Apple Watch dokážou odhalit covid-19 týden před prvními příznaky

Odborníci z newyorské nemocnice Mount Sinai a Stanfordovy univerzity zkoumali, zda lze pomocí Apple Watch detekovat koronavirové infekce ještě předtím, než je prokáže test, informuje CBS News. Včasná detekce by byla silným trumfem v boji s pandemií. Čím dříve je nakažený jedinec identifikován, tím méně dalších lidí nakazí.

Vědci sledovali variabilitu srdeční frekvence (HRV; heart rate variability), změny tepu v průběhu dne. Vysoká hodnota znamená, že nervový systém reaguje na podněty zdravým způsobem, nízká variabilita značí problém. Do studie bylo zapojeno bezmála 300 zdravotnických pracovníků, kteří od 29. dubna do 29. září nosili Apple Watch.

Výsledek je prostý: u těch zaměstnanců, kteří se nakazili koronavirem, zaznamenaly hodinky s předstihem jemné změny v jejich srdečním rytmu. Ke změně variability srdeční frekvence došlo až sedm dní předtím, než nákazu prokázal test.

„Pokroky v digitálním sledování zdraví poskytují jedinečnou příležitost ke zlepšení kontroly nemocí,“ píšou autoři ve studii.

Výhodou hodinek a náramků je fakt, že je lidé mají neustále při sobě, takže nehrozí, že by například zapomínali provádět měření. Nutno však podotknout, že práce dosud nebyla recenzována, takže je vhodné brát ji s jistou rezervou. V případě potvrzení by však mohla hrát zásadní roli při zpomalení pandemie.

Diskuze (76) Další článek: Google uzemnil balóny. Projekt Loon končí, nedává ekonomický smysl

Témata článku: , , , , , , , Symptom, Watch D, Covid, Příznaky, Heart Rate Variability, Pandemie, Variabilita, Nervový systém, HRV,