Asus P526: nová okna a GPS

Asus má novou zbraň na komunikátory HTC. Nabízí kompaktní rozměry, nové systém Windows Mobile 6 a vestavěný GPS modul.

Již na březnovém veletrhu Cebit si mohli návštěvníci vyzkoušet nový Asus P526 v praxi, avšak detailnější specifikace byly oznámeny až teď. Přístroj vyniká podporou operačního systému Windows Mobile 6 Professional či integrovaným modulem GPS. Mnoho funkcí však převzal od svého předchůdce P525, vyplatí se přejít na novější model?

Asus P526 svou koncepcí vychází z modelu P525, což je patrné i díky blízkému označení. Hlavní novinkou oproti předchůdci GPS modul SiRF Star III a nový operační systém.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nový Asus P526

Asus své modely dělí do čtyř skupin podle označení modelových řad (J, M, P a V). Řada J se vyznačuje multimediálními véčkovými nebo výsuvnými telefony. Modelová řada M má pouze tři zástupce – jsou jimi véčkové modely se zaměřením na fotografování, telefony řady V jsou klasické konstrukce se základními i pokročilými funkcemi. Asi nejzajímavější je řada P, kde se nachází chytré telefony s operačním systémem Windows Mobile. Mimo již zmíněných modelů P525 a P526 jsou zde modely P535 a P735, které pohání výkonnější procesorIntel XScale s frekvencí 520 MHz. Nejvýše postaveným smartphonem je poslední zmíněný model, která dále přidává podporu UMTS, Wi-Fi či 2Mpix fotoaparátu s automatickým zaostřováním. Přístroj P526, o kterém si dnes povíme více, nabízí o něco méně funkcí, což ovšem neznamená, že by byl méně zajímavý.

Displej ustoupil klávesnici

Velký aktivní TFT displej (úhlopříčka 2,6") dokáže zobrazit až pětašedesát tisíc barev při rozlišení 240 × 320 bodů. Displej je mírně zapuštěn pod povrch, čímž je částečně zabráněno jeho poškrábání.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pod displejem se nachází všechny ovládací prvky spolu s klávesnicí. Klávesy jsou v jednom bloku, tlačítka pro přijmutí a odmítnutí hovorů jsou dostatečně velká pro pohodlné ovládání. Rozměry přístroje činí 110 × 58 × 15,4 mm, což jsou oproti předchůdci menší hodnoty. To samé platí i pro hmotnost, která klesla 115 gramů. V oblasti chytrých telefonů se jedná o přijatelnou hmotnost. Zadní monotónní strana je oživena pouze o černý pás s čočkou integrovaného fotoaparátu. Dokáže pořizovat fotografie v maximálním rozlišení 2 Mpx, nedoplňuje jí však žádná přisvětlovací dioda, to samé platí i o autofocusu. Kryty přístroje jsou vyvedeny ve stříbrné barvě, boční hrany jsou černé.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Živé fotografie serveru Engadget

Přístroj je poháněn procesorem TI OMAP 850 s frekvencí 200 MHz. Nevím, proč výrobce nepoužil výkonnější procesor Intel XScale, který využívají modely P535 a P735. Velikost paměti RAM je 64 MB. Interní 128 MB flash paměť je doplňována paměťovými kartami microSD. Pro připojení s okolím lze použít USB kabel či Bluetooth (verze 1.2).

Nová okna profesionálně

Hlavním lákadlem přístroje bude bezesporu vestavěný GPS přijímač s čipsetem SiRF Star III. Přístroj lze použít tedy jako navigátor a díky podpoře paměťových karet také jako video hudební přehrávač. Z hudby jsou podporovány formáty MP3, WAV, AAC a samozřejmě WMA (Windows Media Audio), videa ve formátu MPEG4 mohou být se snímkováním 30 fps a rozlišením QCIF (176 × 144 bodů) přehrávána přímo ve Windows Media Playeru 10.

O funkční výbavu se stará operační systém Windows Mobile 6.0 Professional. Pro surfování na internetu je zde přepraven Internet Explorer. Asus P526 podporuje EDGE, případně GPRS, UMTS bohužel není podporováno.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Nový operační systém Windows Mobile 6

Mezi další nabídku funkcí patří prohlížeč a editor souborů Wordu a Excelu, vestavěný PowerPoint dokáže prezentace pouze prohlížet. Dále nesmí chybět správce souborů, kalendář, organizér, poznámky nebo budíky. Podpora zpráv je všestranná, mimo klasických SMS a MMS zpráv je umožněno psaní e-mailů či komunikace pomocí MSN Messangeru. Toto všechno dělá z modelu P526 všestranného kancelářského pomocníka.

