Apple vyhrál soud s Epicem. Musí však povolit alternativní způsoby platby v obchodě App Store

Více než rok trvající soudní spor Apple a Epicu v pátek konečně rozseknul americký soud. Verdikt zněl jasně, nebylo shledáno, že by Apple s obchodem AppStore porušoval antimonopolní zákony, jak celou dobu oponoval Epic. Není tedy důvod, aby Apple musel pouštět na platformu další obchody s aplikacemi. Celé rozhodnutí soudu si přečtete zde.

Na druhou stranu soud nařídil Applu umožnit všem vývojářům možnost nabídnout zákazníkům alternativní metody, což je něco, o co Epic rovněž od začátku usiloval. Soudu tak nestačilo ani nedávné oznámení Applu, kdy dovolil velkým vývojářům mediálních aplikací jako Netflix či Spotify kontaktovat své zákazníky s alternativním způsobem platby e-mailem. Nyní musí dovolit nabízet jiné způsoby platby všem. Na splnění rozhodnutí soudu má Apple 90 dní.

Apple ustoupí, Epic zaplatí

Ani Epic však nemůže slavit. Soud mu totiž nařídil zaplatit tučné odškodné. Jednak jde o ušlé peníze Applu odpovídající 30 % z částky 12,1 milionu dolarů, kterou Epic porušením podmínek AppStoru napřímo vybral skrze vlastní platební řešení v období od srpna do října 2020. Navíc ale jako odškodné bude muset firma zaplatit i 30 % ze všech tržeb od 1. listopadu až doposud, samozřejmě s připočtením úroků.

Přestože to vypadá, že souboj Applu a Epicu rozhodnutím Epicu skončil, opak je pravdou. Jednak se Epic jistě odvolá a navíc americká soudní bitva byla pouze jedna z mnoha, které spolu firmy po celém světě vedou. Radost z něj však mohou mít alespoň všichni ostatní vývojáři, kteří na iOS možná konečně dostanou prostor vybírat peníze za své aplikace napřímo. Otázkou je, zda se nyní dočkáme i toho, že se hra opět vrátí na AppStore, když už Epicu odpadl hlavní argument, že nechce odvádět provize Applu.

Nový trailer na Fortnite Impostors:

Diskuze (215) Další článek: Evropská komise opět vyšetřuje Google. Tentokrát za zvýhodnění Asistenta v chytrých telefonech

Témata článku: Apple, , , , , , , , , Rozhodnutí soudu, Obchod, Platba, Soud, Alternativní způsob, AppStore, Vývojář