Chvástá se první operační pamětí o kapacitě 4 GB RAM. Asus ZenFone 2 však naštěstí nabídne víc, než jen jeden ohromující údaj...
Kapitoly článku:
Na letošním veletrhu CES v Las Vegas Asus představil svou vlajkovou loď Zenfone 2, která jako první na světě nabídla 4 GB operační paměti. Běžný zákazník si ale musí dát pozor na to, co kupuje, jelikož se pod stejným názvem prodává v několika různých konfiguracích. Varianty se liší ve velikosti vnitřního úložiště, operační paměti, ale také v použitém čipsetu. Nám se do redakce dostal model s označením ZE551ML se špičkovou specifikací: 4 GB RAM, 32GB paměti a nejvýkonnějším čipsetem. Jak tento našlapaný telefon obstál v naší recenzi?

Ač fotografie může klamat, řadí se Asus Zenfone 2 mezi plastové telefony, dohání to však skvělým designem a nekompromisní výbavou.
|
 | rozměry a hmotnost: 153 × 77 × 10,9 mm, 170 g displej: 5,5", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 1 920, 401 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4, GPS paměť: 32 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Intel Atom Z3580 (4× Silvermont, 2,3 GHz, 22nm) operační systém: Google Android 5 (Lollipop) fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
V prvních minutách testování
- „Design připomíná LG G3.“
- „Má tendenci vyklouzávat z ruky.“
- „Broušená záda zdařile maskují použitý plast.“
- „Proč je zapínací tlačítko nahoře?!“
- „Opravdu nikdy nedojde operační paměť.“
- „Rozumné fotky i za tmy.“
Design a konstrukce
Design telefonu se dle mého velice povedl, přístroj na první pohled působí hodnotně a dodává přístroji osobitý styl. Bohužel záda tvářící se jako kov jsou pouze plastová. Přesto je telefon velmi pevný, při stisku nikde nic nevrže a nemám konstrukci co vytknout. Telefon má rozměry 77 × 153 × 4 až 11 mm (kvůli vypouklým zádům) a váhu 170 gramů. Je tedy trochu těžší, ale na to si člověk zvykne, více mi během používání vadila zaoblená kluzká záda, kvůli kterým mi telefon několikrát vyklouzl z ruky. Na druhou stranu díky zaoblení nepůsobí tak masivně.


Při položení se telefon houpá. Brzy jsem jej začal pokládat displejem dolů.
Na zádech najdeme čočku hlavního fotoaparátu, svítilnu, hlasitý reproduktor a tlačítka pro regulaci hlasitosti. Zapínací tlačítko se nachází neprakticky na vrchní straně, při dané velikosti přístroje je to opravdu hodně daleko i pro velkou ruku. Naštěstí jeho funkci nahrazuje dvojité poklepání na displej. Nahoře je také sluchátkový jack a sekundární mikrofon, na spodní hraně je umístěn microUSB konektor a hlavní mikrofon. Boky kvůli nízké tloušťce zůstaly prázdné.



Boky telefonů zůstaly prázdné, všechny důležité prvky se totiž nachází při vrchní a spodní straně či na zádech.
Čelní straně dominuje velký displej, nachází se zde ovšem také sluchátko, přední kamerka, notifikační dioda a běžné senzory. Ve spodní části se nechází trojice dotykových tlačítek, bohužel výrobce zapoměl na jejich podsvícení, takže ve tmě je musíte nahmatávat po slepu. Nemůže zde chybět ani spodní lišta s typickými Zen kruhy.



Bradička telefonu na dálku zaujme efektními Zen kruhy. Můžete vidět i lesklá dotyková tlačítka, bohužel nejsou podsvícená.
Displej: kdo potřebuje 4K?
Zenfone 2 nabízí 5,5“ IPS displej s Full HD rozlišením 1 920 × 1 080 px. Jiné vlajkové nabízí i vyšší rozlišení, ale mohu říct, že toto je pro běžné používání více než dostačující, což potvrzuje i samotná jemnost 401 ppi. Ochranu před poškrábáním zajišťuje krycí sklíčko Gorilla Glass 3. Zobrazovač má výborné pozorovací úhly a vysoký maximální jas, přesto jsem měl na přímém slunci s čitelností občas problém.




Rozsáhlé nastavení barev umožní displej optimalizovat podle svých potřeb. Osobně jsem při noční práci hodně využíval filtr modrého světla.
Pochválit musím také živé barvy s velkými možnostmi přizpůsobení. Změnit můžete teplotu barev, sytost, odstín, případně zapnout filtr modrého světla, který je šikovně umístěn také v horní stahovací liště. Pro lepší ovládání takto velkého displeje poslouží jednoruční režim, který vyvoláte dvojitým poklepáním na tlačítko domů, užitečný může být také režim rukavic, který zvýší citlivost displeje.
Výbava: 4 GB RAM a Intel Atom
Tím nejzajímavějším na Zenfonu 2 je rozhodně obrovská operační paměť 4 GB, telefon byl dokonce prvním na světě, který takovou kapacitu nabídl. Paměti RAM je tedy neustále dostatek i při náročnějším práci, při běžném používání zbývá zhruba 1,5 GB volný. Nouze nebude ani o výkon, jelikož se uvnitř ukrývá 64-bitový procesor Intel Atom Z3580 se čtyřmi jádry o taktu 2,33 GHz, jemuž sekunduje grafický akcelerátor PowerVR G6430. Tato výbava vám zajistí plynulý běh systému a možnost zahrát si i ty nenáročnější hry typu N.O.V.A. 3, Modern Combat 5 při vysokém FPS.


Zenfonu 2 nedělají problém ani ty nejnáročnější hry i při vysokých FPS, na záseky během hry můžete zapomenout.
Pokud ale budete telefon více trápit, můžete občas narazit na menší prodlevy při načítání aplikací, přesto se nejedná o nic co by bránilo jeho používání. Zmínit musím také vnitřní úložiště přístroje, náš model nabízí 32 GB, z nichž máte od začátku přístupných zhruba 25 GB. Existují ale i další varianty s 64 GB paměti, nebo levnější s 16 GB a se slabší výbavou. Bonusem ke koupi je 100 GB úložného prostoru na Google disku na dva roky a časově neomezených 5 GB na cloudovém úložišti Asusu.
Výsledky benchmarků:
- Antutu: 47 681
- Geekbench 3 (Single-core): 912
- Geekbench 3 (Multi-core): 2 777
- 3DMark Ice Storm (Unlimited): 19 875
- 3DMark Ice Storm (Extreme): 9 229
- PCMark: 5 509
- Vellamo (Chrome): 3 074
- Vellamo (Multicore): 1 512
- Vellamo (Metal): 1 333
- Quadrant: 12 206
- GPUbench: 20 565