Apple Watch a jejich fotografické možnosti

Apple Watch jsou chytré hodinky, které ve svých útrobách žádný zabudovaný fotoaparát nemají. I tak na nich spustíte množství fotografických aplikací. K čemu ale jsou mobilním fotografům?

Nositelná zařízení zažívají v posledních letech boom, a tak není divu, že si přisadil i Apple a nabízí svou alternativu pro telefony iPhone, které se stále těší veliké oblibě právě i díky jejich fotografickým kvalitám.

Klepněte pro větší obrázek
Uprostřed displeje bráno zleva jsou ikony aplikací, které jsou stejné jako v systému iOS, Camera Plus, ProCam a Camera+.

Apple Watch jsou tak jeho prodlouženou rukou, což platí i po fotografické stránce, protože i v těchto hodinkách můžete mít nainstalováno četné množství fotografických aplikací.

Nativní Fotoaparát

Po vybalení samotných hodinek a jejich nutném prvním spárováním s telefonem iPhone budete mít na ploše, na kterou se dostanete stiskem korunky, ikonu jasně odkazující k té ve svém telefonu. Dle toho, co znázorňuje, vám bude i jasné, k čemu asi bude sloužit.

Klepněte pro větší obrázek
Zobrazené ikony na Apple Watch jsou sice titěrné, kupodivu se ale vždy trefíte na tu, na kterou chcete.

Pokud máte telefon na stativu a nechcete si s ním pohnout ručním stiskem spouště, využijete tu na svých hodinkách. Váš prst na spoušti totiž tato aplikace zdárně supluje. Na displeji Apple Watch vidíte snímanou scénu, tlačítko spouště, a její časovač nastavený na tři sekundy. Tlačítko spouště pořídí jednu fotografii, pokud využijete časovač, vyfotí se série deseti snímků. Kde se displeje hodinek dotknete prstem, tam také bude telefon ostřit.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Rozhraní aplikace Fotoaparát a náhled pořízeného snímku.

Po vyfocení scény můžete v hodinkách snímky jen procházet, více nabídek nečekejte. Jedná se skutečně pouze o rychlou kontrolu a nic víc. Je fajn, že tuto funkčnost hodinky nabízejí, protože majitelům tak může odpadnout potřeba koupě externí spouště, jakou je třeba ta značky Emofix. Aplikace navíc pracuje velice svižně, bez trhání, sekání a padání.

Optika fotomobilů už dokáže velké věci. Pokud zainvestujete do kvalitního příslušenství, můžete výsledek ještě umocnit. Ne všechno je ale kvalitní a zrovna dvakrát přínosné. Zajímavé jsou ale rozhodně všechny.

ProCam 3 

Co neumožňuje nativní aplikace, umožňuje pokročilý fotografický titul Pro Cam. Ten je jedním z nejlepších na platformě iOS, protože poskytuje uživateli manuální režim při snímání scény a další pokročilá nastavení. Titul ProCam v chytrých hodinkách slouží opět hlavně jako spoušť fotoaparátu propojeného iPhonu, na dálku mu ale můžete zvolit i některé další možnosti.

Klepněte pro větší obrázek
Rozhraní aplikace ProCam. Šipkou nahoru rozjedete nabídku možností.

Rozhodně jich ale nečekejte mnoho. V určitých situacích se však i to málo může hodit. Jedná se o volbu formátu snímku a zapnutí či vypnutí přisvětlující diody. Titul ProCam umí snímat jen fotografie, na videozáznamy si netroufá a při snímání oproti nativnímu Fotoaparátu neukazuje náhled scény.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Možnosti nastavení formátu fotografie a zapnutí či vypnutí přisvětlující diody.

Camera Plus

Camera Plus je velice populární aplikace, kterou relativně nedávno sám Apple vyhlásil aplikací týdne, protože dostala četná vylepšení. Ve své době však právě jako jedna z prvních v celém systému iOS přišla s možností jedním zařízením ovládat to druhé, pokud byly přihlášeny na stejné Wi-Fi síti. Tato možnost samozřejmě přešla s příchodem Apple Watch i na tuto platformu.

Klepněte pro větší obrázek
V aplikaci Camera Plus se stačí dotknout scény a snímek se pořídí - žádná spoušť přítomna není.

Jedná se však spíše o zklamání, protože vyjma pořízení snímku nezvládne nic jiného. Navíc zrcadlený obraz není tak plynulý jako v základní aplikaci Fotoaparát. Zatím tedy spíše zbytečnost.

