Apple Watch stojí i 300 tisíc, ale nevydrží ani den

Apple na své keynote znovu představil hodinky Apple Watch. Známe výdrž, ceny i datum zahájení prodejů.

Apple dnes na své keynote znovu představil již představené hodinky Apple Watch, zrekapituloval jejich funkce, ukázal možné využití hodinek, některé dostupné aplikace a hlavně prezentoval výdrž, cenu a datum zahájení prodeje. Tiskovou konferenci jste mohli sledovat na svých Apple zařízeních, případně jste si mohli to nejpodstatnější odnést z našeho online přepisu. To základní o hodinkách však víme již z loňského září, kdy byly Apple Watch světu poprvé představeny.

Vlastní ciferníky s různou funkcí

Hodinky Apple Watch funkčně navazují na konkurenční modely a umožňují měnit typy hodin (analogové i digitální), stačí na ploše delší dobu podržet prst a vybrat si z nainstalovaných vzhledů. Tim Cook na keynote dále zmínil, že i na první pohled obyčejné ciferníky budete moci dovybavit o další součásti, např. stopky, datum, nadcházející událost z kalendáře nebo informaci o nastaveném budíku.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
I jednoduchému ciferníku budete moci přidat informační detaily. Takto vypadá seznam aplikací na hodinkách Apple Watch, pokud nabídka „přeroste“ displej, můžete se v ní pohybovat do stran

Prstem můžete ze spodní hrany displeje vysunout obrazovky s informacemi, které Apple nazývá Glance. Na záložkách najdete např. informace o počasí, kalendář, ovladače hudby nebo monitor srdečního tepu. Naopak z horní hrany si můžete vysunout notifikace, příkladem je přijíždějící auto služby Uber nebo elektronická letenka s QR kódem. Pokud jste zvyklí využívat palubní lístky ve formě obrázků na displeji, díky hodinkám může telefon celou dobu zůstat v tašce.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ukázka Glance – počasí a zprávy ze CNN

Ovladače hodinek najdeme na pravém boku. Korunka slouží k nastavování hodnot (např. času budíku), jejím stisknutím spustíte hlasovou průvodkyni Siri. Ta zjistí lety, sportovní výsledky, počasí nebo uloží záznam do kalendáře. Dvojitým stisknutím korunky se spouští emulovaná karta pro platbu Apple Pay. Platby probíhají na podporovaných terminálech přes NFC, a jakmile použijete platbu přes Apple Pay, hodinky zavibrují a přehrají melodii. Apple se pochlubil i tím, že jeho mobilní platby jsou podporovány více jak 2 500 bankovními institucemi.

Digital Touch, komunikace a notifikace

Apple u hodinek přináší funkcí Digital Touch, která slouží ke zprostředkování kreseb a dotyků mezi vašimi hodinkami a hodinkami vašeho protějšku nebo kamaráda. Tím nejosobnějším gestem má být sdílení srdečního tepu. V hodinkách samozřejmě nechybí ani další způsoby komunikace známé z jiných konkurenčních modelů. Přes hodinky, které mohou být s iPhonem propojeny přes Bluetooth nebo Wi-Fi, můžete přijímat hovory, které směřují na telefon. Buď hovoříte do mikrofonu hodinek nebo můžete z hodinek nastavit přijmutí hovoru z telefonu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Přijmutí hovoru a přečtení zprávy na hodinkách. Nejzajímavější formou komunikace má být ale Digital Touch, tedy kreslení na hodinky, které se přenáší na vzdálené hodinky. Svému protějšku můžete dokonce zobrazit váš srdeční tep.

Na hodinkách se zobrazují příchozí textové zprávy, na které můžete odpovědět předpřipravenými texty nebo můžete využít hlasového zadávání. Vaši nahrávku pak můžete nechat převést do textu nebo ji odeslat jako hlasovou zprávu. Na hodinkách si zobrazíte i plnohodnotné e-maily, připravena bude dále aplikace Instagram nebo instant messenger WeChat. Hodinky dokáží zobrazit jakoukoliv notifikaci z telefonu, další funkčnost bude záviset na tom, zdali se tato notifikace bude moci opřít o stejnojmennou aplikaci v hodinkách pro rozšířenou funkčnost. Apple na keynote prezentoval řadu aplikací, které využívají Watch SDK, tedy vývojářské nástroje, které americký gigant uvolnil již v listopadu loňského roku.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vybrané ukázkové aplikace – Uber, ovladač hudby, palubní lístek v hodinkách a aplikace k odemknutí hotelového pokoje

Viděli jsme tak aplikace, přes které šlo objednat vozidlo Uber, otevřít garáž na dálku, rozpoznat přehrávanou hudbu nebo otevřít hotelový pokoj. Dále jsou připraveny aplikace pro stahování novinek z odběrů, pro zobrazení zpráv ze sociálních sítí či pro zobrazení zpráv a sportovních výsledků v reálném čase. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Centrum zdravotních funkcí, týdenní souhrn výsledků, měření cvičení a „motivace“ k pohybu

Apple Watch ale cílí i na zdravotní funkce. Mimo zmiňovaného snímače srdečního tepu je připravena aplikace, která v kruhových diagramech měří poměr pohybu, cvičení a sezení. Výsledné údaje se zanáší do týdenních souhrnů, na jejichž základě jsou navrhovány nové cíle pro další týden. Volitelně si můžete zapnout upozornění na to, že již dlouho sedíte na jednom místě. Energetický výdej monitoruje aplikace Workout, tedy např. uběhnutou vzdálenost, spálené kalorie či celkový čas cvičení.

