Apple žaluje Nokii kvůli zneužití patentů

V říjnu jsme uveřejnili článek s přesně opačným titulkem, tohle je tedy protižaloba a začátek války. O co firmě Apple jde?
Apple žaluje Nokii kvůli zneužití patentů

Měsíc a půl jsme čekali na reakci firmy Apple na žalobu podanou firmou Nokia. Ta dnes přišla v podobě žaloby směřované opačným směrem. Nokia žalovala za údajné zneužití 10 patentů (jejich seznam), Apple žaluje kvůli 13 patentům (jejich seznam). Zástupci Apple jsou velmi ostří v doplňujících komentářích, vrchní právník a viceprezident Apple Bruce Sewell v tiskové zprávě říká toto: „Ostatní firmy s námi musí soupeřit vyvíjením jejich vlastních technologií, ne jen kradením našich.“ A to je také vše, co se z tiskové zprávy dozvídáme (její plné znění přikládám na konec článku pod čáru). Zahraniční média předpovídají letitý spor, který bude obě firmy stát desítky miliónů dolarů. Podobné soudní pře často končí dohodou obou stran a to možná právě to, o co firmě Apple jde.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
V říjnu jsme si pohráli ve Photoshopu a vznikly tyto obrázky. Možná jsme rovnou mohli mohli vyrobit i jiné, kde by za piráta byla Nokia. Jak je to ve skutečnosti ukáže zřejmě až soud

K jádru věci

Na internetu je dostupný PDF dokument objasňující celou protižalobu. Ze 79 stran výživné právnické angličtiny vyplývá, že Apple povětšinou popírá porušení patentů vlastněných firmou Nokia. Apple například tvrdí, že některé z technologií, které jsou předmětem říjnové žaloby, vznikly sice možná zásluhou firmy Nokia, ale pod hlavičkou Evropského institutu pro telekomunikační standardy (ETSI), jehož je Apple také členem a technologie tedy využívá oprávněně. Jiné technologie byly vyvinuté pod hlavičkou IEEE (The Institute of Electrical and Electronics Engineers) a i zde Apple připouští, že na nich pracovala Nokia, ale zdůrazňuje, že Nokia není vlastníkem patentu. Některá obvinění ale Apple připouští a naznačuje, že bude s Nokií jednat o licenci.

Firma z Cupertina ale především útočí. Třeba s tvrzením, že Nokia okopírovala iPhone a obzvláště jeho „ohromně populární uživatelské prostředí“. Toto tvrzení Apple dokládá citacemi ze světového tisku a výroky zástupců firmy Nokia z různých konferencí. Například Abhivan Ramnarayan v britském Guardianu v září 2009 píše: „Následkem představení iPhonu se náhle změnil celý trh s chytrými telefony a Nokia se nedokázala dostatečně rychle měnit s ním.“ Výrobce iPhonu tvrdí, že Nokia se nyní snaží dohnat ztrátu tím, že Apple finančně zatíží – sankcemi za nelegální používání patentů a jejich následným licencováním.

Obzvláště šťavnatě pak zní věta, kterou na akci Nokia GoPlay v roce 2007 řekl Anssi Vajnoki, generální manažer pro multimedia firmy Nokia: „Je-li na světě něco dobrého, s pýchou to okopírujeme“.

Tiskový mluvčí Nokie zareagoval pouze krátce. Krátce a pochopitelně – řekl, že prostudování dokumentů zabere nějaký čas a vyjádření tedy poskytne později. Na reakci Apple jsme čekali měsíc a půl, tentokrát se nám do toho ještě připletou vánoční a novoroční svátky, takže můžeme čekat ještě déle. Každopádně kauzu budeme i nadále sledovat.


Tisková zpráva Apple:

Apple Countersues Nokia

CUPERTINO, California—December 11, 2009—Responding to a lawsuit brought against the company by Nokia, Apple® today filed a countersuit claiming that Nokia is infringing 13 Apple patents.

“Other companies must compete with us by inventing their own technologies, not just by stealing ours,” said Bruce Sewell, Apple’s General Counsel and senior vice president.

Apple ignited the personal computer revolution in the 1970s with the Apple II and reinvented the personal computer in the 1980s with the Macintosh. Today, Apple continues to lead the industry in innovation with its award-winning computers, OS X operating system and iLife and professional applications. Apple is also spearheading the digital media revolution with its iPod portable music and video players and iTunes online store, and has entered the mobile phone market with its revolutionary iPhone.

Zdroj: www.apple.com

Diskuze (107) Další článek: Guitar Hero 5 a nesmrtelní Simpsonovi (mobilní hry)

Témata článku: Apple, Nokia, iPhone, Technologie, Apple iPhone 4GB, Ignite, Letitý spor, Žně, Žal, Generální manažer, ETSI, Soudní pře, APP, Zneužití, #Apple, Apple iPhone na Heureka.czProgramování elektroniky: Jak funguje obrazovka na té nejnižší úrovni. Rozpohybujeme 64 světýlek

Programování elektroniky: Jak funguje obrazovka na té nejnižší úrovni. Rozpohybujeme 64 světýlek

** Oživíme v Arduinu surovou matici 64 světýlek LED ** Bude to taková zmenšenina třeba vašeho televizoru ** Vyzkoušíme si bodové a řádkové progresivní skenování

Jakub Čížek
ArduinoPojďme programovat elektroniku
Sci-fi adventura Deliver Us Mars se opozdí. Zahrajeme si začátkem příštího roku
Michal Maliarov
Datum vydáníAdventury
Nekroletectví oživuje „mrtvé“ letouny pro budoucí války

Nekroletectví oživuje „mrtvé“ letouny pro budoucí války

** Předělávky bývalých pilotovaných letadel na dálkově řízené drony nejsou nic nového ** Někteří odborníci se však domnívají, že lze zajít ještě dál ** Vyřazená letadla je možné také vyzbrojit a poslat do boje

Stanislav Mihulka
LetadlaVojenstvíDrony
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Šnečí tempo aktualizací. Třináctka je za dveřmi, přitom na aktuálním Androidu 12 běží jen zlomek telefonů

Šnečí tempo aktualizací. Třináctka je za dveřmi, přitom na aktuálním Androidu 12 běží jen zlomek telefonů

** Už v září se na trh chystá Android 13 ** Jenže aktuální verze Androidu 12 téměř po roce stále paběrkuje ** Najdete ji jen u 13,5 % Androidů na trhu, jedničkou je Android 11

Martin Chroust
Android 13Android 12Statistika
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

** Xiaomi představilo svůj druhý skládací smartphone ** Vylepšil co mohl, dostal nový typ displeje a fotoaparát Leica ** Zatím je dostupný pouze v Číně

Martin Miksa
Skládací konstrukceLeicaVlajková loď
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony