Telefony Asusu se již v minulosti odlišovaly od svých soupeřů nasazováním značně větších baterií a Zenfone 4 Max není výjimkou. Když se k tomu přidalo nějaké to bonusové příslušenství, hned měl potenciální zákazník důvod o Asusu přemýšlet.
Konkurence ale nespí a sázka na tuto jedinou kartu přestává stačit. Obzvlášť když Zenfone 4 Max všechno ostatní sice zvládá dobře, v ničem dalším ale nevyniká. Pokud se mu přeci jen podaří nalákat nějaké zájemce, vzápětí je zase odradí poměrně vysokou cenou. Pokud Asusu tato strategie na trhu ještě projde, u dalšího modelu bude muset přihodit něco na funkční výbavě.
ZC554KL |
iiiiii.jpg) | rozměry a hmotnost: 154 × 77 × 8,9 mm, 181 g displej: 5,5", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 280, 267 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (150|50 Mb/s) konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.1, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 3 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 430 (8× Cortex-A53, 1 GHz, 28nm) operační systém: Google Android 7 (Nougat) fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Samotná recenze telefonu začíná na následujícím listu.
Design
Vzhledem k ceně se dá nad některými konstrukčními prvky Zenfonu přimhouřit oko. Záda sice kryje kov, v horní a spodní části ale najdete poměrně velké plastové krytky antén. Na odlišných materiálech se barva nepatrně liší a v mezeře mezi krytkou a plochou zad se snadno zachycují nečistoty.


Udržet telefon bez otisků je umění
Telefon nepatří s tloušťkou 8,9 mm mezi nejhubenější a hmotnost 181 gramů je už v ruce znát. Na obou parametrech se ale podepisuje bohatě dimenzovaná baterie s kapacitou 5 000 mAh slibující dlouhou výdrž, díky které nad nějakým tím milimetrem nebo gramem navíc rádi mávnete rukou.



Velká baterie omlouvá vyšší hmotnost i tloušťku
Telefon se dobře drží v ruce, zaoblené hrany a rohy nikde netlačí. Pokud se vám ale častěji potí ruce, není jeho úchop nejjistější, Zenfone má místy sklony vyklouznout. Na zadní straně snadno ulpívají otisky prstů a to i přes matné provedení. Tlačítka na pravém boku mají jasné hmatové odlišení, při stisknutí poskytují zřetelnou zpětnou vazbu.



Šuplíček na trojici karet vás nestaví před nepříjemnou volbu,
zda osadit paměťovou kartu nebo využívat dualSIM
Šuplíček na karty najdete na levém boku a pojme až tři karty – dvojici nanoSIM a paměťovou kartu. Zenfone je tak zajímavou volbou pro všechny, kteří využijí dualSIM, potřebují velký úložný prostor a nechtějí se při výběru telefonu vydat mezi dražší zařízení, která tento požadavek splní velkoryseji dimenzovaným vnitřním úložištěm.



MicroUSB zamrzí, s velkou baterií by se rychlé nabíjení a USB-C více než hodilo
Konektor sluchátek našel své místo v levém horním rohu, spodní strana pak hostí dvojici mřížek, z nichž pravá kryje reproduktor a levá mikrofon. K nabíjení slouží starší konektor microUSB, který je navíc otočen vzhůru nohama – u samotného telefonu to ničemu nevadí, pokud ale střídáte více zařízení s různě orientovaným konektorem, budete si zvykat déle.


Slušná špuntová sluchátka a OTG kabel v balení potěší
Segment s duálním fotoaparátem lehce vystupuje nad úroveň zad, vyvýšení ale není nikterak velké, aby se telefon položený na stůl výrazněji kýval. Čtečku otisků prstů najdete na přední straně pod displejem. V krabičce je kromě telefonu nabíječka (výstup 2 A), USB kabel, solidně hrající špuntová sluchátka a OTG kabel.
Displej
Displej s úhlopříčkou 5,5“ kryje sklo s 2,5D efektem. IPS panel nabídne pouze HD rozlišení – na této úhlopříčce by mohlo být vyšší, vzhledem k výkonu celého zařízení je ale tato volba vhodnější. Při běžném používání si rozdílu nevšimnete, zobrazení má na míle daleko k něčemu, co by se dalo označit jako zubaté.



Zobrazovací jednotka má široké pozorovací úhly, při větším natočení můžete zaznamenat nepatrné ztmavnutí. Barvy má syté, nabídne dostatečný jas, kromě filtru modrého světla a úpravy jasu Zenfone bohužel nedisponuje žádnými možnostmi, jak zobrazení upravit. U filtru volíte z pěti přednastavených úrovní a zapínáte ho manuálně, automatické zapnutí v předvoleném časovém období Asus neumí.


