Asus Transformer Pad TF103C: mistr kompromisů [recenze]

Vypadá jako hi-end, stojí jako low-end. Není nejvýkonnější, ani nejlépe vybavený, přesto si najde majitele, kteří jej budou zbožňovat.
Kapitoly článku

Tenhle krasavec mate tělem. Když do redakce dorazil Asus Transformer Pad TF103C, nevydal jsem se obvyklou cestou, nehledal jsem informace, neprohlížel specifikace, rovnou jsem se pustil do testování. Vzhled? V matné bílé naprosto luxusní! Výkon? Všechno šlape, Antutu hlásí 33 486 bodů. Takže návštěva z vyšší třídy potvrzená? Omyl, v portfoliu značky Asus je to naprostý lowend mezi konvertibilními tablety s Androidem a v době psaní recenze stojí méně než 5 tisíc korun! Takže skvělý tip na nákup? Ne tak rychle…

Aktualizováno: Skutečnost je bohužel trochu smutnější, zmíněná cena na hranici pěti tisíc platí pro samotný tablet, za klávesnici je nutné připlatit další asi dva tisíce. Viz bannery níže:

Asus Transformer Pad TF103C ve zkratce

 • Procesor: 64bitový čtyřjádrový procesor Intel Atom Z3745 1,33 GHz (možnost navýšení až na 1,86 GHz)
 • Operační systém: Android 4.4 Kit Kat
 • Displej: 10,1" IPS displej s HD rozlišením (1280 × 800)
 • Paměť a úložiště: 1 GB RAM a integrované úložiště 16 GB, Slot pro kartu microSD (maximálně 64 GB)
 • Fotoaparáty: 2Mpx zadní fotoaparát, 0,3 Mpx přední fotoaparát
 • Bezdrátové rozhraní: 802.11a/b/g/n, Bluetooth 4.0
 • Možnosti připojení: Tablet: 1x MicroUSB, 3,5mm konektor pro sluchátka/mikrofon, slot na paměťovou kartu micro SD, Dok: 1x USB 2.0
 • Snímače: GPS/GLONASS, elektronický kompas, snímač vzdálenosti
 • Baterie: 5 070 mAh, výdrž až 9 hodin
 • Rozměry: Tablet: 257,46 × 178,4 × 9,9 mm, Tablet + dok: 257,46 × 178,4 × 19,8 mm
 • Hmotnost: 542 g tablet/ 1082 g tablet + dokovací stanice
 • Barvy: černá, bílá 

TF103C se stále drží skvělého konceptu, který Asus zdokonaluje už několik let – malý mobilní laptop s (nikoliv plnohodnotnou, ale stále ještě velmi pohodlnou) QWERTY klávesnicí. Ta Androidu dodá komfort při psaní delších textů, který softwarová klávesnice nabídnout nemůže. Navíc zde jsou i tlačítka pro rychlé ovládání systému, regulaci hlasitosti, jasu, hudební přehrávač atd. Když ale chcete jen dotykovou placku, stačí stisknout tlačítko na kloubu, displej se od klávesnice oddělí a vy získáte obyčejný tablet, u kterého konkurenční výrobci většinou končí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dotykový displej, klávesnice, touchpad, nebo do USB připojená myš. Tady si svůj ideální způsob ovládání najde opravdu každý. Klávesy mají „notebookový“ zdvih (ani málo, ani moc), jasnou odezvu na stisknutí a píše se na nich skvěle. K ideálu chybí asi 20 % velikosti.

Kompromisy zde v případě nejnižšího Transformeru přece jen jsou. V klávesnicovém doku totiž chybí baterie, což pochopitelně ovlivňuje celkovou výdrž na jedno nabití. Tam kde vyšší modely se dvěma akumulátory vydrží deset hodin, typu TF103C jsme při přehrávání FullHD videa (a s displejem na 75 % jasu) naměřili 6 hodin. Netvrdím, že je to špatně, prostě jen za méně peněz dostanete méně muziky. Je to jeden z kompromisů, který umožnil cenu stlačit tak nízko.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
První generace Transformerů trpěly na přepadávání při sebemenším dotyku na displej. Kvůli absenci baterie v klávesnici bych čekal, že to bude u TF103C ještě horší, ale opak je pravdou, jiná konstrukce kloubu problém částečně potlačila.

Na prohlídce hardwaru

Displej je pro tablety klasická úhlopříčka 10,1" a pro dnešní dobu klasické IPS. Rozlišení 1280 × 800 pixelů za ideálem zaostává. Není to tedy nic pro náročné, ale „žít se s tím dá“ a jednotlivé pixely uvidíte, až když je opravdu budete hledat. Barvy jsou přirozené, pozorovací úhly odpovídají kvalitnímu IPS a přes černou prosvítá podsvícení jako u každého jiného IPS. Do tohoto bodu nemám co vytknout, je skvělé, že se takto kvalitní panely objevují už i v této cenové kategorii.

Maximální jas je skvělý, i na přímém slunci stále vidíte zobrazený obsah, minimální jas naopak „nevypíchne oči“, když zkusíte číst potmě v posteli, bohužel však chybí čidlo pro automatickou regulaci jasu. Asus si toho naštěstí byl vědomý a velký posuvník pro regulaci jasu umístil na prominentní místo v roletě s rychlými přepínači.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Regulaci jasu chybí automatika, částečně ji nahrazuje velmi dobře přístupný posuvník umístěný přímo v jedné ze systémových rolet.

Paměť o kapacitě 16 GB není žádný hit, ale opět – někde se šetřit muselo. Jestli chcete více, stále je zde slot na microSD kartu. Procesor od Intelu (Atom s frekvencí 1,86 GHz) dotlačil oblíbené Antutu na solidní hodnotu 33 486 bodů. V praxi jsem pozoroval trhání při pokus o rychlejší posunutí ve webovém prohlížeči, počkáte si při načítání náročnějších aplikací, při jejich vzájemném přepínání, ale nakonec si plynule zahrajete i ty nejnáročnější hry dneška.

S dalším kompromisem se potkáváme u fotoaparátů. Už voba rozlišení (1 MPx s poměrem stran 16:9 nebo 2 MPx s poměrem 4:3) naznačuje, že není možné čekat mnoho. Ukázku vidíte níže a výsledek je jasný – TF103C není pro ty, kteří hodlají fotit tabletem. Video má maximální rozlišení 720p a kvalitou rovněž nevyniká. Přední kamerka je s rozlišením 0,3 MPx opravdu jen nouzová volba.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Chcete přečíst text na A4? Stránku budete muset fotit po půlkách.

První generace Transformerů mívaly problémy s GPS, a tak jsem ji vyzkoušel i tentokrát. S 10" tabletem to byl trochu podivný běh, ale všechno fungovalo tak jak mělo. Hlasité reproduktory se umí ozvat pořádně nahlas, kvalitu bych označil za tabletový nadprůměr, škoda jen, že směřují dozadu, nikoliv přímo na uživatele.Úvod, hadr

Kapitoly článku

Témata článku: Asus, , , , Asus Transformer Pad (TF103C), Asus Transformer Pad (TF103CG), Asus Transformer Pad (TF303CL), Asus Transformer Pad 300, Asus Transformer Pad 300 16GB 3G, Druhá baterie, Integrované úložiště, Kvalitní ips, Transformer, Komp, Rychlé ovládání, Nová nadstavba, Kvalitní panel, Nouzová, Ideální způsob, Mailová schránka, Mistr, Pad, Připojená myš, Obyčejný tablet, Špičkový výkon,