Instalace nových aplikací jen přes iPhone

Apple již dříve zmínil, že jeho hodinky budou kompatibilní pouze s iPhony, konkrétně s těmi, na kterých poběží systém iOS 8.2, který bude uveřejněn ještě dnes. V něm bude připravena aplikace Apple Watch, která bude jedinou možností, jak do hodinek instalovat nový obsah (Apple Watch App Store). V aplikaci se navíc dozvíte základní informace o hodinkách, připraveny budou různé video návody a také si budete moci o aplikacích přečíst komentáře ostatních uživatelů.

Klepněte pro větší obrázek
Aplikace Apple Watch bude jediným zdrojem aplikací pro stejnojmenné hodinky od Apple

A teď to nejdůležitější – výdrž baterie. Apple se na keynote pochlubil celodenní výdrží hodinek, kterou následně zpřesnil na 18 hodin na jedno nabití. To je meta, kterou dokáží již nyní i dvojnásobně překonat současné prodávané chytré hodinky různých konkurenčních výrobců. Zatímco ale řada z nich používá nacvakávací nabíjecí kolébky, u Applu se jedná o nabíječku s magnetem, která se jednoduše přichytí na vnitřní stranu hodinek.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nabíječka se přichytí magnetem na vnitřní část hodinek, s baterií to moc slavné nebude, ale to už je úděl nositelného příslušenství

Dvě základní, jedna prémiová verze

Základní varianta hodinek označená jako Watch Sport, bude mít stříbrný nebo šedý hliníkový displejový modul. Menší model s 38mm ciferníkem bude stát 349 dolarů (cca 10 600 Kč včetně daně), větší model se 42mm ciferníkem pořídíte za 399 dolarů (cca 12 100 Kč včetně daně). Základní model se bude navíc vyznačovat silikonovými pásky v několika pastelových barvách.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Různé pásky – hodinky Watch Sport, Regular Edition a Apple Watch Edition

Edice hodinek, které nemají žádné speciální označení, ale říká se jim Regular, bude mít ciferníky ve stejných velikostech, budou však vyrobeny z nerezové oceli. Stejný materiál bude použit i na pásky, jako alternativa pak budou kožené řemínky. V závislosti na zvoleném řemínku budou ceny menšího modelu 549 až 1 049 dolarů (cca 16 700 až 31 900 Kč včetně DPH), větší model bude ve stejné konfiguraci vždy o 50 dolarů dražší. Prémiová edice Apple Watch Edition je nejvyšší a zároveň omezená série hodinek, u které budou použito 18karátové zlato na tělo i řemínek. Tim Cook u nich zmínil cenu od 10 tisíc dolarů, tedy více než 300 tisíc korun včetně daně.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Prezentace hodinek na prodejnách Applu začne 10. dubna, prodeje odstartují 24. dubna

Prodej hodinek Apple Watch začne ve Spojených státech a dalších významných světových trzích 24. dubna. Od 10. dubna budou hodinky dostupné k vyzkoušení na brand obchodech Applu v Austrálii, Kanadě, Číně, Francii, Německu, Hong Kongu, Japonsku, Velké Británii a USA. Dostupnost na dalších trzích včetně České republiky bude oznámena později.

Diskuze (187) Další článek: Apple (znovu)představuje Apple Watch. Sledujte živě

Témata článku: Apple, Nákup a ceny, Nositelnosti, WeChat, Apple iPhone 4GB, Letenka, Bluetooth nebo wi-fi, APP, Watch, Apple zařízení, Den, Korunka, Regular, #Apple, Nadcházející událost, Stejný materiál, Displejový modul, Palubní lístek, Tis, Sto, Možné využití, Loňské září, Hotelový pokoj, Tisíc, Vnitřní částVybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony pod 10 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony pod 10 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
Fotomobily
Máte nový smartphone? Toto jsou první kroky, které je třeba udělat hned po rozbalení

Máte nový smartphone? Toto jsou první kroky, které je třeba udělat hned po rozbalení

** Dostali jste do ruky nový smartphone? ** V tomto článku si ukážeme, jak vypadá úvodní nastavení ** Připojíme užitečné tipy k tomu, abyste přechod zvládli bez problémů

Martin Chroust
Jak...Chytrý telefonSmartphony
Jak využít čtečku otisků prstů k odemknutí počítače s Windows. Toto řešení funguje u každého Androidu

Jak využít čtečku otisků prstů k odemknutí počítače s Windows. Toto řešení funguje u každého Androidu