Nastavení jasu • Filtr modrého světla
Nad displejem najdete kromě reproduktoru, senzorů a čelní kamerky i méně obvyklý blesk. Notifikační dioda je decentní, neoslňuje, ani u ní ale nepočítejte s jakoukoliv konfigurací. Nastavení se omezuje pouze na zapnutí/vypnutí její činnosti. Displej lze zapínat i vypínat poklepáním, nakreslením vybraných gest na vypnutém displeji můžete spouštět vybrané aplikace.




Dotyková gesta • Spuštění aplikace gestem
Nastavení dlouhého stisku • Ovládání jednou rukou
Tlačítka pod displejem jsou senzorová, postrádají podsvícení (jsou alespoň provedena dostatečně kontrastně a na podkladu nezanikají) a ctí klasické rozložení. Nalevo je tlačítko Zpět, napravo Poslední spuštěné aplikace (lze nastavit akci pro dlouhý stisk) a tlačítko Domů je kombinované se čtečkou otisků prstů. Poklepáním na čtečku aktivujete režim ovládání jednou rukou (zobrazení se zmenší, jeho velikost lze plynule upravovat).
Hardware
Zenfone spoléhá na osmijádrový Qualcomm Snapdragon 430 pracující na 1400 MHz, kterému sekundují 3 GB RAM. Po zapnutí telefonu jsou volné více než 2 GB. Z 32GB úložiště je uživateli dostupných přes 22. Jakmile proběhne aktualizace všech aplikací, případně aktualizace samotného systému (u testovaného kousku to bylo hned dvakrát), dostanete se ve výsledku těsně pod hranici 21 GB volných.



Dostupná paměť RAM • Vnitřní úložiště • Úložiště po prvotní aktualizaci
Telefon si z hlediska výkonu poradí s každodenním nasazením a zvládne i leckterý z náročnějších herních titulů. U nich budete nejspíš muset slevit z požadavků na detaily, díky HD displeji se ale Zenfone nemusí trápit s počítáním a zobrazováním tolika pixelů a vy si tak plynule zahrajete i tituly, které byste s full HD displejem rozjížděli jen s obtížemi.
Výsledky benchmarku AnTuTu:
- celkové skóre: 53 960
- 3D: 25 877
- UX: 8 917
- CPU: 15 149
- RAM: 4 017
V případě konektivity disponuje Asus víceméně jen běžným základem, tj LTE, Bluetooth 4.1 a Wi-Fi pracující pouze v pásmu 2,4GHz. Rychlá data můžete provozovat na primární i sekundární SIM, obejít se bohužel musíte bez NFC.



LTE na primární SIM • LTE na sekundární SIM • USB OTG
Adaptér OTG, který najdete v krabičce, lze využít v kombinaci s běžným USB kabelem k nabíjení dalších zařízení z velké baterie Zenfonu, který tak poslouží i v roli powerbanky




Čtečka otisků prstů
Čtečka otisků prstů si zapamatuje až pět otisků. V rozpoznávání je úspěšná, na chybu narazíte jen ojediněle. Po přiložení nastane znatelná, zhruba půlsekundová prodleva, než se zapne displej a zařízení odemkne. Čtečka při používání nezdržuje, mohla by být ale svižnější.
AnTuTu Battery Test:
Baterie s kapacitou 5 000 mAh je jedním z hlavních trumfů Asusu. S dvoudenní výdrží můžete počítat i při opravdu náročném nasazení, běžně se výdrž pohybuje kolem tří dnů. Méně aktivní uživatelé se dostanou i na čtyři, a to jsou výsledky, za které mu vyšší hmotnost jistě prominete. S 2A nabíječkou z balení budete telefon nabíjet déle než 3 hodiny, rychlé nabíjení bohužel chybí.
Software
V telefonu pracuje systém Android 7.1.1 s nadstavbou ZenUI 4.0. Stejně jako u starších telefonů Asus tedy můžete počítat s bohatými možnostmi nastavení a přizpůsobení zejména vizuální stránky systému. Ploch můžete mít až sedm, mohou být prázdné, lze jimi procházet cyklicky, výchozí může být kterákoliv a navíc lze upravovat i mřížku ikon, přechody, písmo nebo podobu složek.




Informace o systému • Plocha • Úpravy plochy • Nastavení plochy
Aplikace jsou ve výchozím nastavení umístěny v hlavní nabídce, můžete ale zvolit i variantu, kdy budou všechny umístěny přímo na plochách. Přepínače bezdrátových modulů v rámci oznamovacího panelu vybíráte z 27 možných, lze upravovat jejich pořadí i počet, které na panelu budete mít. V úpravách systému můžete pokračovat i volbou motivu.




