Apple zaplatí za zpomalování starších iPhonů. Majitelům se vrátí 568 Kč za kus

Apple předběžně souhlasí se zaplacením mimosoudního vyrovnání ve výši až 500 milionů dolarů (téměř 11,5 miliardy korun) v rámci soudního sporu o zpomalování starších iPhonů. Obžaloba říká, že tak firma jednala bez vědomí zákazníků, když uvedla na trh nové modely, aby přiměla majitele k výměně telefonu nebo baterie.

Návrh na předběžné opatření musí ještě schválit soudce Edward Davila. Apple má zaplatit spotřebitelům kolem 25 dolarů za každý telefon, přičemž částka se může zvýšit nebo snížit v závislosti na počtu vznesených požadavků. Minimální celková vyplacená suma má činit 310 milionů dolarů (cca 7 miliard korun).

Soudní proces se táhne od roku 2017, kdy Apple přiznal, že úmyslně zpomalil starší iPhony se stárnoucí baterií, aby zabránil jejich samovolnému vypínání. Po cca dvou letech používání a nabíjení totiž klesá nejen kapacita baterie, ale i napětí, které je baterie schopná odevzdat. Potom stačí, aby telefon přišel s větším požadavkem na energii (může to být třeba pořízení fotky s bleskem), celý systém zkolabuje a vypne se. Samo o sobě to byl patrně dobře míněný krok, ale firma o něm neinformovala své zákazníky. Apple se poté omluvil a snížil cenu náhradní baterie ze 79 na 29 dolarů, čehož využilo přibližně 11 milionů majitelů iPhonů, kteří si nechali akumulátor vyměnit.

Apple odmítl, že by se dopustil protiprávního jednání, přesto se rozhodl celý případ urovnat, aby se vyhnul potížím a nákladům na další soudní spory. Spotřebitelé tvrdili, že se po instalaci oficiální softwarové aktualizace zhoršil výkon jejich telefonů. Jsou přesvědčeni, že byli uvedeni v omyl, když uvěřili, že zařízení jsou na konci své životnosti a vyžadují výměnu nebo novou baterii.

Vypořádání se týká amerických majitelů iPhonů SE a 6 až 7 Plus. Obhájci spotřebitelů označili vypořádání za „spravedlivé, rozumné a přiměřené“.

Zdroj: Reuters

Diskuze (102) Další článek: První zástupce nové série odhalen. Huawei P40 Lite zkusí zákazníky naučit na HMS

Témata článku: Apple, iPhone, Baterie, Kauzy, Zpomalování, Telefon, Law, Vypořádání, Spotřebitel, Reuters, Majitel, Settle, Soudní spor, Dolar


Určitě si přečtěte

Co nezvládl Apple, dokázali Číňané. Nabíječka AirPower je na světě, ale nese značku Xiaomi
David Polesný
Nabíjecí podložkaBezdrátové nabíjení
RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

** Otestovali jsme další letošní nové „áčko“, které by se mohlo stát mainstreamem ** Podobnost s Galaxy A72 je, až na baterii a jeden foťák, dost velká ** Sáhnete po levnější LTE verzi nebo po výkonnější 5G variantě?

Martin Chroust | 29

Martin Chroust
GalaxyRecenze
Vodafone mění firemní slogan a snižuje cenu pevného internetu na polovinu
Jan Láska
InternetAkční nabídkaVodafone
RECENZE: Redmi Note 10 – dobrá partie, jen nesmíte chtít telefonem taky platit

RECENZE: Redmi Note 10 – dobrá partie, jen nesmíte chtít telefonem taky platit

** Hezký displej, stereo redoruktory a odolnost IP53 ** Dobrá výdrž a rychlé dobíjení i spolehlivost čtečky otisků ** Vadou na kráse (a zejména funkčnosti) je chybějící NFC

Jakub Vrbacký | 32

Jakub Vrbacký
Nižší třídaRecenze
Nový iPad Pro zamotá hlavu hned dvakrát. Prvně výkonem, pak cenou
Martin Miksa
iPadOSiPadTablety