Asus Fonepad: sedm palců u ucha [recenze]

Jestli se vám zdá pět palců na telefon málo, můžete sáhnout po FonePadu od Asusu. Další dva palce z vás v davu udělají hvězdu.

Asus představil další zařízení, které maže rozdíl mezi telefonem a tabletem. FonePad vychází rozměrově i konstrukčně z populárního Nexusu 7, umí navíc i telefonovat. Možná si budete klepat na čelo, kdo potřebuje takto velký telefon? Když si ale uvědomíte, jak razantně klesá popularita klasických hovorů a jak uživatelé stále více vyžadují data, není neustále připojený tablet s možností hovoru vůbec špatný nápad.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Asus Fonepad na tiskových snímcích

Klíčové vlastnosti:

  • dobrá výdrž
  • kvalitní konstrukce
  • HD IPS displej
  • rozumná cena

Hlavní nedostatky:

  • na telefonování zbytečně velký
  • nižší výkon

Asus Fonepad 16GB 3G
rozměry a hmotnost: 196 × 120 × 10,4 mm, 340 g
displej: 7,0", kapacitní IPS LCD, 1 280 × 800, 216 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 3, GPS
paměť: 16 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 1 GB, baterie: 4 270 mAh
procesor: Intel Atom Z2420 (1× Saltwell, 1 GHz, 32nm)
operační systém: Google Android 4.1 (Jelly Bean)
fotoaparát: 3MPx, video (1 280 × 720), autofocus
23 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Budí pozornost

Na první pohled nerozeznáte FonePad od jiných sedmipalcových tabletů. Jediné, co jej prozradí, je telefonní reproduktor nad displejem s rozlišením 1 280 × 800 px a technologií IPS. Celou přední stranu kryje tvrzené sklo, které je mírně zapuštěné, takže když FonePad položíte na stůl displejem dolů, nepoškrábete jej tak snadno. Vedle telefonního reproduktoru najdete po chvilce snažení přední kameru s rozlišením 1,2 Mpx a senzory pro snímání okolního osvětlení a přiblížení. Záda jsou z větší části kovová a mají příjemnou povrchovou úpravu, která odolává jak drobným škrábancům, tak ulpívání nečistot a otisků prstů. Jediné, co narušuje celistvost zad, je drobné frézování ve spodní části, kam výrobce umístil hlasitý reproduktor.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Horní strana zad je plastová a odnímatelná, sem výrobce schoval slot na microSIM a microSD kartu. V odnímatelné části je schovaná také anténa. Na spodní straně hledejte synchronizační microUSB a 3,5mm jack na sluchátka. Pochopitelně zde nechybí ani hlavní telefonní mikrofon, druhý odšumovací najdete nahoře v odnímatelném dílu. Jediná fyzická tlačítka, konkrétně jde o zapínací/uspávací a kolébku pro regulaci hlasitosti, umístil výrobce na levou stranu nahoru. Zbytek tlačítek je softwarových a uvidíte je až po rozsvícení obrazovky.

Intel inside

Nejen velikost, ale i použitá hardwarová výbava telefonu je poněkud nestandardní. Asus zvolil procesor s architekturou x86 od Intelu, konkrétně jde o model Atom Z2420 s taktem 1,2 GHz. Tomu sekunduje 1 GB operační paměti a svá data si můžete uložit na 16 GB paměti. Komu to bude málo, může přikoupit microSD kartu s kapacitou až 32 GB. Bezdrátová konektivita není nijak převratná FonePad zvládá Wi-Fi b/g/n, Bluetooth 3.0, GPS, a dokonce i GLONASS. Absence LTE asi zatím zamrzí jen málokoho, zato HSPA+ ocení snad každý.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Asus se naštěstí vyvaroval přílišným úpravám systému Android 4.1, pokud jste už někdy měli v ruce Padfone 2 a Memopad, přijde vám prostředí známé. Kromě několika widgetů, předinstalovaných aplikací Asusu a stahovací roletky s přepínači bezdrátových sítí zůstal systém v podstatě nedotčený. I když není procesor Atom žádné žihadlo, běží systém plynule a stabilně. Nemusíte se bát ani žádného dlouhého „přemýšlení“. Není problém telefonovat před handsfree a zároveň tvořit na telefonu nějakou poznámku. Fanoušci her si také přijdou na své, i když ne s takovými detaily jako u výkonných ARMů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Není pro každého

Pokud patříte mezi uživatele, kteří více než volání vyžadují mobilní data, může vám Asus pomoci zabít dvě mouchy jednou ranou. Podařilo se mu totiž skloubit mobilní telefon a plnohodnotný tablet s populární úhlopříčkou, který může být díky SIM kartě neustále připojen. Tím v podstatě odpadá problém s nošením dvou zařízení, řešení dvou SIM karet nebo s tetheringem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Výdrž stroje je opravdu mamutí – při plném zatížení vydrží dva dny. Když jej budete hodně trápit, dojdete večer domů a baterie bude na 30 %. Za den jej prací a telefonováním prostě nevyčerpáte.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

FonePad je netradiční zařízení, které si určitě najde své zájemce. Těžko říct, proč se Asus rozhodl z evropské verze odstranit zadní kameru, kterou nahradil dvojnásobnou velikostí vnitřního úložiště. Jinak se zařízení multimediálně velmi schopné, nečiní mu problém přehrát Full HD film, a pokud máte dražší sluchátka, tak vás zvukový výstup určitě nezklame.

Váš názor Další článek: Virtuální operátor Mobil.cz je na spadnutí (Aktualizováno)

Témata článku: Asus, Android, Tablety, Recenze, Asus Fonepad, Asus Fonepad 16GB 3G, Asus Padfone + Station, Asus Padfone + Station 32GB 3G, Asus Padfone + Station 64GB 3G, Asus Padfone 2, Asus Padfone 2 + Station, Asus Padfone 2 + Station 32GB 3G, Asus Padfone 2 + Station 64GB 3G, Fon, Hlavní telefon, Klasický hovor, Přemýšlení, Rozumná cena, Špatný nápad, Sed, Tablety na Heureka.cz