Volba rozložení • Oznamovací panel
Přepínače bezdrátových modulů • Poslední spuštěné aplikace
Mezi aplikacemi najdete nad rámec standardní výbavy od Googlu už jen Facebook, Messenger a Instagram. Pokud je nechcete používat, budete muset vystačit s deaktivací, jejich odinstalování Asus nenabízí. Obdobně jako řada konkurentů nabízí i Zenfone aplikaci na správu telefonu (Mobilní správce), ve které lze optimalizovat běh systému.




Telefon • Zprávy • Mobilní správce • Optimalizace
Systém v Asusu pracuje svižně, výrobci se podařilo jej dobře odladit. Nesetkáte se zasekáváním, zpomalováním, jeho vizuální stránka vypadá seriózněji než dříve a bohaté možnosti přizpůsobení zaslouží jenom pochvalu. Málokterý výrobce vám umožní upravit si prostředí do takových detailů.




Motivy • Správce souborů • Pohybová gesta • Telefon v roli powerbanky
Fotoaparát
V prostředí fotoaparátu máte k dispozici několik voleb u okraje záběru. Na opačné straně jsou připraveny spouště (focení/natáčení), přepínač režimu Pro, který zpřístupní další volby, volič zadní/přední kamery a zkratka do galerie. Nastavení zpřístupní všechny volby pro fotky i video v jednom seznamu.


Prostředí fotoaparátu • Nastavení fotoaparátu
Třináctimegapixelový hlavní fotoaparát (80°) doplňuje sekundární širokoúhlý se 120° záběrem. Za dobrého světla vyprodukujete použitelné snímky, které jsou vcelku ostré, s detaily (i když nikterak propracovanými), barevně by mohly být živější. Zejména v horších světelných podmínkách je provází hodně šumu a nezřídka budete zápasit i s přepaly.
Ukázkové fotografie:



Další fotografie pořízené telefonem najdete na posledním listu
Ukázkové video (full HD, 30 fps):
Co videu chybí v ostrosti a detailech, to dohání ve srovnání s fotkami jasnějšími barvami. I zde jsou poměrně časté přepaly, výrazně chybí stabilizace. Obdobné výsledky dostanete i z telefonů výrazně levnějších, než je Zenfone, jeho fotoaparát berte jako průměr.
Závěr
Asus Zenfone 4 Max se prodává od pěti a půl tisíce korun. Pokud zamíříte do známých velkých e-shopů, počítejte s cenou ještě o tisícovku vyšší, což už poměrně troufalá cenovka. Zenfone sází hlavně na velkou baterii a dlouhou výdrž, v ostatních parametrech už nijak výrazně nevyniká.


Dlouhá výdrž jako jediný výrazný trumf s aktuální cenovkou na konkurenci nestačí
Zenfone zastane s přehledem každodenní práci, pokud však oželíte opravdu dlouhou výdrž, vyberete si u konkurence levněji. Xiaomi Redmi Note 5A Prime zvládne také trojici karet, parametrově je srovnatelný, pořídíte ho ale o dva (respektive tři) tisíce levněji. Honor 6X za pět tisíc lépe fotí, má lepší displej, rychlejší čtečku otisků prstů a NFC.
S nižší cenovkou by byl Asus zajímavou volbou, s tou aktuální vychází příplatek za delší výdrž poměrně draho. Kromě baterie je ve všem ostatním jen dobrý, a to dnes na výrazné zviditelnění na trhu bohužel nestačí.
ZC554KL |
iiiiii.jpg) | rozměry a hmotnost: 154 × 77 × 8,9 mm, 181 g displej: 5,5", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 280, 267 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (150|50 Mb/s) konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.1, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 3 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 430 (8× Cortex-A53, 1 GHz, 28nm) operační systém: Google Android 7 (Nougat) fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Hlavní konkurenti:
|
 | rozměry a hmotnost: 153 × 76 × 7,7 mm, 153 g displej: 5,5", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 280, 267 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 3 GB, baterie: 3 080 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 435 (8× Cortex-A53, 1 GHz, 28nm) operační systém: Google Android 7.1 (Nougat) fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 151 × 73 × 8,2 mm, 162 g displej: 5,5", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 1 920, 401 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (300|50 Mb/s) konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.1, GPS paměť: 32 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 3 GB, baterie: 3 340 mAh procesor: Hisilicon Kirin 655 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 16nm) operační systém: Google Android 6 (Marshmallow) fotoaparát: 12MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Asus Zenfone 4 Max nabízí vyváženou sestavu parametrů nižší střední třídy, kterou korunuje královskou výdrží. Tento parametr, kterým se výrazně odlišuje od ostatních, si bohužel nechá také královsky zaplatit.
Plusy:
- Trojice slotů na karty (2 × nanoSIM + microSD)
- Přesná čtečka otisků prstů
- Značně nadprůměrná výdrž
- Funkce powerbanky
Minusy:
- Tlačítka bez podsvícení
- Chybí NFC
- Průměrný fotoaparát
- Vyšší cena
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium