Apple zaplatil Samsungu skoro miliardu dolarů. Paradoxně za to, že neodebral nasmlouvané displeje

Apple zaplatil 950 milionů dolarů Samsungu. S informací přišel portál DSSC (Display Supply Chain), odkazuje se na účetní závěrky Samsungu, jehož displejová divize ve druhém čtvrtletí vykázala překvapivě vysoký zisk a z velké části jej zajistila jediná platba. DSCC a jihokorejský portál TheElec.net tvrdí, že peníze přišly od Applu.

Má jít o smluvní pokutu za to, že Apple v prvním čtvrtletí odebral méně OLED panelů, než objednal. Důvodem je pokles prodejů iPhonů způsobený startující pandemií, která v únoru a březnu dokonce zavřela většinu Apple Storů. Apple čísla nezveřejňuje, nicméně podle agentury Gartner propadly prodeje iPhonů v prvním čtvrtletí o 8,2%.

Pokuta pro Apple přitom není nic výjimečného. Je běžné, že firmy plánují odbyt, podle něj nasmlouvají výrobní kapacity a odběr komponent. Stejně ale plánuje i výrobce těchto komponent (Samsung), takže má ve smlouvě stanovenou pokutu jako kompenzaci za ušlý zisk pro případ, že Apple neodebere plánované množství.

Již loni takto Apple Samsungu zaplatil 684 milionů dolarů. I tyto nečekané výdaje spolu s vyššími pořizovacími náklady Samsung OLED panelů mohou být důvodem, proč Apple zvažoval přechod k levnějším panelům od firmy BoE. První várka však neprošla testem kvality, takže to vypadá, že Apple u Samsungu zůstane.

Diskuze (52) Další článek: Hearthstone začíná připomínat Magic. Nová expanze přinese duální karty

Témata článku: Apple, Samsung, iPhone, Koronavirus, AMOLED, Apple Store, Gartner, Displeje, NAS, OLED, Pokuta, Čtvrtletí, Portál, Displej, DSS, Panel, Thelec, Dolar, Komponenta


Určitě si přečtěte

AAWireless: malá krabička, která zpřístupní Android Auto i bez kabelu
Jan Láska
Chytré autoAndroid AutoPro řidiče
Nový iPad Pro zamotá hlavu hned dvakrát. Prvně výkonem, pak cenou
Martin Miksa
iPadOSiPadTablety
Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

** Xiaomi Mi 11 Ultra láká na špičkový fotoaparát a druhý displej ** Dvojice modelů Mi 11 Lite uspokojí náročnější uživatele střední třídy ** Překvapením je odlehčená vlajková loď Mi 11i

Martin Miksa | 105

Martin Miksa
DxOMarkDruhý displej
Samsung Galaxy Watch 4 se blíží. Hodinky zřejmě dokáží změřit glykémii
Martin Chroust
Krevní cukrSpekulace
Skvělá zpráva pro řidiče: Mapy.cz podporují Android Auto
Karel Kilián
Android AutoMapy.czSeznam.cz