Asus Transformer Prime: nový král tabletů [recenze]

Čekání na nástupce oblíbeného tabletu Asus Transformer se vyplatilo. Nový Prime kombinuje to nejlepší z iPadu 2 a prvního Transformeru.

Tabletů s Tegrou 3 v nitru je jako šafránu a té hlavní vlny se zřejmě dočkáme až na CESu zhruba v době vydání tohoto čísla Computeru. Jedním z prvních je pokračovatel úspěšného hybridního tabletu, Asus Transformer Prime, který ke staršímu modelu přidává krom porce výkonu navíc také přesně to, co mu chybělo: malé rozměry, nízkou hmotnost a elegantní design.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Asus Transformer Prime v bronzovém a zlatém provedení na oficiálních tiskových fotkách

Klíčové vlastnosti:

  • vysoký výkon
  • dobrá výdrž
  • kvalitní materiály, bytelné zpracování
  • dokovací klávesnice

Hlavní nedostatky:

  • úhel otevření
  • chybí USB na těle tabletu (pouze na těle klávesnice)
  • nestandardní konektor

Asus Eee Pad Transformer Prime
rozměry a hmotnost: 263 × 181 × 10,4 mm, 537 g
displej: 10,1'', Super IPS+ LCD, 1 280 × 800, 149 DPI
sítě: tablet nepodporuje telefonní sítě
konektivita: USB 2.0, microHDMI, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 2.1, GPS
paměť: 32/64 GB, 1 024 MB RAM, baterie: 6 750 mAh, výdrž 12 h
procesor: Nvidia Tegra 3 T30 (4× Cortex-A9 1,3 GHz)
operační systém: Google Android 3.2 (Honeycomb)
fotoaparát: zadní 8MPx (3 264 × 2 448), přední 1,3MPx (1 280 × 1 024)
verze s 3G: žádné neexistují
verze bez 3G: 32GB (), 64GB ()

O stupeň hezčí

Jestli první Transformer připomínal klasický netbook, inovovaný Prime lze nejlépe připodobnit k aktuálnímu trendu ultrabooků. Profil se ztenčuje směrem k uživateli, povrchům vládne elegantně vypadající kov a konstrukční provedení je dovedeno téměř k dokonalosti. Všechno má pochopitelně svá negativa. Kov se snáze ušpiní otisky prstů, uvnitř tenkého těla 10,1" tabletu zbyl prostor pouze na jeden reproduktor (ten se však zvukem řadí k nadprůměru) a základna s klávesnicí přišla o jeden port USB, takže zůstal už jen jediný ve verzi 2.0 vzadu na pravé straně. Naštěstí není nijak zakrytý, takže jej lze pohodlně používat bez manipulace s neforemnou krytkou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Asus Transfomer Prime jsme testovali v bronzové verzi

Na základně už je pouze čtečka karet typu SD nebo MMC a poněkud netradiční nabíjecí konektor. Nabíječka i kabel jsou sice stejné jako u předchozího modelu, nic to ale nemění na faktu, že při ztrátě nebo poškození některého dílu zaplatíte zhruba 800 Kč za novou cestovní sadu s koncovkami pro elektrické zásuvky všech myslitelných zemí světa.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Systém přichycení těla tabletu do doku klávesnice je převzatý z předchůdce Asus Transformer

Ta píše!

Tím nejdůležitějším na základně, resp. dokovací stanici tabletu, je klávesnice. Její rozložení i zpracování plně odpovídá prvnímu Transformeru, změnil se však stisk. Psaní stále není úplně dokonalé a odezva kláves je spíše z levnějšího kraje. Zabírají však mnohem výše a tam, kde bylo u předchůdce potřeba přitlačit, stačí u Primu jen lehce stisknout. Psaní je díky tomu pohodlnější a nedochází k vynechávání písmen. Rozměrově klávesnice odpovídá 10" netbookům; po chvíli zvykání se můžete bez obav pustit i do delšího textu. V systému bohužel stále chybí pohyb po slovech pomocí kombinace Ctrl + šipka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice je doslova vynikající

Touchpad odhodil samostatná tlačítka a nově jej lze stisknout v levém a pravém dolním rohu. Stisk je sice tužší a je doprovázen hlasitým klepnutím, ale funguje spolehlivě a vzhledem k tomu, že pravé tlačítko vlastně nepotřebujete (funguje jako klávesa Zpět), vystačíte i s ťuknutím jedním prstem kamkoli na plochu touchpadu. Nechybí podpora více dotyků současně pro rolování stránky, dokumentu nebo ploch na výchozí obrazovce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tablet v doku drží pomocí posuvného zámku

Tím posledním na základně je kloub pro uchycení tabletu. Ten je nově celý kovový včetně zobáčků, které se zacvakávají do těla tabletu. Kloub byl mírně přepracován, tablet v něm má jen malou vůli, ale zároveň se zhoršil úhel otevření. Pouhých cca 125° je u tak malého zařízení na hranici použitelnosti i při práci na stole, natož ve stísněných podmínkách na cestách nebo třeba v posteli.

