Asus Padfone 2: lépe a jednodušeji [recenze]

Dvě zařízení, která připomínají podivná siamská dvojčata, jeden bráška může být sám, druhý je bez prvního úplně k ničemu.
Kapitoly článku

Práce s plackou

Telefonní rozhraní se při práci v Padstation deaktivuje a naskočí klasický tabletový Android. Rozmístění ikon a widgetů na plochách je řešeno separé, takže máte do jisté míry dva systémy, dvě uživatelská prostředí. Aplikace, data a značná část nastavení je ale stejná. I tady očekávejte rychlý systém a pohodlné používání. Jediný problém nastává se spuštěnými aplikacemi, protože v Googlu asi nikdo nepočítal s takovýmto použitím systému. Když v telefonu například otevřete Chrome a zasunete telefon do docku, tak se aplikace ukončí a vy jej musíte spustit znovu, aby se spustila tabletová verze. Podobného chování se dočkáte i u dalších aplikací, které mají tabletové UI. V nastavení se dá nastavit i jakési tiché ostřelování takových aplikací, v Asusu se s tím poprali asi nejlépe jak mohli a za to jim patří body k dobru. Aplikace, které nemají tabletovou verzi se jednoduše roztáhnou, přechod je pro ně zcela bezbolestný.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
Ano, to skutečně jsou screenshoty ze stejného přístroje

V tabletovém režimu najdete ještě „miniaplikace“ jako jsou kalendář nebo kalkulačka. Na ploše se vám objeví okno podobné těm z Windows, a až uděláte co potřebujete, miniaplikace zavřete. Nevím kdo takovéto věci ocení, ale taková okna mi na tabletu nikdy nechyběla ani zde jsem je nevyužil.

Za den ho neudoláte

Kompletní výpis bezdrátové specifikace je doslova královský, kromě klasických 2G a 3G sítí umí Padfone 2 i LTE, kterého si našinci zatím neužijí. Přidám ještě Wi-Fi podporu 2,4 GHz i 5 GHz, Bluetooth 4.0, NFC a FM rádio. Vadou na kráse je nepřibalená redukce ze systémového konektoru na HDMI a absence slotu na microSD, tady Asus oproti první generaci Padfonu zjednodušoval až příliš.

Padfonu jsem dával hodně za uši, telefonování, datování, hraní her a kancelářská práce. Telefon vás ani po náročném pracovním dni nenutí hledat zásuvku a s trochou snahy a aktivovaným eko-režimem vydrží i dva dny. Docela velká baterie je i v základnové stanici, ze které se dá telefon dobít. Klidně i dvakrát do 100%, čímž se potenciální výdrž hodně prodlužuje. Jen je škoda, že v režimu tabletu nemůžete dobít z počítače, budete vyzváni k připojení na nabíječku. Samotný tablet bez telefonu nebo samotný telefon z počítače dobít jdou, ale společně ne, nabíjecí proudy jsou příliš malé. Z nabíječky to pochopitelně jde.

Fotí rychle a dobře

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pořízené snímky se dají označit za nadprůměrné, za dobrý světelných podmínek je jen těžko rozeznáte od levnějšího kompaktu, a i když se trochu sešeří a elektronika se pere s vyvážením bílé, nejsou získané fotografie vyloženě špatné. Přesvětlovací LED patří k průměru a hodí se spíše k nasvícení bližších objektů. Hodně příjemné je i extrémně rychle sekvenční snímání až 6 snímků za vteřinu. Prostě držíte spoušť a slyšíte cvakání a kadenci automatické zbraně. V náhledu pak vyberete ten nejpovedenější snímek, či snímky, a uložíte. Pro odpal využijete jak softwarovou spoušť, tak i tlačítko pro regulaci hlasitosti, podobně jako na iPhonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Česká mlha a americká modř popohnaná Snapseedem

I s videem se Padfone pere statečně, fullHD kvalitu, tedy 1080p video umí 30 snímků za sekundu, 720p až 60 snímků a nižší rozlišení i 90 snímků za sekundu. Kamera zbytečně nepřeostřuje a vyvážení bílé jí nedělá větší problémy ani za horších světelných podmínek. Jen stabilizace trošku pokulhává. Natáčet začnete hned z aplikace Fotoaparát, jen místo spouště stisknete červené tlačítko pod ní.

Nahlas, ale bez basů

Hlasitý reproduktor v telefonu umí být hodně hlučný, ale je spíše pisklavý a jeho basový projev je veškerý žádný. Vyzvánění nebo příchozí mail indikuje jasně a uslyšíte ho i v batohu. Naopak reproduktor u Padstation je spíše zklamáním, je tichý, zahuhlaný a přehrávání videa bude lepší použít sluchátka, přičemž ta přibalená nehrají vůbec špatně. Od špuntíků v balení nečekejte žádné zázraky, ale běžnému posluchači úsměv na tváři rozhodně vykouzlí. Když použijete nějaká lepší sluchátka, zjistíte, že si ve vyšších hlasitostech začne zesilovač trochu vymýšlet a třeba rychlejší bicí se začnou slévat dohromady.

Malou náplastí na bolístku může být aplikace AudioWizard, která umí přizpůsobit reprodukovaný zvuk podle předpřipravený scénářů, u některých profilů je zlepšení trochu citelné, ale spíše jde o placebo efekt a prvoplánový doping ekvalizérem.

Tablet je jen bonus

Padofone2 je opravdu povedený telefon, nechybí mu výkon ani podpora všechno možných bezdrátových standardů. Vypadá reprezentativně a zpracování zaslouží jedničku v hvězdičkou. Padstation už ve mě takové nadšení nevzbudil, je to spíše doplněk, který se dá občas použít. Slabé rozlišení, ne příliš povedené zpracování a přidaná hodnota moc neodpovídá penězům, které přeplatíte oproti konkurenčnímu mobilu bez tabletu. Za stejné peníze seženete dva plnohodnotné přístroje srovnatelných parametrů, což Asusu bere potenciálně silný argument „nákupem Padfonu ušetřím“.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Srovnání původního Padfonu a PadFonu 2. Telefon je větší, displej je větší, vnitřnosti jsou výkonnější, konektor je už jen jeden a přesunul se na spodní hranu.

Témata článku: Asus, , , , , , Asus Padfone, Asus Padfone + Station, Asus Padfone + Station 32GB 3G, Asus Padfone + Station 64GB 3G, Asus Padfone 2, Asus Padfone 2 + Station, Asus Padfone 2 + Station 32GB 3G, Asus Padfone 2 + Station 64GB 3G, Unikátní řešení, Bezdrátový standard, Snapseed, Nejhezčí telefon, Nabíjecí proud, App Locker, Značná část, Locker, JFK, Tabletová verze, Reprodukovaný zvuk,