Apple zatím na čtečku Touch ID nezanevřel. Zkoumá možnosti její integrace do displeje iPhonu i hodinek

Je tomu už několik let, kdy Apple u vlajkových iPhonů přesedlal ze čtečky otisků prstů na Face ID pro skenování obličeje. Čtečka od té doby naopak zavítala do MacBooků. Dlouho se pak spekulovalo o tom, že Apple hodlá čtečku vylepšit a do telefonů opět vrátit. Realita je však taková, že se ji naučil pouze vměstnat do zapínacího tlačítka u iPadů, ovšem jiné inovace nepřišly. 

Klepněte pro větší obrázek
Apple to se čtečkou otisků prstů Touch ID evidentně stále nevzdává. Časem by se mohla objevit v iPhonu či hodinkách Apple Watch. (obr.: PatentlyApple)

Dokonce i nový Apple iPhone SE 3. generace, který čtečku Touch ID získal zůstává u staré konstrukce v domovském tlačítku pod displejem. Je tedy se čtečkou v iPhonech konec? Snaží se ji Apple opustit a pouze ji udržuje ve starších modelech? Nový patent ukazuje, že to firma rozhodně nevzdává. Nyní si firma patentovala technologii optického snímání čtečkou integrovanou do displeje.

Apple iPhone SE 2022 64GB Apple iPhone SE 2022 64GB
nabízí 61 obchodů za ceny od 9 250 Kč
Srovnat ceny na Živě

Jednalo by se o tzv. snímání mimo osu, kdy by přiložený prst osvětlovali samotné pixely displeje a světlo se pak odráželo zpět a procházelo mezerami mezi pixely do senzoru Touch ID pod displejovou vrstvou. Vše ale závisí na úhlu emitovaného světla směrem k prstu, který by dle patentu měl být 42 °. Ve výsledku však nejde o nic přelomového, co bychom dnes běžně neviděli v jiných telefonech i daleko nižší cenou.

Výhodou řešení Applu však bude možnost celý senzor zmenšit, což se mu bude hodit u dalších zařízení. V čerstvém patentu z tohoto týdne tak zmiňuje možnost využití čtečky otisků prstů Touch ID i v displeji hodinek Apple Watch, kde by rozhodně dávala ještě větší smysl.  Otázkou zůstává, jak reálné má se čtečkou Apple plány a zda se jí skutečně někdy dočkáme. O nasazení čtečky pod displejem už se totiž mluví nějaký čas a Apple v tomto ohledu za konkurencí stále ztrácí.

Nový Apple iPhone SE 3. generace:

Zdroj: PatentlyApple 1, 2

Diskuze (5) Další článek: Samsung ukáže nové modely Galaxy A v živém streamu. Sledující mohou vyhrát chytré hodinky

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Apple, , , , , , , , , Displej, PatentlyApple, Čtečka, Touch ID, ? Displej, Prst, Integrace,