Kdo může konkurovat?

Konkurentem může být kupříkladu HTC P3300 (Artemis), který nabízí velmi podobnou specifikaci, jen je navíc obohacen o Wi-Fi, funkci FM rádia s RDS, nabízí větší displej a starší operační systém WM5. Cena je však v tuto chvíli o dva a půl tisíce nižší. Chcete-li telefon podobného vzhledu a funkčnosti, je na místě zmínit konkurenta z vlastní řad, model Asus P525. Za čtrnáct tisíc dostanete model takřka shodný, bude ale ochuzen o GPS přijímač a EDGE. Za to však přidá infraport, větší displej, rychlejší procesor Intel XScale (416 MHz) a fotoaparát s autofocusem, operační systém Windows Mobile je ale ve verzi 5.0. Záleží však na tom, jaké funkce vyžadujete. Předpokládaná cena dnes popisovaného modelu P526 činí 16 900 Kč včetně DPH, přístroj by se měl na trhu objevit již v červenci toho roku.

Asus P526 ve zkratce

 • rozměry: 110 × 58 × 15,4 mm
 • hmotnost: 115 g
 • barevné provedení: stříbrno-šedá
 • operační systém: Windows Mobile 6 Professional
 • procesor: TI OMAP 850 (200 MHz)
 • GPS: čipset SiRF Star III Chip
 • displej: barevný, TFT, úhlopříčka 2,6 palců, rozlišení QVGA
 • sítě a datové přenosy: EDGE/GPRS/GSM; 850/900/1800/1900 MHz
 • paměť: 128 MB ROM, rozšiřitelná paměťovými kartami microSD, 64 MB RAM
 • konektivita: USB v1.1 / Bluetooth 1.2
 • funkce: přehrávač audio a videosouborů, Exel, Word, PowerPoint, správce souborů, poznámky, MSN messenger, Internet Explorer, rozpoznávání hlasu, kalendář, poznámky, Windows Media Player 10 a další
 • výdrž: 150 hodin v pohotovosti 240 minut hovoru
Diskuze (22) Další článek: Sony GPS: navigátor do batůžku fotografa (test)

Témata článku: Asus, GPS, Asus P525, Asus P526, HTC P3300, Messanger, NovRychlá pomoc pro návrat do normálu. K čemu je Android Safe Mode, a jak jej aktivovat?

Rychlá pomoc pro návrat do normálu. K čemu je Android Safe Mode, a jak jej aktivovat?

** V případě problémů s Android telefonem si hned vzpomeňte na režim Safe Mode ** V tomto módu se vypnou všechny vámi stažené aplikace ** Systém se zrychlí a zbaví chyb, jeho využití ale bude omezené

Martin Chroust
Nouzový režimAndroid
Evropská komise to vidí jasně. Česko má jednoznačně nejdražší mobilní tarify v celé EU

Evropská komise to vidí jasně. Česko má jednoznačně nejdražší mobilní tarify v celé EU

** Česko „kraluje“ žebříčku zemí s nejdražšími mobilními službami ** Evropská komise srovnala ceny ve všech 27 zemích EU ** Když se nepočítají neomezené tarify, vychází nabídky našich operátorů katastrofálně

Jan Láska
Předražené službyEvropská komiseTarify a mobilní služby
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Recenze systému Android 12. Největší skok správným směrem za poslední roky. Zatím ale jen pro někoho

Recenze systému Android 12. Největší skok správným směrem za poslední roky. Zatím ale jen pro někoho

** Android 12 je zatím graficky i funkčně nejjednotnější verze ** Vylepšuje zejména soukromí a práci s oprávněním aplikací ** Na jiných telefonech než Pixelech bude zážitek odlišný

Vladislav Kluska
Material YouAndroid 12Google
8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

** Obě největší mobilní platformy mají svůj tábor skalních příznivců ** Ti mají jasno, proč je právě iOS nebo Android jediný správný systém ** Tady je několik důvodů, proč jablíčkáři nechtějí o robotech ani slyšet

Martin Miksa
SmartphonyiPhoneAndroid
Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

** Levné smartphony se už dávno staly spotřebním zbožím ** Použitelný telefon se dá koupit už za dva tisíce korun ** Vůbec poprvé se do výběru dostaly telefony s 5G

Martin Miksa
Nižší třída