Apple zmenšil krabičku a zbavil svět 450 tisíc aut. Spočítali jsme, že je to pořádný blábol

Disclaimer: Obsahuje nadsázku a pokusy o humor.

Apple říká (spodní část stránky apple.com/iphone-12), že...

  1. Zmenšení krabičky nových iPhonů znamená více krabiček na jednu zásilku, tedy méně zásilek. Ok, tomu všichni rozumíme.
  2. Emise uhlíku se tím omezí o víc než 2 milióny tun ročně. Tady už je více neznámých, ale ok, budeme to Applu věřit.
  3. Dva milióny tun uhlíku je jako by ze silnic zmizelo 450 000 aut za rok. Mám pocit, že Apple nás chce ohromit, ale trochu to přehnal.

Pojďme zapojit čísla. Z následujících důvodů nebudou přesná, nicméně nepřesnosti nejsou tak velké, že by nám zásadně rozházely výpočet.

  1. Apple nezveřejňuje počty prodaných iPhonů, budeme pracovat se 197 milióny, které za rok 2019 uvádí Strategy Analytics.
  2. Uvedený počet je za rok, nikoliv generace iPhonů, které se liší rozměry krabiček.
  3. Budu předpokládat, že v dalším roce Apple prodá stejný počet iPhonů.

Také je tu faktor z balení odstraněné nabíječky a sluchátek, jejichž úsporu Apple počítá do karbonové stopy. Následující článek vám však vysvětlí, že tu nabíječku si lidé stejně budou muset koupit, protože do těch starých nepasují nové kabely.

Matematika

Z počtu Applem ušetřených 450 tisíc aut (dopočítáme se k nim na konci tohoto odstavce) vyplývá:

  • Apple v roce 2019 měl 1 083 804 aut, do každého z nich naložil 182 iPhonů a jezdil s nimi celý rok (patrně se uvažuje s ročním nájezdem celosvětově průměrného auta). Už cítíte, jak absurdní to začíná být?
  • Letos se do stejného auta díky menší krabičce vejde o 70 % více iPhonů, tedy 311 kusů. Tzn. s naloženými iPhony celý rok jezdí pouze 633 803 aut.
  • Když počty aut za oba roky odečteme...

Boom, Apple odstranil ze silnic 450 000 aut!

Ekologie na více frontách

Abych byl úplně fér, do udávaného omezení uhlíkové stopy Apple započítává i „přechod na obnovitelnou energii, na které spolupracuje s výrobními partnery.“ Ale to už je úplné mystérium. Nevíme, jakou část 450 tisíc aut mají na svědomí menší krabičky a jakou obnovitelná energie u partnerů.

Dnešním matematickým cvičením nechci shazovat snahy Applu o zodpovědný přístup k životnímu prostředí. Závazek do roku 2030 eliminovat veškerý negativní vliv na klima, je velká věc, firmu bude stát hodně peněz a námahy. Marketingové bláboly o skoro půlmiliónu aut by si však mohl Apple odpustit.

Diskuze (99) Další článek: Divoká spekulace. Samsung by mohl řadu Galaxy S21 oznámit již prosinci

Témata článku: Apple, Statistika, Strategy Analytics, Ekologie, Apple iPhone 12, Blábol, Malá krabička, Emise uhlíku, Auto, Uhlík, Krabička, Emise, Silnice, Nabíječka


Určitě si přečtěte

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

** Oficiální podpora Samsung Pay v Česku je zatím nedohlednu ** Ukážeme vám postup, které vám umožní již nyní platit hodinkami od Samsungu bezkontaktně i v ČR! ** Budete muset sáhnout po kartě Curve a upravit software hodinek

Martin Chroust | 195

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

** Redmi Note 8 Pro přináší nekompromisní poměr výkon / cena ** Přidává čtyřnásobný fotoaparát s 64Mpx rozlišením ** Zamrzí jen košaté MIUI se zbytečnými aplikacemi

Martin Miksa | 9