Asus mírně oholil svůj nejvýkonnější tablet Transformer Prime, výrazně snížil cenu a výsledkem je Transformer Pad 300.
Asus Transformer se stal pojmem, definoval novou koncepci tabletů, ke kterým lze jednoduše připojit klávesnici. Klíčový prvek, chcete-li s tabletem i pracovat a tvořit hodnoty, nejen sledovat sociální sítě a číst časopisy. Úspěch prvního Transformera prokázal, že tudy vede cesta a nástupce na sebe nedal dlouho čekat: model Prime, jeden z vůbec prvních tabletů s novou platformou Tegra 3, se objevil i na našem trhu ještě před Vánocemi. Jeho cena však není nejnižší, proto se Asus rozhodl uvést mírně odlehčenou verzi za výrazně příznivější peníz.

Asus Transformer Pad 300 ve třech prodávaných variantách, modrá je ve skutečnosti tmavší
Klíčové vlastnosti:
- vysoký výkon podpořený čipsetem nVidia Tegra 3
- operační systém Android 4.0 Ice Cream Sandwich
- ve srovnání s podobně vybavenými tablety výhodná cena
Hlavní nedostatky:
- vyšší hmotnost a tloušťka
- klávesnice neumí některé zkratky používané běžně na notebooku
- systém zatím chvílemi nestabilní
|
 | rozměry a hmotnost: 263 × 181 × 9,9 mm, 635 g displej: 10,1", kapacitní IPS LCD, 1 280 × 800, 149 PPI sítě: 2G konektivita: USB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 3, GPS paměť: 16 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 1 GB, baterie: 6 000 mAh procesor: Nvidia Tegra 3 (4× Cortex-A9, 1,2 GHz, 40nm) operační systém: Google Android 4 (Ice Cream Sandwich) fotoaparát: 8MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus |
cena: není v prodeji |
Neušetříte zdarma
Před výčtem „úsporných opatření“ je třeba nahlédnout na cenu: Transformer Prime stojí s klávesnicí a 32 GB paměti okolo 15 500 Kč. Zvolíte-li novinku s klávesnicí, zůstanou vám v kapse přesně tři tisíce a nabízí se otázka, co budete muset oželet.

Transformer Pad 300 připojený ke klávesnici v zavřeném stavu
Klíčový rozdíl pocítíte hned při prvním kontaktu: zatímco povrch Prime je vyroben z ušlechtilého hliníku, třístovka si musí vystačit s plastem. Stejně jako kovová záda, i plastová mají soustředné vroubkování. Plast vyjma exkluzivity znamená ještě dva úkroky zpět: zatímco Prime má tloušťku jen 8,3 mm, Pad 300 ztloustnul o 1,6 mm na finálních 9,9 milimetrů. Spolu s tím nezanedbatelně narostla hmotnost z původních 540 g na 635 g. Zároveň ale klesla výdrž tabletu způsobená snížením kapacity akumulátoru z 6 750 na rovných 6 000 mAh. Levnější model přišel o vysoce svítivou diodu vedle zadního 8 Mpx fotoaparátu a o rovných 100 MHz klesl výkon procesoru. A co víc, vestavěná paměť činí 16 GB, Prime nabízí dvojnásobek. Paměť můžete ale snadno rozšířit prostřednictvím microSDHC karty.

Po otevření připomíná ultrabook
Klíčové přednosti Transformeru ale zůstávají: chcete-li, můžete jej použít jako běžný tablet, potřebujete-li zadávat větší množství textu, jednoduše připojíte klávesnici. Ta zároveň slouží jako dokovací stanice, obsahuje totiž USB 2.0 port a slot pro paměťové karty SD. Co je ale nejdůležitější, uvnitř klávesnice se skrývá sekundární baterie zvyšující výdrž zhruba o polovinu. Spojení obou částí je dostatečně pevné, zároveň však lze tablet snadno vytrhnout uvolněním jedné západky. Nevýhodou je malý úhel otevření. Pokud navíc při práci klepnete na displej, má – v této poloze netbook – tendenci přepadávat dozadu.

