete na tuto adresu, zvolíte typ diagnostikované zařízení a zadáte jeho sériové číslo. To zjistíte po stisknutí ikonky „i“ v pravém spodním rohu displeje u diagnostikovaného iPhonu. Jakmile se obě zařízení propojí, můžete z druhého spustit řadu dílčích testů zaměřených na software, zvuk, displej, multi-touch, Face ID a fotoaparáty. Výsledky testů můžete rovnou vytisknout, nebo si alespoň vytvořit screenshot a kontaktovat servisní středisko s konkrétním problémem. A nebo se do opravy můžete pustit sami.

Bílá kniha prozradí detaily

Společně s rozšířením dostupnosti nástroje pro diagnostiku do Evropy vydal Apple i tzv. „bílou knihu“ s názvem Longetivity by Design. Apple v dokumentu uvádí, že si iPhony na klíčových trzích drží hodnotu déle, než iPhony. A to až o 40 % ve srovnání s Androidy. U starších iPhonů je pak tento rozdíl v zůstatkové hodnotě telefonu ještě vyšší. Např. při výkupu v USA má pro Apple určitou hodnotu i iPhone 7 z roku 2016, který se na trh dostal ve stejné době jako Galaxy S7. Troufáme si tvrdit, že v dnešní době přinese na výkup tento model od Samsungu jen málokdo...

Klepněte pro větší obrázek
Postupné rozšiřování oprav jednotlivých komponent iPhonů v čase

Apple se chlubí softwarovou podporou iPhonů, která přesahuje pět let. Po celém světě je v oběhu několik stovek milionů telefonů s logem Apple, které jsou starší než pět let. Současně Apple vyzdvihuje i 38% pokles mimozáručních oprav mezi roky 2015 a 2022. Apple v dokumentu prozrazuje různé dílčí testy a poukazuje na to, že navrhuje iPhony tak, aby je bylo možné snadno opravit. Současně vysvětluje kontroverzní „odemykání“ vyměněných součástek nebo riziko neoriginálních baterií.

Apple přesto udělal určitý ústupek. Zatímco dříve u neoriginálních baterií vypínal statistiky o její zdraví a u displejů funkci True Tone, nově už to platit nebude. Změna v chování iPhonů po vyměnění součástek by měla být vidět již u systému iOS 18. Kompletní dokument od Applu si můžete přečíst zde.

Diskuze (1) Další článek: Jak mohl vypadat Surface Phone 3. Microsoft jeho vývoj ukončil, představa telefonu žije dál jen díky patentu

Témata článku: Apple, , , , , , , , Zařízení, Dílčí test, Oprava, MAC, Evropa, Test, Kniha, Komponenta,