Apple zveřejnil údaje o bezpečnostních opatřeních svého App Storu za rok 2024. Podle analýzy, kterou firma provádí každoročně, se podařilo zabránit podvodným transakcím v hodnotě více než dvou miliard dolarů (cca 44 miliard korun). Za posledních pět let pak celková suma dosáhla přes devět miliard dolarů (cca 197 miliard korun).
Obchod s aplikacemi navštíví týdně průměrně 813 milionů uživatelů ze 175 zemí světa. Apple proto podle svých slov musí neustále bojovat s podvodníky, kteří přicházejí s novými taktikami a způsoby, jak oklamat uživatele nebo vývojáře.
Masivní zrušení účtů
Největší pozornost věnuje Apple podezřelým vývojářským účtům. V loňském roce zrušil více než 146 tisíc účtů vývojářů kvůli podezření z nekalého jednání a zamítnul dalších 139 tisíc žádostí o vstup do vývojářského programu.

Ještě razantnější byla firma vůči běžným uživatelským účtům. Zamítla přes 711 milionů žádostí o vytvoření nového účtu a deaktivovala téměř 129 milionů existujících účtů. Tyto kroky měly zabránit spamování, manipulaci s hodnoceními aplikací nebo ovlivňování výsledků vyhledávání.
Apple také hlídá aplikace šířené mimo oficiální kanály. Za poslední rok odhalil a zablokoval více než 10 tisíc podvodných aplikací na pirátských platformách, které obsahovaly malware, pornografii nebo hazardní hry. Během posledního měsíce zabránil 4,6 milionu pokusů o instalaci aplikací z neoficiálních zdrojů.
Kontrola před zveřejněním
Každá aplikace musí před zveřejněním projít kontrolou specializovaného týmu, který týdně prověří téměř 150 tisíc aplikací. Z více než 7,7 milionu žádostí v roce 2024 jich bylo přes 1,9 milionu zamítnuto kvůli nesplnění bezpečnostních požadavků.
Vývojáři se snaží obejít kontrolu různými způsoby. Někteří skrývají nebezpečné funkce v kódu, který se aktivuje až po schválení aplikace. Apple v loňském roce kvůli těmto skrytým funkcím zamítnul více než 43 tisíc žádostí.
Dalším problémem jsou duplicitní nebo klamavé aplikace. Přes 320 tisíc žádostí bylo zamítnuto kvůli spamu nebo snaze oklamat zákazníky. Více než 17 tisíc aplikací se vydávalo za něco jiného, než ve skutečnosti byly, a přes 400 tisíc aplikací neprošlo kvůli narušení ochrany soukromí uživatelů.
Boj s falešnými hodnoceními
Apple také bojuje proti umělému navyšování popularity aplikací prostřednictvím falešných hodnocení nebo placených služeb. V roce 2024 zpracoval více než 1,2 miliardy hodnocení a recenzí a odstranil z nich 143 milionů podvodných příspěvků. Ze žebříčků nejpopulárnějších aplikací firma odebrala přes 7400 podezřelých titulů a z výsledků vyhledávání vyřadila téměř 9500 klamavých aplikací.
Při nákupech prostřednictvím Apple Pay využívá služba číslo specifické pro každé zařízení a jedinečný kód transakce. Čísla kreditních karet se tak nikde neukládají a nejsou sdílena s vývojáři aplikací. Apple v loňském roce odhalil téměř 4,7 milionu ukradených platebních karet a více než 1,6 milionu účtů zakázal další transakce.