Apple zaplatí za zpomalování starších iPhonů. Majitelům se vrátí 568 Kč za kus

Apple předběžně souhlasí se zaplacením mimosoudního vyrovnání ve výši až 500 milionů dolarů (téměř 11,5 miliardy korun) v rámci soudního sporu o zpomalování starších iPhonů. Obžaloba říká, že tak firma jednala bez vědomí zákazníků, když uvedla na trh nové modely, aby přiměla majitele k výměně telefonu nebo baterie.

Návrh na předběžné opatření musí ještě schválit soudce Edward Davila. Apple má zaplatit spotřebitelům kolem 25 dolarů za každý telefon, přičemž částka se může zvýšit nebo snížit v závislosti na počtu vznesených požadavků. Minimální celková vyplacená suma má činit 310 milionů dolarů (cca 7 miliard korun).

Soudní proces se táhne od roku 2017, kdy Apple přiznal, že úmyslně zpomalil starší iPhony se stárnoucí baterií, aby zabránil jejich samovolnému vypínání. Po cca dvou letech používání a nabíjení totiž klesá nejen kapacita baterie, ale i napětí, které je baterie schopná odevzdat. Potom stačí, aby telefon přišel s větším požadavkem na energii (může to být třeba pořízení fotky s bleskem), celý systém zkolabuje a vypne se. Samo o sobě to byl patrně dobře míněný krok, ale firma o něm neinformovala své zákazníky. Apple se poté omluvil a snížil cenu náhradní baterie ze 79 na 29 dolarů, čehož využilo přibližně 11 milionů majitelů iPhonů, kteří si nechali akumulátor vyměnit.

Apple odmítl, že by se dopustil protiprávního jednání, přesto se rozhodl celý případ urovnat, aby se vyhnul potížím a nákladům na další soudní spory. Spotřebitelé tvrdili, že se po instalaci oficiální softwarové aktualizace zhoršil výkon jejich telefonů. Jsou přesvědčeni, že byli uvedeni v omyl, když uvěřili, že zařízení jsou na konci své životnosti a vyžadují výměnu nebo novou baterii.

Vypořádání se týká amerických majitelů iPhonů SE a 6 až 7 Plus. Obhájci spotřebitelů označili vypořádání za „spravedlivé, rozumné a přiměřené“.

Zdroj: Reuters

Diskuze (102) Další článek: První zástupce nové série odhalen. Huawei P40 Lite zkusí zákazníky naučit na HMS

Témata článku: Apple, iPhone, Baterie, Kauzy, Law, Vypořádání, Telefon, Dolar, Settle, Zpomalování, Spotřebitel, Majitel, Reuters, Soudní spor, Apple iPhone na Heureka.cz