** Systém Windows můžete odemknout z jakéhokoliv Androidu ** Budete potřebovat jeden modul a mobilní aplikaci ** Pokud překousnete reklamy, bude vám bezplatná verze stačit

Martin Chroust
Jak...Čtečka otisků prstůWindows
Těchto 15 levných telefonů stojí za to. Dáte za ně jen pár tisíc, a výbava často překvapí

Těchto 15 levných telefonů stojí za to. Dáte za ně jen pár tisíc, a výbava často překvapí

** Vybrali jsme ty nejlepší levné smartphony ** Nejlevnější startují na 2 000 Kč, nejdražší jsou téměř za 6 tisíc ** Většina nabídne alespoň 90Hz displej a některé i 5G konektivitu

Martin Miksa
Nižší třída
Google vylepšil Android Auto. Mapa je blíže k řidiči, na displeji si v autě zobrazíte až tři aplikace najednou

Google vylepšil Android Auto. Mapa je blíže k řidiči, na displeji si v autě zobrazíte až tři aplikace najednou

** Google po delší době konečně vylepšuje režim Android Auto ** Novou normou je zobrazení alespoň dvou aplikací najednou ** Navigace s mapovými poklady bude blíže k řidiči

Martin Chroust
Android AutoPro řidiče
Tohle nejsou hodinky, nemají displej a chtějí vás od používání nositelností v první řadě odradit

Tohle nejsou hodinky, nemají displej a chtějí vás od používání nositelností v první řadě odradit

** Nowatch bojují proti hodinkám, přesto si je máte koupit ** Tomuto zařízení chybí displej, který nahrazuje drahý kámen ** Při pohledu na hodinky tedy čas nezjistíte...

Martin Chroust
HodinkyCESKuriozita
Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 15 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si sedm až třináct tisíc korun

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v lednu 2023 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v lednu 2023 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Když energii měníte za pohodlí. Víte, kolik ukousne Always On displej z baterie každý den?

Když energii měníte za pohodlí. Víte, kolik ukousne Always On displej z baterie každý den?

** Dxomark provedl testování energetické náročnosti režimu Always On ** Telefon s aktivním režimem AOD se vybíjí až 4× rychleji ** Od optimalizací Applu by se mohli ostatní učit...

Martin Chroust
Always OnDxOMarkSrovnání
Vodafone ohlásil zdražování. Týká se všech paušálních tarifů, cena naroste o 9 %

Vodafone ohlásil zdražování. Týká se všech paušálních tarifů, cena naroste o 9 %

** Období poklesu cen za mobilní služby končí ** Vodafone oznamuje plošné zdražení paušálů o 9 % ** Od konce února si připlatí noví i stávající zákazníci

Jan Láska
Tarify a mobilní službyNákup a cenyVodafone
Vybrali jsme 20 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Ty nejlevnější začínají už na tisícovce

Vybrali jsme 20 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Ty nejlevnější začínají už na tisícovce

** Chytré hodiny a náramky jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí ** Na výběr jsou náramky, sporttestery a komplexní chytré hodinky

Martin Chroust
Chytré náramkyChytré hodinky
Apple začíná v Evropě nabízet repasované iPhony 13. Vypadají jako nové, ušetříte i několik tisíc

Apple začíná v Evropě nabízet repasované iPhony 13. Vypadají jako nové, ušetříte i několik tisíc

** Apple začal v Evropě nabízet repasované iPhony 13 ** Chce tak získat část trhu s použitými iPhony zpátky ** Při pořízení „skoro jako nového“ iPhonu se dá ušetřit i několik tisíc

Martin Chroust
RepasiPhone
Jak na jednoduché sdílení souborů mezi telefonem a počítačem? Vyzkoušejte tuto aplikaci od českého vývojáře

Jak na jednoduché sdílení souborů mezi telefonem a počítačem? Vyzkoušejte tuto aplikaci od českého vývojáře

** Dnes pro vás máme tip na aplikaci od českého vývojáře ** Řeší jednoduchý přenos dat mezi telefonem a počítačem ** Funguje na Androidu, iPhonu, iPadu, MacOS, Windows,...

Martin Chroust
iOSMobilní aplikaceAndroid
Proč nikdy v životě nepřejdu na iPhone. Opravdu jsem to zkusil, ale „jabko“ prostě nezvládne vše

Proč nikdy v životě nepřejdu na iPhone. Opravdu jsem to zkusil, ale „jabko“ prostě nezvládne vše

** Na Androidu jsem vyrostl, a nadále u něj zůstanu ** iPhony vypadají zajímavě, ale nikdy bych si na ně nezvykl ** Jaké jsou největší zádrhele při přechodu na iPhone?

Martin Chroust
iOSSmartphonyiPhone
Proč jsem přešel na iPhone? Protože ani Android mi nenabídne vše

Proč jsem přešel na iPhone? Protože ani Android mi nenabídne vše

** Nikdo už nedělá dobré kompaktní androidy ** Přechod trochu bolel, ale iPhone má i výhody ** A jeho nevýhody nejsou tak klíčové, jsem zvyklý na ledacos

Lukáš Václavík
iOSiPhone