Asus Fonepad 7: tablet, se kterým si zavoláte [recenze]

Potřebujete velkou obrazovku na brouzdání po internetu a voláte spíše sporadicky? Pak by mohl být ideálním řešením Asus Fonepad 7.

Asus má ve svém portfoliu už dva sedmipalcové tablety, které neslouží pouze k prohlížení videa a internetu, ale umí i telefonovat a posílat SMS zprávy jako kterýkoli chytrý telefon. Obě zařízení patří do kategorie Fonepad, o půl roku novější model Asus Fonepad 7 jsme si poprvé prohlédli na veletrhu IFA 2013 v Berlíně. Nyní už je v prodeji za vcelku sympatickou cenu i na našem trhu. Má hybridní řešení telefonujícího tabletu opravdu praktické využití, nebo ho stejně budeme používat jen jako tablet? Čím nás Asus Fonepad 7 nadchne a naopak nepotěší, zjistíme v následující recenzi.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Asus Fonepad 7 na tiskových snímcích

Po prvních minutách testování:

  • umístění reproduktorů na přední straně je nejlepší řešení
  • úchop tabletu jednou rukou není tak úplně pohodlný
  • úplně odkrytý slot na microSD, je to dobrý nápad?
  • displej i prostředí vypadají hezky, škoda, že sklo se tolik leskne
  • schválně jak dlouho při hovoru vydržím držet tenhle kolos u ucha

Asus Fonepad 7 (ME372CG) 8GB 3G
ME372CG
rozměry a hmotnost: 197 × 120 × 10,5 mm, 328 g
displej: 7,0", kapacitní IPS LCD, 1 280 × 800, 216 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 3, GPS
paměť: 8 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 1 GB, baterie: 3 950 mAh
procesor: Intel Atom Z2560 (2× Saltwell, 2 GHz, 32nm)
operační systém: Google Android 4.2 (Jelly Bean)
fotoaparát: 5MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus
28 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Při uchopení Asusu Fonepad 7 do ruky pochopíte, že tento sedmipalcový tablet se výrazně nevymyká, ať už v ohledu váhy či tloušťky. Samotné rozměry 197 × 120 × 10,5 mm nejsou pro klasickou manipulaci nepohodlné a váha, která se zastavila na 328 g, ruce neutrhne, v tašce se nepronese, ale na dlouhé používání se příliš nehodí. Fonepad 7 je z hlediska konstrukce a fyzických parametrů zkrátka klasický tablet.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jako telefon, nebo jako tablet. Zařízení zvládnete držet jednoruč na výšku i šířku

Celé tělo je vylisováno z plastu, který bohužel působí dost levným dojmem. Vyrábí se hned ve čtyřech barevných provedeních – safírově černé, diamantově bílé, gumově šedé a keramicky bílé. Nám se dostalo do rukou na testování provedení černé. Přestože se jedná o monolitický kousek, zařízení při námaze vrže, nepěkně se prohýbá a při stisku můžete slyšet vzduch vycházející z útrob Fonepadu. Zlomit ani jinak závažně poškodit byste jej však při běžném zacházení neměli. Efektní, avšak nepraktické je řešení obvodového rámečku, který je opět plastový s povrchovou úpravou imitující kov. Díky jeho zkosení se při úchopu zařezává do dlaní, což není úplně příjemné.

Otiskolapka

Při pátrání po prvcích na levé straně jsme narazili pouze na šuplíček pro microSIM kartu. Abyste jej mohli otevřít, musíte použít přibalený tentononc připomínající napůl rozevřenou kancelářskou svorku. Druhou možností je sáhnout po obyčejné jehle či špendlíku. Pravá strana dostala zamykací/vypínací tlačítko, kolébkový regulátor hlasitosti a slot na microSD kartu. Ten je poměrně neobvykle otevřený, bez krytky. Náhodného vypadnutí či paměťovky se ale bát nemusíte, drží uvnitř pevně. Spodní hranu okupuje krom mikrofonu jen microUSB konektor, který poslouží pro přenos dat a nabíjení, nebo jako USB OTG. Standard MHL pro digitální přenos obrazu v dané cenové relaci nemůžeme čekat. Jack s průměrem 3,5 mm pro připojení sluchátek najdeme jako jediný prvek na horní hraně telefonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Asus Fonepad 7 plýtvá místem pod a nad displejem, nejspíš za to mohou stereoreproduktory

