Apple vyvíjí čip pro své auto. S autopilotem pro Apple Car mu pomůže partner z Jižní Koreji

Apple Car je nejen v Cupertinu veřejným tajemstvím a o automobilu s logem nakousnutého jablka se za poslední měsíce řeklo mnoho. Stále však není jasné, kdy se auta dočkáme, jak bude vypadat, ani ve spolupráci s kým jej Apple vyrobí. Přestože finální produkt může být ještě velmi vzdálený, neznamená to, že by nebyly vidět žádné výsledky.

Podle nové zprávy nyní Apple vyvíjí vlastní čip, který bude u chystaného automobilu sloužit jako podpora pro funkce autopilota. S vývojem a testováním mu údajně pomáhá blíže nespecifikovaný partner z Jižní Koreje. Ve stejné zemi však spolupráce zřejmě probíhá na více úrovních. Již loni v létě se mluvilo o tom, že Apple jedná s LG na technologii baterií.

Stále na začátku

Zatím se ale nejedná o žádný finální procesor jako v případě telefonů či počítačů, ale zatím se započalo s vývojem jeho jednotlivých modulů. Jakmile moduly a čip bude hotový, měly by sloužit k funkcím autopilota, podobným jako známe u dnešních pokročilých vozů typu Tesla. Pro to, aby automobil byl schopný rychle vyhodnocovat situaci se kromě CPU a GPU jednotek hodně soustředí právě na jeho NPU pro podporu výpočtů umělé inteligence.

Raná fáze vývoje napovídá, jak vzdálené je asi zatím představení automobilu. Na druhou stranu nelze říci, že by se započalo nedávno. Server The Elec však dodává, že spolupráce Applu s korejským partnerem už na vývoji probíhá rok. Příští rok bychom se tak mohli dočkat finálního čipu. Podobný proces údajně zahrnoval i vývoj čipu M1, kde také byly nejdříve vyvinuty samostatné moduly, které byly řádně otestovány a až po něm přišel celkový procesor.

Vzhledem ke komplexnosti vývoje celého automobilu je otázkou, kdy se můžeme příchodu auta na trh těšit. Zatím ani není jasné, kolik toho Applu bude dělat sám a kolik ve spolupráci s jinou automobilkou. Dokonce není ani jisté, zda opravdu půjde o vlastní automobil, nebo firma jen vyvine kompletní balíček technologií, které pak vloží do nějakého automobilu, které pro něj na míru vyrobí jiný výrobce. Vše ukáže až čas a lze očekávat, že na odpovědi si můžeme počkat i několik let.

Už i Huawei má vlastní automobil s hybridním pohonem:

Váš názor Další článek: Zaměstnancům Applu začínají vadit nízké mzdy. Zakládají odbory a preventivně používají Android

Témata článku: Apple, Technologie, Spekulace, Baterie, Mobilní procesory, Korea, Tesla, Elektromotor, Elektromobilita, Cupertino, Autopilot, Cpát, Pro +, CAR, Jižní Korea, Čip, Vývoj, Automobil, Partner