Tenčí i lehčí

Samotný tablet je dokonale pevný. Přední stranu překrývá Gorilla Glass, zadní skořepinu tvoří poctivý kov a po obvodu je pás plastu. Celé zařízení je kompaktní a dobře se drží v ruce. Přispívá tomu i hmotnost 586 g, tloušťka pouhých 8 mm a šířka, která se od minulé generace snížila o dobrý centimetr. Vypínač se přesunul k mikrofonu na horní hranu, díky čemuž si jej nebudete plést s kolébkovým tlačítkem hlasitosti, které zůstalo na levém boku spolu s microHDMI, slotem pro karty microSD a druhým z mikrofonů. Na pravém boku je osamocen 3,5mm výstup na sluchátka a nakonec dolů výrobce umístil pouze konektor pro připojení k dokovací stanici.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Transformer Prime je proti svému předchůdci štíhlejší v pase

V ideálně širokém zakulaceném rámečku displeje nechybí přední kamera s rozlišením 1,2 MPx. Pro focení zřejmě využijete raději 8MPx snímače, který má optiku včetně blesku (LED) vyvedenu na zadní stranu. Ostření probíhá kontinuálně, i přesto pořízení fotky nepatří mezi nejrychlejší. Zaostřit na konkrétní místo můžete prostým ťuknutím na displej. Výsledné obrázky jsou kvalitní, díky dostatečně silnému blesku vyrobíte použitelné fotografie i v neoptimálních světelných podmínkách.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Porty na klávesnicovém doku umožní vložit SD kartu a USB

Tím hlavním u tabletu je displej, v tomto případě 10,1" panel Super IPS+ s rozlišením 1 280 × 800 bodů. Vyznačuje se vynikajícími pozorovacími úhly atakujícími hranici 180° a extrémně vysokým rovnoměrným jasem, který i v tropickém letním dni spolehlivě přebije všechny odlesky na skleněném překryvu. Černá je černější než u prvního Transformeru, světlé odstíny však mají tendenci utíkat směrem ke žluté. Celkově je displej výborný a z technologie tekutých krystalů těží téměř maximum.

Dvakrát více výkonu

Měřit výkon na zařízení, pro které je zatím jen málo aplikací, je poněkud obtížné, ne však nemožné. V grafu najdete výsledky benchmarků, které potvrzují, že má nový Prime více než dvojnásobný výkon oproti první verzi s Tegrou 2. Není to jen dvěma výkonnými a jedním úsporným jádrem navíc; při zpracování jednoho vlákna je totiž Prime rychlejší zhruba o 50 %, což svědčí i o pokročilejší architektuře každého z jader. K celkovému skóre nakonec přispívá také o 40 % vyšší frekvence 1 400 MHz při zátěži jednoho jádra nebo 1 300 MHz při vícevláknovém zpracování.

Naměřené hodnotyAsus Transformer PrimeAsus Transformer
Linpack (1 vlákno)47,471 MFLOPS31,003 MFLOPS
Linpack (X vláken)143,059 MFLOPS59,14 MFLOPS
AnTuTu Total10 711 bodů4 979 bodů
AnTuTu CPU integer3 674 bodů1 374 bodů
AnTuTu CPU float2 787 bodů1 030 bodů
AnTuTu 3D Graphics1 216 bodů875 bodů
Načtení www.zive.cz13,5 s21 s
Výdrž - kancelář bez Wi-Fi16 hodin 35 minut14 hodin 12 minut
Výdrž - surfování10 hodin 8 minut9 hodin 3 minuty
Výdrž - sledování filmu13 hodin 34 minut11 hodina 37 minut

Pro srovnání herních kvalit posloužil optimalizovaný Shadowgun a Grand Theft Auto III s upraveným konfiguračním souborem pro vysoké detaily, se kterými už si Tegra 2 plynule neporadí. Obě hry vypadají na Transformeru Prime výtečně, fungují samozřejmě naprosto plynule. Současné hry šité na míru Tegře 2 rychleji nepoběží, skutečný výkon nové platformy ukáží až nové tituly, které se již pomalu objevují, a hned několik dalších je očekáváno na začátek roku 2012.

Větší rychlost poznáte i na načítání a vykreslování webu, kde Tegra 3 vede proti předchůdci asi o 55 %. Nová platforma se pozitivně podepsala také na výdrži. Při surfování po internetu s aktivními flashovými prvky se dostanete na 10 hodin, 13 a půl hodiny můžete sledovat film a nakonec při psaní nebo čtení s občasným otočením stránky o 25 minut překročíte 16hodinovou hranici. Tegra 3 za to vděčí pátému úspornému jádru pracujícímu na frekvenci 500 MHz. Při odpojení docku klesne výdrž asi o 40 %. Připojíte-li adaptér, je nejprve nabit tablet, až poté se bude nabíjet základna.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Obsah balení Asus Transformer Prime

Nový král tabletů

Zařízení můžete zakoupit v testované šedé nebo zlaté variantě za 15 990 Kč. Za tuto cenu bude ve výbavě buď 32 GB interní paměti a dokovací stanice nebo celých 64 GB, ale dock budete muset dokoupit zvlášť – počítejte s příplatkem okolo tří tisíc. Očekávána je také verze s přídomkem G obsahující 3G modem. Všechny varianty jsou vybaveny kancelářskou sadou Polaris Office, aplikacemi pro přehrávání multimédií z domácího serveru, čtečkou knih, časopisů, novin a dalšími.

Použitým systémem je prozatím Android 3.2.1 Honeycomb, začátkem roku 2012 se ale noví majitelé mohou těšit na aktualizaci na Ice Cream Sandwich. Asus Transformer Prime je prvním tabletem s výkonnou Tegrou 3, konstrukčně překonává většinu současných konkurentů a vylepšuje to, co první verzi chybělo. Nebojím se jej tedy označit za nejlepší tablet s Androidem současnosti.

Diskuze (29) Další článek: MWC 2012: Navrhněte svůj vlastní Android odznáček

Témata článku: Asus, , , , Asus Eee Pad Transformer, Asus Eee Pad Transformer 32GB Wi-Fi, Asus Eee Pad Transformer Prime, Asus Eee Pad Transformer Prime 64GB Wi-Fi, Nov, Skutečný výkon, Transformer, Prime, Nový král, Grand Theft Auto, Dvojnásobný výkon, MMC, Pravé tlačítko, Malé zařízení, Android současnosti, Tab, Král,