Apple zatočí s otravným ověřováním CAPTCHA. S iOS 16 nabídne elegantnější řešení

  • Konec opisování různých znaků či klikání na správné obrázky
  • Apple chce skoncovat s ověřováním CAPTCHA
  • Uživatele iPhonu totiž zvládne ověřit elegantně i na pozadí

Nejste robot? Zjistit odpověď na tuto otázku je cílem ověření CAPTCHA, které můžete znát ve starší podobě opisování textu z obrázku, vybíráním obrázků se semafory a jinými objekty podle otázky a dalších variant. Tento způsob ověřování se používá napříč celým internetem jako ochrana proti botům. 

Klepněte pro větší obrázek
Zatímco nyní uživatelé iPhonů musí dokázat, že nejsou roboti přes tzv. ověření CAPTCHA, s iOS 16 vše na pozadí zařídí tzv. Private Access Token, kde uživatel navenek nic nepozná.

Tento způsob je vcelku efektivní, ovšem pro spoustu uživatelů je poměrně otravný, protože v některých případech může zabrat spoustu času. Vyřešit tento problém se rozhodl Apple, který chce tento starý a zdlouhavý způsob ověřování odstranit, a to zejména na iPhonech.

Apple zde vychází z myšlenky toho, že uživatelé, kteří používají iPhone na který se před používáním přihlásili například pomocí kódu nebo biometrickým ověřením (přes Face ID či Touch ID) a využívají Apple ID, tak už by se neměli na webu znovu ověřovat. Už samotný proces odemčení telefonu by měl být totiž dostatečným ověřením toho, že se nejedná o bota. Rozhodl se tedy tuto myšlenku aplikovat do praxe a to už nyní s příchodem iOS 16.

Tak, aby uživatel o ničem nevěděl

Pro demnostraci Apple ukazuje přihlášení na webu na telefonu s iOS 15, kde se uživatel většinou stejně ověří přes Face ID kvůli doplnění přihlašovacích údajů z klíčenky. Web pro něm poté ale opět chce ověření CAPTCHA. Na druhé ukázce s iOS 16 stačí jen vyplnění údajů z klíčenky a biometrické ověření a uživatel se bez dalšího ověřování přihlásí přímo do služby. Ověření totiž za něj na pozadí provede vygenerovaný Private Access Token, který za něj prokáže, že je skutečná osoba.


Nejoblíbenější Apple iPhony

Apple iPhone 13 128GB Apple iPhone 13 128GB
nabízí 94 obchodů za ceny od 16 990 Kč
Porovnat ceny
Apple iPhone 14 Pro 128GB Apple iPhone 14 Pro 128GB
nabízí 92 obchodů za ceny od 25 140 Kč
Porovnat ceny
Apple iPhone 14 128GB Apple iPhone 14 128GB
nabízí 101 obchodů za ceny od 18 580 Kč
Porovnat ceny
Apple iPhone 13 mini 128GB Apple iPhone 13 mini 128GB
nabízí 91 obchodů za ceny od 15 219 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbené Apple iPhony


Přestože se to může zdát jako banalita, ve skutečnosti znamená poměrně velký krok, který vyžaduje spolupráci s provozovateli těchto ověřovacích služeb, ale i konkrétních serverů. Apple se zatím domluvil se dvěma, konkrétně se společnostmi Fastly a Cloudflare, které už dnes Private Access Token v rámci bety iOS 16 podporují. Paradoxně ale ve výčtu zatím chybí Google jehož reCAPTCHA patří dnes k těm nejpopulárnějším. 

Než ale novinkou začnou podporovat další služby, může jít poměrně o zdlouhavý proces. Další provozovatelé se k podpoře Private Access Tokenu budou moci zaregistrovat již koncem roku. Aby ale bylo možné využívat různé služby bez ověření CAPTCHA bude kromě podpory konkrétních služeb nutné také zařízení s iOS 16 či macOS Ventura přihlášené k Apple ID.

Podrobnou přednášku na tuto problematiku si připravil přímo Apple:

Co je to CAPTCHA

CAPTCHA (akronym pro Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart) je turingův test používaný na webu k automatickému rozpoznání skutečných uživatelů od robotů. Její první verze v textové podobě vznikla už v roce 1997. Dnes existuje mnoho podob. Mezi nejznámnější varianty patří ty textové například od CloudFlare či reCAPTCHA od Googlu.

Zdroj: Apple, Via MacRumors

Diskuze (27) Další článek: Správce hesel od Googlu můžete mít nově přímo na ploše telefonu. Stačí těchto pár kroků

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Apple, iPhone, Smartphony, iOS, Internet, Bezpečnost, Face ID, Zabezpečení, Ověření, Cloudflare, Via MacRumors, Pozadí, Uživatelé, Obrázek, Tell, Touch ID, Ověřování, Elegantní řešení, Banalita, Robot, Telefony s iOS na Heureka.cz