Aplikaci Camera Plus se podrobněji věnuje článek na GigiArena.cz

Camera+

Do třetice všeho dobrého, protože i Camera+ pořizuje snímky spouští na hodinkách, živý náhled scény ale neposkytuje. Navíc přihazuje jen časovač spouště a obrazovku v přehledech, ve kterých vám sdělí nějaké moudro, které pronesl nějaký slavný fotograf.

Klepněte pro větší obrázek
Bez spuštěné aplikace v telefonu vás ta na hodinkách bude jen informovat, ať tak uděláte.

Apple Watch mají integrovanou Wi-Fi, takže by výrobcům profesionální techniky stačilo udělat aplikaci, která by komunikovala s jejich fotoaparáty a nebyl by tím problém použít (nejen) tyto hodinky jako dálkovou spoušť i k jiným zařízením, než k pouhému mobilnímu telefonu.

Klepněte pro větší obrázek
Zda chcete mít aplikaci ve svých přehledech, si zvolíte při její instalaci do telefonu skrze aplikaci Watch.

Konkurence jde ještě dál. Je to dobře?

Oproti Apple Watch ale takové hodinky Samsung Gear 2 dokáží i záznam pořídit, protože obsahují integrovaný snímač o rozlišení 2 Mpx. Pro pořízení fotografie či záznam videa se stačí dotknout displeje hodinek. Aplikace obsahuje i nastavení v podobě změny režimu ostření (automatika, makro) a volby velikosti rozlišení.

Klepněte pro větší obrázek
Samsung Gear 2 (Neo) nabídly i integrovaný fotoaparát s rozlišením 2 MPx.

Spíše než na jakékoli vážnější použití, protože výsledná kvalita snímku oslnivá opravdu není, použijete kameru v hodinkách snad jen ke špionáži třeba podobně jako James Bond. Málo lidí totiž vůbec tuší, že taková technologie v hodinkách může existovat. I Samsung si toho byl vědom, a tak v nástupci Samsung Gear S2 už fotoaparát nenajdete žádný.

Zatím je celá technologie kolem nositelného zařízení víceméně v plenkách, ale doufejme, že se najde i jiné využití těchto zařízení, než je pouhá dálková spoušť s možností prohlížet si fotografie ať už v galerii obrázků, nebo třeba na Instagramu a pořizování záznamu v tristní kvalitě. Přiznejme si, že k tomu to totiž opravdu není a nejspíš také nikdy nebude. Vývojářům se ale meze určitě nekladou.

Váš názor Další článek: O2 Datomat: 50 MB za každou vypitou Coca-Colu

Témata článku: Apple, Mobilní aplikace, Focení mobilem, Nositelnosti, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone SE, Watch, Integrovaný snímač, Integrovaný fotoaparát, #Apple, APP, Populární aplikace, Foto, Nositelné zařízení, Celá technologie, Zain, Nativní aplikace, Dálková spoušť, Fotograf, Možnost, Výsledná kvalitaTip pro macOS. Zakažte spouštění aplikací po startu

Tip pro macOS. Zakažte spouštění aplikací po startu

Spouští se vám po startu macOS nechtěné aplikace? Zakažte je snadno a bez instalace často placených aplikací.

Jiří Kuruc
macOSTipy
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment
Zapomeňte na ropu a uhlí, Evropa chce vyrábět petrolej a naftu ze vzduchu
Jakub Čížek
EnergetikaEvropaObnovitelné zdroje
Jak psát, posílat a přijímat SMS na počítači

Jak psát, posílat a přijímat SMS na počítači

Psát a přijímat textovky nemusíte jen prostřednictvím telefonu. Pomocí aplikací od Microsoftu nebo Googlu jej propojíte s vaším počítačem, díky čemuž pak můžete SMS zprávy vyťukávat pohodlněji na klávesnici. Zjednoduší vám to i správu zpráv.

Jan Spěšný
SMSTipy
Software Zotacu prozradil, že Nvidia možná chystá GeForce RTX 3090 Ti
Karel Javůrek
GeForce RTX 3000Grafické kartyNvidia
Nikola Tesla: Génius, který se neuměl prodat. Věděli jste, že studoval i v Praze?

Nikola Tesla: Génius, který se neuměl prodat. Věděli jste, že studoval i v Praze?

Nikola Tesla po sobě zanechal zhruba 700 vynálezů, z nichž mnohé změnily svět. Přesto se za života dostatečného uznání nedočkal. V červenci uplynulo 165 let od jeho narození.

Jan Spěšný