Asus VivoWatch: hodinky pro kardiaky [recenze]

Otestovali jsme hodinky Asus VivoWatch určené především sportovcům. Měří UV záření, vydrží týden, nebo budou celý den měřit tep.
Kapitoly článku

Podobný boom jako před několika lety prožívaly tablety, nyní čeká tzv. wearables. Nositelnosti dnes totiž prodává téměř každý větší výrobce mobilních telefonů. Loni na podzim se na tento stále se rozrůstající trh rozhodl vstoupit také Asus, když za tímto účelem představil elegantní chytré hodinky Asus ZenWatch. Na jaře letošního roku ukázal již jejich druhou generaci. Jejich krásu však v našich končinách obdivovat příliš nemůžeme, když se zde ani jedna generace oficiálně neprodává.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Hodinky Asus VivoWatch se prodávají v černo-stříbrném provedení. Jejich hmotnost je 50 gramů.

Z tohoto pohledu tak pro nás mnohem zajímavěji vypadají hodinky Asus VivoWatch. Záměrně je přitom netituluji pojmem chytré, když tyto jsou zaměřené zejména na sportovní nadšence. Jejich primárním účelem je sledování fyzické aktivity jedince během dne. Dokáží počítat ušlé kroky, kontinuálně měří srdeční tep a dokonce nabízí i snímač UV záření.

Elegantní doplněk

To vše je zabalené v nenápadném, a přesto elegantním hávu, který oživuje zejména stříbrný kovový rámeček. Středobodem je krom nezbytné měřící techniky malý čtvercový displej s rozlišením 128 × 128 pixelů chráněný tvrzeným sklíčkem Gorilla Glass 3. Jedná se o monochromatický, reflexní panel o velikosti 1,28 palce, který je velmi dobře čitelný i na ostrém slunci. Pod ním zaujme také delší linka, skrze kterou následně problikává světlo signalizující náročnost fyzické zátěže. Kromě dotykového displeje je jediným ovládacím prvkem hodinek tlačítko na pravém boku.

Na odvrácené straně se nachází již pouze optický měřič srdeční frekvence a pětice pinů pro dobíjení. Šířka gumového pásku je v tomto případě standardních 22 mm. Dále hodinky VivoWatch disponují tříosým akcelerometrem a také již zmíněným UV senzorem. S chytrým telefonem se poté synchronizují prostřednictvím Bluetooth 4.0. Tyto hodinky rovněž odolají vodním živlům (certifikace IP67). S ohledem na jejich zaměření je však škoda, že v sobě neukrývají také GPS měřič.

Vydrží celý týden

Oproti chytrým hodinkám nabízí Asus VivoWatch podstatně delší výdrž. Mohou za to zejména nižší požadavky na výpočetní výkon a právě monochromatický displej. Ve výsledku je tak třeba tyto hodinky nabíjet téměř přesně jednou za týden. Samozřejmě záleží na tom, jak je využíváte. Pokud chodíte denně běhat (a zapnete kontinuální měření tepu), výdrž se zkrátí zhruba na 4 dny. K dobíjení slouží speciální kolébka, kterou je nutná na hodinky připojit a následně do ní zapojit nabíječku s microUSB konektorem. Z nuly na sto pak trvá dobití necelé dvě hodiny.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekSklo hodinek je na obou koncích mírně zaoblené, čímž se mu daří kopírovat profil ruky.

Základ tvoří pětka

Základem uživatelského prostředí hodinek VivoWatch je 5 ploch. Mezi nimi se prochází přejetím prstu do levé nebo pravé strany. Některý plochy pak mají ještě další části, mezi kterými budete přepínat přejetím prstů nahoru a dolů. Mezi těmi hlavními se můžete pohybovat cyklicky. Dotykový displej aktivujete stisknutím jediného hardwarového tlačítka na pravém boku.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Gumový pásek je občas vhodné hodit pod vodu a umýt.

Ta plocha, které bude na hodinkách svítit nejčastěji, zobrazuje digitální hodiny, pod kterými svítí zkratka dne v týdnu a datum. Nad zobrazením hodin je pouze indikátor stavu baterie a případně ikony zámku a Bluetooth (po čas komunikace s chytrým telefonem). Přejetím vzhůru se dostanete do přehledu vašeho denního cvičení. Ten zobrazuje datum jeho trvání. Dalším přejetím vzhůru se zobrazí informace o vašem spánku z poslední noci. Dvojice údajů zde ukazuje celkovou délku spánku a délku tzv. komfortního spánku.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ciferník můžete měnit v propojeném telefonu. Na výběr je jeden ručičkový a jeden digitální ciferník.

Spánku ubírá

Prostřednictvím telefonu si můžete nastavit také buzení pomocí vibrací. Tyto hodinky však bohužel nedokáží budit na základě kvality a hloubky vašeho spánku, jak to umí některé konkurenční výrobky. Ani samotný záznam spánku dle mých zkušeností nebyl příliš přesný, když povětšinou údaje ukazovaly zhruba o hodinu kratší spánek, než jaká byla realita. S kvalitou a délkou spánku pak souvisí ještě třetí podplocha, která počítá tzv. index štěstí. Na stupnici od 1 do 100 vám tento index ukáže, jak šťastní daný den jste, když vliv na jeho hodnotu má právě spánek a denní fyzická aktivita.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Režim cvičení spustíte dlouhým podržením bočního tlačítka a stejným způsobem ho i ukončíte.

Další tahem vzhůru se opět vrátíte na zobrazení hodin. Pohybem doleva zobrazíte druhou plochu, která je věnována aktuální tepové frekvenci. Toto měření funguje poměrně spolehlivě a přesně. Protože měřič tepu snímá tento údaj kontinuálně celý den, můžete si na konci daného dne v telefonu zobrazit přehledný graf vaší srdeční činnosti. Stinnou stránkou této funkce je však měření tepu v režimu cvičení. V takových chvílích je totiž toto měření dost nespolehlivé.

Přesnost výrazně kolísá

V jeden moment totiž hodinky ukazují 90 tepů za minuty, aby za několik vteřin, aniž byste jakkoliv změnili fyzickou aktivitu, zobrazily 180 tepů za minutu. V takové chvíli se současně červeně rozbliká pruh pod displejem dávajíc vám najevo, že byste měli vaši fyzickou zátěž snížit. Ve výsledku jsou tak údaje o srdeční frekvenci během cvičení značně zkreslené, a potud tedy k ničemu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Jakmile splníte přednastavený denní cíl (počet ušlých kroků i počet spálených kalorií), hodinky se rozvibrují a pogratulují vám.

Další plocha ukazuje, zda máte nastavený budík, případně na jaký čas. Dalším potažením vlevo se dostanete na obrazovku UV indexu. Intenzitu UV záření zde měří dvojice senzorů pod displejem a v závislosti na naměřených datech zobrazuje úrovně low (zejména ve stínu), moderate a high (na slunci). Praktický přínos této funkce však nevidím žádný a je to tak spíše pouze zpestření.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
V balení naleznete také nabíjecí kolébku a microUSB kabel.

Konečně pátá (a poslední) plocha vás informuje o počtu kroků, které jste ten den ušli a na základě toho o počtu spálených kalorií. Co se týče kroků, měří hodinky velmi přesně. Výpočet kalorií závisí dále na datech (váha, věk, výška), které zadáte v aplikaci v telefonu při prvním spuštění hodinek. Také tato plocha má druhou podplochu, která zobrazuje ujitou vzdálenost (opět na základě dříve vložených dat) a údaje o času, který jste strávili chůzí.

Kapitoly článku

Témata článku: Asus, Recenze, Wear OS, Hodinky, Nositelnosti, Příslušenství, Hod, Srdeční frekvence, UV index, Týdenní výdrž, Nastavený budík, Speciální kolébka, Stříbrné provedení, Zásadní rozdíl, Hamburger, Webové prostředí, Monochromatický displej, Kolébka, Čtvercový displej, VivoWatch, Pro +, Primární účel, Kontinuální měření, Fyzická aktivita, Přehledný graf