Detailní záběr na klávesnici
V prodejní verzi bude mít klávesnice české popisky, psaní „česky“ skutečně nic nebrání. Do pohodlí ovládání počítače však ještě drobná vylepšení schází. Ne všude totiž fungují zkratky, na které jsme zvyklí: například Shift pro označení textu, Ctrl pro rychlé přeskakování mezi slovy a kombinace obojích pro označování po slovech.

Po odpojení od klávesnice můžete Transformera používat jako běžný tablet
Výkon neschází
Tablet bude rovnou dodáván s nejnovější verzi Ice Cream Sandwich 4.0 přinášející mnohá zlepšení. Osobně oceňuji propracovanou stavovou nabídku s rychlým přístupem k některým funkcím, ručně můžete například nastavit výkon tabletu. Nejde přitom o žádné šidítko, nastavením maximálního výkonu získáte proti vyrovnanému režimu asi 15 – 20 % navíc. Tablet nyní automaticky počítá množství přenesených dat, dokonce nechybí přehled datově nejnáročnějších aplikací a vidíte, kolik dat si aplikace přenesla na pozadí a kolik v aktivním režimu.

Na těle doku najdete klasický USB konektor a slot pro SD kartu
Dok ve formě klávesnice a systému uchycení tabletu v detailu

Na těle samotného tabletu vidíme systémový (nabíjecí) konektor a slot na microSD kartu

K tabletu připojíme i běžná sluchátka, vzadu osamoceně vyhlíží čočka 8Mpx fotoaparátu
Rovnou z obrazovky pro odemčení můžete spustit fotoaparát, stačí šoupnout prstem doleva místo doprava. Dalšího vylepšení se dočkal prohlížeč, který doznal výrazného zrychlení a mimo jiné i podporu anonymního prohlížení. Doporučuji také vyzkoušet Betu plnohodnotného prohlížeče Chrome.
Ukázka pohotovostní obrazovky Androidu 4.0 na Transformeru Pad 300
Transformer Pad 300 si při škrtech zachoval to nejdůležitější, výkonnou platformu Tegra 3 s čtyřjádrovým procesorem o taktu 1,2 GHz. Nahlédněte do tabulky pro srovnání s Tegrou 2 v tabletu Toshiba AT200. Nejen tyto syntetické výkony, ale i praxe dokazuje naprosto dostatečný výkon ve všech ohledech. Zahřívání není nijak výrazné, rozhodně vám nebude vadit. Zatímco Prime měl vinou kovového těla problém s příjmem GPS (Asus to řeší externím modulem, který zasílá majitelům zdarma), citlivost třístovky je bezproblémová.

Elegantně má Asus vyřešenou notifikační oblast, ve které nechybí přepínače bezdrátových funkcí
Papírová výbava by mohla napovědět, že i fotoaparát bude u Transformeru Pad 300 totožný jako u jeho sourozence Prime. Osazen byl opět 8Mpx snímač s automatickým ostřením. Tentokrát však chybí přisvětlovací LEDka a zřejmě se něco ušetřilo i na optice. Za jasného počasí není rozdíl při letmém zhlédnutí snímku téměř znát, když si ale fotku zvětšíte na nejvyšší rozlišení, zjistíte, že snímky nejsou dokonale ostré a dochází ke slévání barev. Za zhoršených světelných podmínek přibývá šum, zrnění a barevné zkreslení. Mezi tablety se ale pořád jedná o fotografický nadprůměr. Díky automatickému ostření se navíc můžete spolehnout i na slušné makrosnímky.
Ukázkové fotografie v maximálním rozlišení:

Asusu se podařilo vcelku přesně trefit kompromis mezi cenou a výkonem, Transformer Pad 300 včetně klávesnice ve verzi s 32 GB paměti v současnosti zakoupíte za 12 a půl tisíce korun. Záleží tedy jen na vás, zda se spokojíte s plastovou třístovkou, nebo si raději připlatíte tři tisíce za špičkový Prime v kovovém těle. O další dva až tři tisíce dražší bude zatím nejlépe vybavený tablet Asus Infinity, který se na trhu objeví začátkem léta.