ARM ukázalo nová superjádra. Přinesou výrazný nárůst výkonu do smartphonů, notebooků a chytrých brýlí

  • ARM představil nová jádra pro blízkou budoucnost
  • Slibují výrazný nárůst výkonu i úsporu energie
  • Chystá se i nová 12-jádrová varianta pro notebooky

Společnost ARM uvedla novou řadu čipů. Jedná se o druhu generaci čipů opět postavené na loni představené architektuře ARMv9. Díky vylepšenému návrhu však letos opět slibuje pořádný nárůst výkonu při současné větší energetické úspoře, což se bude hodit při použití napříč všemi možnými zařízeními.

Klepněte pro větší obrázek
Nová „super jádra” od ARMu najdou využití v mobilech i počítačích, kde slibují výrazný nárůst výkonu.

Hlavním tahounem této řady je nový čip ARM Cortex-X3. Ten bude sloužit jako pomyslné superjádro budoucích procesorů, nejen v mobilech, a slibuje nárůst výpočetního výkonu až o 25 procent. Po boku mu bude i nové výkonnové jádro Cortex-A715, které je až o 20 procent úspornější a hlavně s ním ARM konečně dává sbohem 32-bitové architektuře.

Výkonné čipy pro mobily i notebooky

Poslední je pak vylepšené jádro Cortex-A510, které také snížilo nároky na energii až o 5 %. Kromě úsporného úsporného jádra zde nebude chybět ani sdílená jednotka DynamIQ Shared Unit s paměťovým systémem L3, řídící logikou a externím rozhraním pro podporu Clusteru DynamIQ.


Nejoblíbenější prémiové smartphony

Další oblíbené prémiové smartphony s Androidem 


Jak už bylo nastíněno, s novými jádry se počítá hned v několika různých konfiguracích. U smartphonů půjde zejména o konfigurace zmíněných jader v počtech 1 + 4 + 4 (v pořadí Cortex-X3, A510, A715), případně až 2+2+4, což by znamenalo velký nárůst výkonu až o slíbených 25 % proti aktuálně nejvýkonnějším procesorům v segmentu Androidů. 

Novinka ale cílí také na notebooky a počítače, pro které bude připravená nová, super výkonná varianta s konfiguraci 8+4+0, tedy s osmi zmíněnými superjádry Cortex-X3 a čtyřmi jádry Cortex-A510. V této podobě má být zařízení až o 34 % výkonnější než poslední mainstreamové notebooky. Mimo to bude existovat i varianta s konfigurací 1 + 3 + 4 určená pro chytré brýle. Novou řadu jader nyní budou mít k dispozici výrobci procesorů, takže bychom se měl během pár měsíců dočkat prvních procesorů, v nich budou jádra nasazena. 

Zdroj: ARM

Diskuze (1) Další článek: Samsung rozjíždí zkušební výrobu 3nm technologií. Prvním zájemcem je čínská firma, Qualcomm má rezervaci

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Android, Smartphony, Mobilní procesory, ARM, Mobilní čipsety, Brýle, Čip, Jádro, Nárůst, Immortal, Výrazný nárůst, Energie, Nárůst výkonu, Úkaz, Notebook, Telefony s Androidem na Heureka.cz