Když se objevila mobilní umělá inteligence od OpenAI, spousta (nejen) mobilních výrobců byla v šoku. Google se Samsungem se vzpamatovali velmi rychle a začali připravovat své vlastní AI, Apple to zaskočilo natolik, že má AI stále v betaverzi a neustále ji vyvíjí. Podobný šok je u mobilních značek vidět i z masivního nástupu nové generace mobilních baterií. Alespoň u mobilních gigantů Samsungu a Applu, kteří budou nejspíš mezi posledními značkami, jež přejdou na nové baterie s větší energetickou hustotou.
Honor byl průkopníkem křemíko-uhlíkových baterií, a v posledních měsících se přidávají další velké čínské značky. Reakce Applu a Samsungu? Zatím žádná. Obě značky vývoj baterií s větší energetickou hustotou evidentně podcenily
Zatímco čínské značky před pár lety s křemíko-uhlíkovými bateriemi jen koketovaly a vše vypadalo jako běh na dlouhou trať, v posledních měsících je vidět, jak Samsungu a Applu ujel vlak. Nejde totiž nijak omluvit to, že i nový telefon střední třídy, Redmi Turbo 4 (alias brzy uvedená globální verze Poco X7 Pro), dostal baterii o kapacitě 6 550 mAh. U iPhonů jsou kapacity baterií trochu nižší, ale můžeme si dovolit srovnání třeba s připravovaným Samsungem Galaxy S25 Ultra. Ten má opět dostat 5 000mAh baterii, tedy stejnou jako už několik let nazpět. Křemíko-uhlíková baterie se zřejmě konat nebude, a tak si na vyšší výdrž na jedno nabití budeme muset ještě počkat. Jenže jak dlouho?
Začít vývoj nestačí, už tu dávno měly být
Značky Samsung a Apple podle posledních zpráv sice započaly vývoj nových baterií, ale zřejmě hodně pozdě. Proto může trvat ještě relativně dlouho, než se tyto baterie dostanou do běžně nabízených telefonů. Čínské značky přišly s bateriemi nové generace v pravý čas, zdá se, že „vychytaly" nástup výkonnějších procesorů a s nimi spojených vyšších energetických nároků na mobilní umělou inteligenci v režimu offline.
Samsung je údajně zapojený do vývoje nových materiálů pro baterie, Applu trvá adaptace nových technologií tradičně déle než dalším značkám. A proto není reálné, že bychom se letos ze strany těchto výrobců dočkali nějakého zlepšení. Největší mobilní giganti to zřejmě i letos zahrají na jistotu. Ale budou muset hodně rychle zabrat, protože rozdíly v kapacitách baterií (tedy i ve výdrži telefonů) budou mezi nimi a čínskými značkami opravdu rychle narůstat. Třeba u topmodelů od Honoru už jsou nové baterie nasazené třetím rokem, což je z hlediska vývoje už poměrně slušný náskok.
Letos se kapacity křemíko–uhlíkových baterií dostanou na metu mezi 6 000 až 7 000 mAh, v příštím roce mají vzrůst základní kapacity baterií u čínských telefonů na 7 000 až 8 000 mAh. A to za předpokladu stejné nebo dokonce nepatrně nižší tloušťky telefonů. Samsung a Apple tedy rozhodně mají co dohánět.
Zdroj: wccftech via Naver