Asus Transformer Pad 300: z levnějšího těsta [recenze]

Asus mírně oholil svůj nejvýkonnější tablet Transformer Prime, výrazně snížil cenu a výsledkem je Transformer Pad 300.

Asus Transformer se stal pojmem, definoval novou koncepci tabletů, ke kterým lze jednoduše připojit klávesnici. Klíčový prvek, chcete-li s tabletem i pracovat a tvořit hodnoty, nejen sledovat sociální sítě a číst časopisy. Úspěch prvního Transformera prokázal, že tudy vede cesta a nástupce na sebe nedal dlouho čekat: model Prime, jeden z vůbec prvních tabletů s novou platformou Tegra 3, se objevil i na našem trhu ještě před Vánocemi. Jeho cena však není nejnižší, proto se Asus rozhodl uvést mírně odlehčenou verzi za výrazně příznivější peníz.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Asus Transformer Pad 300 ve třech prodávaných variantách, modrá je ve skutečnosti tmavší

Klíčové vlastnosti:

  • vysoký výkon podpořený čipsetem nVidia Tegra 3
  • operační systém Android 4.0 Ice Cream Sandwich
  • ve srovnání s podobně vybavenými tablety výhodná cena

Hlavní nedostatky:

  • vyšší hmotnost a tloušťka
  • klávesnice neumí některé zkratky používané běžně na notebooku
  • systém zatím chvílemi nestabilní

Asus Transformer Pad 300 16GB 3G
TF300
rozměry a hmotnost: 263 × 181 × 9,9 mm, 635 g
displej: 10,1", kapacitní IPS LCD, 1 280 × 800, 149 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: USB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 3, GPS
paměť: 16 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 1 GB, baterie: 6 000 mAh
procesor: Nvidia Tegra 3 (4× Cortex-A9, 1 GHz, 40nm)
operační systém: Google Android 4 (Ice Cream Sandwich)
fotoaparát: 8MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus
26 %
vybavenost
cena: už se neprodává

 
hce counter

Neušetříte zdarma

Před výčtem „úsporných opatření“ je třeba nahlédnout na cenu: Transformer Prime stojí s klávesnicí a 32 GB paměti okolo 15 500 Kč. Zvolíte-li novinku s klávesnicí, zůstanou vám v kapse přesně tři tisíce a nabízí se otázka, co budete muset oželet.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Transformer Pad 300 připojený ke klávesnici v zavřeném stavu

Klíčový rozdíl pocítíte hned při prvním kontaktu: zatímco povrch Prime je vyroben z ušlechtilého hliníku, třístovka si musí vystačit s plastem. Stejně jako kovová záda, i plastová mají soustředné vroubkování. Plast vyjma exkluzivity znamená ještě dva úkroky zpět: zatímco Prime má tloušťku jen 8,3 mm, Pad 300 ztloustnul o 1,6 mm na finálních 9,9 milimetrů. Spolu s tím nezanedbatelně narostla hmotnost z původních 540 g na 635 g. Zároveň ale klesla výdrž tabletu způsobená snížením kapacity akumulátoru z 6 750 na rovných 6 000 mAh. Levnější model přišel o vysoce svítivou diodu vedle zadního 8 Mpx fotoaparátu a o rovných 100 MHz klesl výkon procesoru. A co víc, vestavěná paměť činí 16 GB, Prime nabízí dvojnásobek. Paměť můžete ale snadno rozšířit prostřednictvím microSDHC karty.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Po otevření připomíná ultrabook

Klíčové přednosti Transformeru ale zůstávají: chcete-li, můžete jej použít jako běžný tablet, potřebujete-li zadávat větší množství textu, jednoduše připojíte klávesnici. Ta zároveň slouží jako dokovací stanice, obsahuje totiž USB 2.0 port a slot pro paměťové karty SD. Co je ale nejdůležitější, uvnitř klávesnice se skrývá sekundární baterie zvyšující výdrž zhruba o polovinu. Spojení obou částí je dostatečně pevné, zároveň však lze tablet snadno vytrhnout uvolněním jedné západky. Nevýhodou je malý úhel otevření. Pokud navíc při práci klepnete na displej, má – v této poloze netbook – tendenci přepadávat dozadu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Detailní záběr na klávesnici

V prodejní verzi bude mít klávesnice české popisky, psaní „česky“ skutečně nic nebrání. Do pohodlí ovládání počítače však ještě drobná vylepšení schází. Ne všude totiž fungují zkratky, na které jsme zvyklí: například Shift pro označení textu, Ctrl pro rychlé přeskakování mezi slovy a kombinace obojích pro označování po slovech.

Klepněte pro větší obrázek
Po odpojení od klávesnice můžete Transformera používat jako běžný tablet

Výkon neschází

Tablet bude rovnou dodáván s nejnovější verzi Ice Cream Sandwich 4.0 přinášející mnohá zlepšení. Osobně oceňuji propracovanou stavovou nabídku s rychlým přístupem k některým funkcím, ručně můžete například nastavit výkon tabletu. Nejde přitom o žádné šidítko, nastavením maximálního výkonu získáte proti vyrovnanému režimu asi 15 – 20 % navíc. Tablet nyní automaticky počítá množství přenesených dat, dokonce nechybí přehled datově nejnáročnějších aplikací a vidíte, kolik dat si aplikace přenesla na pozadí a kolik v aktivním režimu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na těle doku najdete klasický USB konektor a slot pro SD kartu
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dok ve formě klávesnice a systému uchycení tabletu v detailu
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na těle samotného tabletu vidíme systémový (nabíjecí) konektor a slot na microSD kartu
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
K tabletu připojíme i běžná sluchátka, vzadu osamoceně vyhlíží čočka 8Mpx fotoaparátu

Rovnou z obrazovky pro odemčení můžete spustit fotoaparát, stačí šoupnout prstem doleva místo doprava. Dalšího vylepšení se dočkal prohlížeč, který doznal výrazného zrychlení a mimo jiné i podporu anonymního prohlížení. Doporučuji také vyzkoušet Betu plnohodnotného prohlížeče Chrome.