Záda tabletu ponechal Asus zcela hladká a černá stejně jako zbytek zařízení. Na tak velké ploše se rády usazují nečistoty a především mastnota společně s otisky prstů. Jejich odstraňování je nejen poměrně náročné, ale především zbytečné. Během chvilky se šmouhy objeví zase. Jako sirotek na nás kouká mírně vystouplá čočka 5Mpx fotoaparátu, LED blesk se do výbavy nevešel.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadní strana je proti první generaci Fonepadu plastová a lesklá

Pod nesnímatelným krytem se schovává baterie s kapacitou 3 950 mAh. Pokud zařízení používáme jako přerostlý telefon, při běžné zátěži, kterou představuje celý den zapnuté 3G s datovou synchronizací, 15 minut uskutečněných hovorů, 10 poslaných e-mailových či SMS zpráv a půlhodinu brouzdání na internetu se zapnutou Wi-Fi, vydrží Fonepad 7 na jedno nabití zhruba tři a půl dne. To je ve srovnání se současnými smartphony výrazný nadprůměr. Co se týče typicky tabletového použití, nepřetržité brouzdání vybije zařízení zhruba za 6 hodin, což je mezi sedmipalcovými tablety průměr.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tablet má tloušťku 10,5 mm

Kvalita ukrytá za odlesky

Displej na přední straně zabírá relativně malý prostor a rámeček, který ho lemuje se zdá být zbytečně široký. Pod a nad displejem najdeme rozměrné mřížky, každá z nich pak ukrývá po jednom reproduktoru, v kombinaci tedy vypouští stereo zvuk. Technologie SonicMaster není jen marketingové pozlátko, tablet hraje znatelně lépe než jiné tablety s udušenými repráky někde na spodní hraně. Za vrchní mřížkou najdeme ještě sluchátko a čidlo pro automatickou regulaci jasu. V prostoru mezi mřížkou a displejem se usadila čelní kamera a senzor přiblížení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Díky stereoreproduktorům SonicMaster poskytuje Fonepad 7 nadprůměrný zvuk

V poměru k rozměrům celého těla působí displej menším a mírně zapadlým dojmem. Kvalitativně ale nezaostává. Jedná se o 7“ IPS displej s rozlišením 1 280 × 800 bodů. Na danou úhlopříčku bychom jistě snesli i FullHD, pohybujeme se však ve střední třídě a tak se musíme spokojit s jemností 216 ppi. Sem tam jsme sice zpozorovali nějaký ten pixel, rozhodně to ale nijak nekazilo zážitek z barev, které displej podává reálně a živě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Foťáku chybí blesk, slotu na paměťovou kartu zase krytka

Pozorovací úhly nabídne panel opravdu široké, výrobcem deklarovaných 178° můžeme potvrdit, i když v praxi se z takto ostrých úhlů stejně na tablet koukat nebudete. Téměř bezvýhradný dojem z displeje hatí všudypřítomné odlesky. Čitelnost na přímém slunci se tak markantně snižuje, a proto při pobytu v exteriéru doporučujeme maximální jas. Při ovládání tabletu se displej prokázal jako dostatečně citlivý, při tahu prstem po povrchovém sklíčku jsme se ale často zadrhávali. To je drobnost, která by mohla překážet nadšeným hráčům her.

Témata článku: Asus, , , , , Asus Fonepad, Asus Fonepad 16GB 3G, Asus Fonepad 7 (2014), Asus Fonepad 7 (FE170CG), Asus Fonepad 7 (FE375CL), Asus Fonepad 7 (ME175CG), Asus Fonepad 7 (ME372CG), Asus Fonepad 7 (ME372CG) 16GB 3G, Asus Fonepad 7 (ME372CG) 32GB 3G, Jediný prvek, Poslední řada, Klasický tablet, Telefonující tablet, Povedený tablet, Dobrý nápad, Velké minus, Dlouhé používání, Medvěd, Průměrný výkon, Fon,