ASUS MyPal A600: elegán s PocketPC (test)

ASUS MyPal A600: elegán s PocketPC (test)

ASUS MyPal A600 je kapesní počítač s operačním systémem Microsoft PocketPC 2002 stejně jako etalon v této kategorii, HP iPaq. Je však menší, lehčí a hlavně elegantnější.

Kapitoly článku:


Počítačů s PPC je mnoho

Kapesní počítače se systémem PocketPC 2002 se objevují jako houby po dešti. Asi nejznámějším současným zástupcem je bezesporu HP iPaq, dříve Compaq iPaq. Ten se prodává v nespočetných variacích, z nichž každá se od druhé liší drobnostmi jako vestavěným Wi-Fi, Bluetooth, procesorem či pamětí. Objevují se také různé komunikátory s operačním systémem PocketPC 2002 Phone Edition, který se od základní verze liší vestavěnou podporou pro volání v sítích GSM. Příkladem takových zařízení může být T-Mobile MDA a Eurotel Dataphone.

Tip: Přečtete si podrobnou recenzi komunikátoru O2 XDA, který je totožný jako zmíněné MDA a Dataphone.

Všechny kapesní počítače s tímto systémem mají předem dané základní vlastnosti, jako rozlišení displeje, dotykovou obrazovku, minimální velikost paměti 32 MB a hlavně široké portfolio již existujících programů. Do základní výbavy operačního systému PPC pak patří možnost psát texty, pracovat s tabulkami, číst elektronickou poštu, surfovat po internetu, přehrávat hudbu a video, zadávat úkoly a schůzky do kalendáře či synchronizovat data s počítačem.

Tip: Pokud se chcete o možnostech PocketPC 2002 dozvědět více, přečtěte si článek Jiřího Kuruce, který podrobně možnosti tohoto systému představuje.

Elegán

ASUS MyPal A600 je dalším členem již početné rodiny kapesních počítačů s tímto operačním systémem. Vzhledem k tomu, že jeho vnitřek je stejný jako u ostatních počítačů této třídy, budu se věnovat spíše exteriéru a doplňkovému vybavení.

MyPal váží necelých 140 gramů, tedy o několik desítek gramů méně než kapesní počítače iPaq. Je také menší, a to ve všech směrech. Provedení MyPalu je podle zvyklosti celokovové (hliník), takže po návratu zvenku počítač příjemně studí. Kov také zaručuje vynikající dílenské zpracování, ať jsem se snažil sebevíce, počítač se ani nepohnul, ani nezavrzal. Design přístroje je bezesporu velmi povedený, líbil se mi na první pohled, což se ale nedá říct např. o iPaqu, který na mne působí trochu těžkopádně.

Poznámka: Prosím omluvte nižší kvalitu fotografií, byly připravovány ve špatných světelných podmínkách.

 

 
ASUS MyPal A600 je subtilní a kovový.

Dotkni se ho

Přední straně dominuje velký TFT displej, který má rozlišení 240 x 320 bodů a zobrazí 65 tisíc barev, tedy opět žádné překvapení. Kapesní počítače s PocketPC 2002 se zkrátka podobají jako vejce vejci. Podsvícení displeje je poměrně jasné, ovšem ne rovnoměrné – nejjasnější je dole, zatímco nahoře už tmavne. Zdálo se mi, že iPaq obecně svítí o něco více.

 
K MyPalu se dodává jednoduché pouzdro.

Podsvícení lze pomocí dodávané utility od ASUSu regulovat – lze nastavit jinou úroveň při napájení z baterie a jiné při napájení ze sítě. Díky tomu tak zle šetřit baterii, při běžné práci totiž není nutné, aby displej svítil naplno. Šetřit baterii lze i dalšími způsoby, ale o tom až dále.

Displej je samozřejmě dotykový, k jeho ovládání slouží pero zasunuté vpravo vzadu. Na rozdíl od iPaqu se vysunuje za malý výstupek, nikoliv „vycvaknutím“. Právě tento mechanismus, který používá iPaq, je zdrojem občasných obtíží. Pero lze vysunout poměrně lehce, je celé černé a umělohmotné. Drží se dobře, „ťukání“ mi nečinilo problémy, kvůli absenci kovových prvků je ale pero na můj vkus až příliš lehké. To ale může být pro někoho spíše výhoda.

    
K ovládání se používá pero.

I bez pera

Pod displejem jsou ovládací tlačítka, díky nimž lze MyPal používat částečně i bez pera. Uprostřed je velká všesměrová kurzorová klávesa, na každé straně pak dvě tlačítka, která slouží k zobrazí plochy, kalendáře, kontaktů a úkolů. V Ovládacích panelech je samozřejmě možné význam těchto kláves změnit a přiřadit jim např. spuštění často používaného programu.


Detail na Jog-dial, tlačítko pro zapnutí a nahrávání poznámek.

Na levé straně je tlačítko pro vypnutí a zapnutí, pod ním jakýsi hybrid mezi kolečkem a kolébkovým tlačítkem, který ASUS nazývá Jog-dial. Lze je použít jako náhradu kurzorové klávesy, ovšem už s ním třeba nesnížíte nebo nezvýšíte hlasitost při přehrávání hudby nebo videa. Pod Jog-dailem je pak poslední tlačítko pro nahrávání poznámek. Na horní straně je pak slot pro karty SD a MMC a konektor pro sluchátka, dole pak nezbytný datový konektor a konektor pro nabíječku.

 
Datový konektor na spodní straně, slot na karty SD na horní straně.

Určitě si přečtěte

Články odjinud