Klepněte pro větší obrázek
Ukázka pohotovostní obrazovky Androidu 4.0 na Transformeru Pad 300

Transformer Pad 300 si při škrtech zachoval to nejdůležitější, výkonnou platformu Tegra 3 s čtyřjádrovým procesorem o taktu 1,2 GHz. Nahlédněte do tabulky pro srovnání s Tegrou 2 v tabletu Toshiba AT200. Nejen tyto syntetické výkony, ale i praxe dokazuje naprosto dostatečný výkon ve všech ohledech. Zahřívání není nijak výrazné, rozhodně vám nebude vadit. Zatímco Prime měl vinou kovového těla problém s příjmem GPS (Asus to řeší externím modulem, který zasílá majitelům zdarma), citlivost třístovky je bezproblémová.

Klepněte pro větší obrázek
Elegantně má Asus vyřešenou notifikační oblast, ve které nechybí přepínače bezdrátových funkcí

Papírová výbava by mohla napovědět, že i fotoaparát bude u Transformeru Pad 300 totožný jako u jeho sourozence Prime. Osazen byl opět 8Mpx snímač s automatickým ostřením. Tentokrát však chybí přisvětlovací LEDka a zřejmě se něco ušetřilo i na optice. Za jasného počasí není rozdíl při letmém zhlédnutí snímku téměř znát, když si ale fotku zvětšíte na nejvyšší rozlišení, zjistíte, že snímky nejsou dokonale ostré a dochází ke slévání barev. Za zhoršených světelných podmínek přibývá šum, zrnění a barevné zkreslení. Mezi tablety se ale pořád jedná o fotografický nadprůměr. Díky automatickému ostření se navíc můžete spolehnout i na slušné makrosnímky.

Ukázkové fotografie v maximálním rozlišení:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Asusu se podařilo vcelku přesně trefit kompromis mezi cenou a výkonem, Transformer Pad 300 včetně klávesnice ve verzi s 32 GB paměti v současnosti zakoupíte za 12 a půl tisíce korun. Záleží tedy jen na vás, zda se spokojíte s plastovou třístovkou, nebo si raději připlatíte tři tisíce za špičkový Prime v kovovém těle. O další dva až tři tisíce dražší bude zatím nejlépe vybavený tablet Asus Infinity, který se na trhu objeví začátkem léta.

hce counter

Diskuze (9) Další článek: Tohle není vtip: investoři žalují Nokii za propad ceny akcií

Témata článku: Asus, Android, Recenze, Tablety, Asus Transformer Pad (TF103C), Asus Transformer Pad (TF103CG), Asus Transformer Pad (TF303CL), Asus Transformer Pad 300, Asus Transformer Pad 300 16GB 3G, Toshiba AT200, Toshiba AT200 32GB Wi-Fi, Klíčový prvek, Detailní záběr, Výhodná cena, Nejvyšší rozlišení, Transformer, Pad, Externí modul, První kontakt, Jasné počasí, Papírová výbava, Tablety na Heureka.czNahrávání hovorů na Androidu nadobro skončí. Nepomůže ani obcházení systémových omezení

Nahrávání hovorů na Androidu nadobro skončí. Nepomůže ani obcházení systémových omezení

** Google 11. května vypne nahrávání hovorů na Androidu ** Aplikace nebudou moci k nahrávání využívat API pro Usnadnění ** Uživatelé mají pouze dvě možnosti, jak nahrávání zachovat...

Martin Chroust
Nahrávání hovorůAndroid
Google na obchodu Play pustil do oběhu malware obřích rozměrů. Dostal se do více než 60 milionů smartphonů

Google na obchodu Play pustil do oběhu malware obřích rozměrů. Dostal se do více než 60 milionů smartphonů

** Doslova každý týden se na Google Play objeví nový malware ** Ten nejnovější si do mobilů stáhlo na 60 milionů uživatelů ** Vývojáři aplikací vydělávají na přeprodeji citlivých dat

Martin Chroust
Google PlayMalwareAndroid
S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

** Vybrali jsme sedm nejlepších navigací pro Android a iOS ** Na své si přijdou řidiči, cyklisté i pěší ** Většinu aplikací lze používat zdarma

Karel Kilián
Pro turisty a cyklistyPro řidičeNavigace
eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

** Víte, že eSIM dnes může mít úplně každý telefon s Androidem ** Budete jen potřebovat kartičku eSIM.me, která vypadá jako nanoSIM ** Podle její ceny se odvíjí kapacita úložiště eSIM profilů

Martin Chroust
SIMeSIMAndroid
Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

** Dochází vám v Androidu volné místo? ** Je třeba šetřit, kde se dá ** Nejméně bolestivým krokem je odstranění dočasných souborů

Martin Chroust
PaměťJak...Android
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Další velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

Další velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

** Chytré hodinky se prakticky každý rok naučí měřit něco nového ** Letos by se mělo jednat o neinvazivní měření krevního cukru ** Měření teploty kůže by se mělo dostat i na další chytré hodinky

Martin Chroust
Měření glykémieMěřeníChytré hodinky
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

** Útočníkům první vlna nestačila, na důvěřivé Čechy útočí dál ** Nalákají vás na údajně nezaplacené clo ** Odkaz neotvírejte a podvodníkům rozhodně nic neplaťte!

Martin Chroust
PodvodOchranaSMS