Apple zavádí Lockdown Mode pro iPhony. Zabezpečený režim má ochránit před kybernetickými útoky

  • Apple spustí pro svá zařízení bezpečný režim zvaný Lockdown
  • Omezí některé funkce na úkor vyšší bezpečnosti
  • Ochránit má uživatele i před komplexními kybernetickými útoky

Poslední měsíce vás na Mobilmanii informuje o vlně profesionálních kybernetických útoků na smartphony známých nebo důležitých osobností. Nejznámnější a zřejmě i nejvážnější kauzou zde byl nástroj Pegasus od společnosti NSO Group, který dokázal an Androidu, ale iOS sledovat komunikaci těchto uživatelů. Zařízení přitom byla infikována takovým stylem, že o tom uživatel nemusel mít vůbec tušení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Lockdown mode bude volitelný režim v iOS 16, iPadOS 16 či macOS Ventura

Apple od začátku tento krok odsuzoval a izraelskou firmu stojící za tímto nástrojem už loni žaloval. Tím ale jeho reakce proti útoku na soukromí svých uživatelů nekončí. Nyní tak oznámil nástroj pro iPhony, iPad i počítače Mac, který má uživatele před těmito podobnými útoky ochránit. Dostupný bude s příchodem iOS 16, iPadOS 16 a macOS Ventura.


Nejoblíbenější iPhony

Apple iPhone 13 128GB Apple iPhone 13 128GB
nabízí 79 obchodů za ceny od 13 719 Kč
Porovnat ceny
Apple iPhone 15 128GB Apple iPhone 15 128GB
nabízí 80 obchodů za ceny od 18 680 Kč
Porovnat ceny
Apple iPhone 15 Pro 128GB Apple iPhone 15 Pro 128GB
nabízí 80 obchodů za ceny od 24 380 Kč
Porovnat ceny
Apple iPhone 15 Pro Max 256GB Apple iPhone 15 Pro Max 256GB
nabízí 79 obchodů za ceny od 30 000 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbené iPhony


Firma novinku pojmenovala Lockdown mode, tedy režim úplného uzamčení telefon, který si budou moci uživatelé mající obavu z útoky podobných těm jako byl Pegasusu volitelně aktivovat. Samozřejmě vyšší úroveň zabezpečení má ale i svou cenu v podobě zablokování některých funkcí, na který jsou uživatelé zvyklí.

Seznam blokovaných funkcí při spuštění:

  • Ve zprávách bude blokována většina příloh, a to včetně odkazů apod.
  • Při prohlížení webu budou na pozadí zablokovány některé techniky, jako je kompilace webového kódu v JavaScriptu technikou Just-In-Time.
  • Zablokovány budou příchozí pozvánky na události, požadavky služeb, a dokonce i FaceTime hovory od uživatelů, které uživatel dříve sám nekontaktoval.
  • Blokována bude drátová komunikace iPhonu s počítačem či jiným příslušenstvím
  • Do zařízení nebudou být moci instalovány žádné certifikáty, ani jiné konfigurační profily, které zařízení mohou opravňovat k instalaci firemních aplikací, betaverzí aplikací či systémů či jiných nástrojů 

Seznam uvedený výše ale nemusí být konečný. Apple slibuje, že režim Lockdown bude neustále vylepšovat a zřejmě zpřísňovat. Dokonce spustil i odměnný program jako motivaci pro všechny vývojáře, kteří se pokusí nový režim obejít. Komu se to podaří může získat odměnu až v obří výši 2 milionů dolarů (cca 49 milionů korun).

Nový zamykací obrazovka v iOS 16:

Zdroj: Apple

Diskuze (12) Další článek: Dovolenková sezóna v plném proudu. Do zahraničí se podle O2 vydalo o 60 % víc cestovatelů než loni

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Apple, , , , , , , , , , , , , , Zařízení, Režim, Kyberútok, NSO Group, Pegas, Just In Time, Uživatelé, Mode, Lockdown, Nástroj, Rez,