ASUS MyPal A600: elegán s PocketPC (test)

ASUS MyPal A600 je kapesní počítač s operačním systémem Microsoft PocketPC 2002 stejně jako etalon v této kategorii, HP iPaq. Je však menší, lehčí a hlavně elegantnější.
ASUS MyPal A600: elegán s PocketPC (test)
Kapitoly článku

Počítačů s PPC je mnoho

Kapesní počítače se systémem PocketPC 2002 se objevují jako houby po dešti. Asi nejznámějším současným zástupcem je bezesporu HP iPaq, dříve Compaq iPaq. Ten se prodává v nespočetných variacích, z nichž každá se od druhé liší drobnostmi jako vestavěným Wi-Fi, Bluetooth, procesorem či pamětí. Objevují se také různé komunikátory s operačním systémem PocketPC 2002 Phone Edition, který se od základní verze liší vestavěnou podporou pro volání v sítích GSM. Příkladem takových zařízení může být T-Mobile MDA a Eurotel Dataphone.

Tip: Přečtete si podrobnou recenzi komunikátoru O2 XDA, který je totožný jako zmíněné MDA a Dataphone.

Všechny kapesní počítače s tímto systémem mají předem dané základní vlastnosti, jako rozlišení displeje, dotykovou obrazovku, minimální velikost paměti 32 MB a hlavně široké portfolio již existujících programů. Do základní výbavy operačního systému PPC pak patří možnost psát texty, pracovat s tabulkami, číst elektronickou poštu, surfovat po internetu, přehrávat hudbu a video, zadávat úkoly a schůzky do kalendáře či synchronizovat data s počítačem.

Tip: Pokud se chcete o možnostech PocketPC 2002 dozvědět více, přečtěte si článek Jiřího Kuruce, který podrobně možnosti tohoto systému představuje.

Elegán

ASUS MyPal A600 je dalším členem již početné rodiny kapesních počítačů s tímto operačním systémem. Vzhledem k tomu, že jeho vnitřek je stejný jako u ostatních počítačů této třídy, budu se věnovat spíše exteriéru a doplňkovému vybavení.

MyPal váží necelých 140 gramů, tedy o několik desítek gramů méně než kapesní počítače iPaq. Je také menší, a to ve všech směrech. Provedení MyPalu je podle zvyklosti celokovové (hliník), takže po návratu zvenku počítač příjemně studí. Kov také zaručuje vynikající dílenské zpracování, ať jsem se snažil sebevíce, počítač se ani nepohnul, ani nezavrzal. Design přístroje je bezesporu velmi povedený, líbil se mi na první pohled, což se ale nedá říct např. o iPaqu, který na mne působí trochu těžkopádně.

Poznámka: Prosím omluvte nižší kvalitu fotografií, byly připravovány ve špatných světelných podmínkách.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
ASUS MyPal A600 je subtilní a kovový.

Dotkni se ho

Přední straně dominuje velký TFT displej, který má rozlišení 240 x 320 bodů a zobrazí 65 tisíc barev, tedy opět žádné překvapení. Kapesní počítače s PocketPC 2002 se zkrátka podobají jako vejce vejci. Podsvícení displeje je poměrně jasné, ovšem ne rovnoměrné – nejjasnější je dole, zatímco nahoře už tmavne. Zdálo se mi, že iPaq obecně svítí o něco více.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
K MyPalu se dodává jednoduché pouzdro.

Podsvícení lze pomocí dodávané utility od ASUSu regulovat – lze nastavit jinou úroveň při napájení z baterie a jiné při napájení ze sítě. Díky tomu tak zle šetřit baterii, při běžné práci totiž není nutné, aby displej svítil naplno. Šetřit baterii lze i dalšími způsoby, ale o tom až dále.

Displej je samozřejmě dotykový, k jeho ovládání slouží pero zasunuté vpravo vzadu. Na rozdíl od iPaqu se vysunuje za malý výstupek, nikoliv „vycvaknutím“. Právě tento mechanismus, který používá iPaq, je zdrojem občasných obtíží. Pero lze vysunout poměrně lehce, je celé černé a umělohmotné. Drží se dobře, „ťukání“ mi nečinilo problémy, kvůli absenci kovových prvků je ale pero na můj vkus až příliš lehké. To ale může být pro někoho spíše výhoda.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  
K ovládání se používá pero.

I bez pera

Pod displejem jsou ovládací tlačítka, díky nimž lze MyPal používat částečně i bez pera. Uprostřed je velká všesměrová kurzorová klávesa, na každé straně pak dvě tlačítka, která slouží k zobrazí plochy, kalendáře, kontaktů a úkolů. V Ovládacích panelech je samozřejmě možné význam těchto kláves změnit a přiřadit jim např. spuštění často používaného programu.

Klepněte pro větší obrázek
Detail na Jog-dial, tlačítko pro zapnutí a nahrávání poznámek.

Na levé straně je tlačítko pro vypnutí a zapnutí, pod ním jakýsi hybrid mezi kolečkem a kolébkovým tlačítkem, který ASUS nazývá Jog-dial. Lze je použít jako náhradu kurzorové klávesy, ovšem už s ním třeba nesnížíte nebo nezvýšíte hlasitost při přehrávání hudby nebo videa. Pod Jog-dailem je pak poslední tlačítko pro nahrávání poznámek. Na horní straně je pak slot pro karty SD a MMC a konektor pro sluchátka, dole pak nezbytný datový konektor a konektor pro nabíječku.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Datový konektor na spodní straně, slot na karty SD na horní straně.

Témata článku: Asus, Smartphony, Recenze, Windows, Software pro mobily, Eurotel Dataphone III, Pocket, Test, Šetřící módRecenze multiplayeru Halo Infinite. Konečně pořádná střílečka!

Recenze multiplayeru Halo Infinite. Konečně pořádná střílečka!

Tento rok byl, co se týče multiplayerových stříleček, plný zklamání. Do hry konečně vstupuje Halo a to, zdá se, ukáže přesně to, co bychom si přáli. Hra je oficiálně stále v betě a již nyní je jednou z nejnávykovějších her roku.

Vojtěch Matušinský
Halo InfiniteRecenze
Sci-fi epos Starfield láká do vesmírných dálav na nových obrázcích

Sci-fi epos Starfield láká do vesmírných dálav na nových obrázcích

Celá hrstka čerstvých artworků z očekávané hry ukazuje pestrost galaxie.

Michal Maliarov
StarfieldGalerie
Recenze hry Just Dance 2022. Nové trsání na starý způsob

Recenze hry Just Dance 2022. Nové trsání na starý způsob

Je tu další rok a s ním i další ročník populární taneční hry Just Dance. Jde jen o aktualizovanou soupisku, nebo je tu něco nového?

Michal Maliarov
Just DanceRecenze
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment
Tip: Jak stáhnout ISO Windows 11 a nainstalovat jej na „libovolný“ počítač?
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Recenze mobilu Samsung Galaxy A52s 5G. Výkonnější čipset dostal po půl roce zelenou

Recenze mobilu Samsung Galaxy A52s 5G. Výkonnější čipset dostal po půl roce zelenou

** Otestovali jsme oživenou stálici střední třídy ** Galaxy A52s podědil to nejlepší po Galaxy A52, navrch přidává výrazně výkonnější čipset ** Střední třída má nový bestseller, který se dočká tří velkých updatů Androidu. A to je stále rarita

Martin Chroust
GalaxyRecenze