Trend selfie je tu s námi už několik let. Tato fotící mánie však přispěla k velkému technologickému pokroku u telefonů a dnes už většina z nich nabídne obstojně fotící čelní kameru. Těch s opravdu kvalitní přední fototechnikou ovšem moc není, což dalo výrobcům prostor vytvořit telefony zaměřené právě na selfie. Jedním z nich je právě Asus, který takto před pár lety dokonce pojmenoval svůj model.
Po úspěchu řady Zenfone Selfie, tentokrát Asus přišel rovnou s dvěma novými přírůstky. Zenfone 4 Selfie a Selfie 4 Pro. Druhý jmenovaný nabízí lepší výbavu, displej i fotoaparát. Může být přední kamera opravdu hlavním lákadlem telefonu? Jak si telefon vedl v naší recenzi se dočtete v následujících listech.
ZD552KL |
| rozměry a hmotnost: 154 × 75 × 6,9 mm, 147 g displej: 5,5", kapacitní Super AMOLED, 1 080 × 1 920, 401 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (300|100 Mb/s) konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (2 TB), RAM: 4 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 625 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 7.1 (Nougat) fotoaparát: 16MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Samotnou recenzi Asus Zenfone 4 Selfie Pro naleznete v následujících listech.
Design
Kovová žiletka. Telefony řady Zenfone 4 využívají různé materiály, u modelu s přídomkem Selfie Pro firma vsadila čistě na hliník. Přesto to designu nijak neuškodilo a působí luxusním dojmem. Velkým plusem je navíc kvalitní zpracování, které pocítíte v prvním okamžiku, kdy telefon vezmete do ruky. Přístroj je navzdory velmi tenkému 6,85mm tělu pevný a nijak se neohýbá. Velmi oceňuji, že bylo myšleno i na drobné detaily jako jsou seřízlé hrany pro pohodlné držení v ruce nebo precizně zabroušené plastové předěly antén, které téměř nenahmatáte ani nehtem.
Ačkoli je telefon velmi tenký (6,85 mm) díky zařízlým hranám a příjemné opracovanému hliníkovému povrch se velmi pohodlěn drží v ruce. Není ani těžký, váží 147 gramů.
Na čelní straně kromě displeje najdeme také čtečku otisku prstů s integrovaným domovským tlačítkem a k mé radosti také podsvícená senzorický tlačítka okolo. V horní části přední strany se nachází čidlo jasu, proximity senzor, notifikační dioda, sluchátko a také dvojice předních kamer.
Nevýhodou jsou zbytečně široké rámečky nad a pod displejem. Telefon by přitom mohl být o hodně menší. Chválím alespoň podsvícená senzorová tlačítka.
Na zádech si musíte vystačit pouze s jedním fotoaparátem, který kvůli malé šířce zařízení bohužel vystupuje nad povrch. Naštěstí jenom málo, takže se telefon při používání na stole nekýve. Vedle fotoaparátu dále hledejte LED blesk.
Zpracování je na první pohled velmi precizní. I plastové předěly antén tak plynule navazují na kov, že je téměř ani nehtem nenahmatáte.
Na pravém boku našla své místo tlačítka hlasitosti a zapínací tlačítko, které díky vybroušenému povrchu nahmatáte i poslepu. Levý bok se pak obešel pouze s hybridním slotem pro dvojici nano SIM karet, případně jednu nano SIM kartu doplněnou o paměťovou kartu.
Velká škoda je, že Asus sáhl po starším konektoru micro-USB. Na druhou stranu kvůli tomu zachoval 3,5 mm jack.
Na spodní straně přichází malé zklamání v podobě staršího micro-USB konektoru. Najdete zde ale také repráček, 3,5mm jack pro připojení sluchátek a primární mikrofonek. Druhý mikrofon pak hledejte na straně vrchní.
V balení vás potěší kromě rychlé nabíječky také poměrně kvalitní špuntová sluchátka.
Displej
Sázka na AMOLED. Asus u posledních modelů koketuje s různými technologiemi displejů. Většinou ale u základních modelů využívá technologii IPS, zatímco u těch vyšších sází na AMOLED. To je právě případ i recenzovaného Zenfonu 4 Selfie Pro. Ten si ale kromě AMOLED displeje polepšil navíc také o Full HD rozlišení 1 920 × 1 080 pixelů. Displej je tak dostatečně jemný a rastr bez detailního zkoumání nespatříte. Co mě však mrzí jsou velké rámečky okolo, respektive na horní a dolní straně, kvůli kterým je telefon zbytečně velký.
U displeje lze měnit teplotu, odstín i sytos barev. Na zamykací obrazovce si pak můžete díky funkci Always-On nechat stále zobrazené hodiny ve vybraném motivu.
Pochválit však musím podání barev displeje. Nastavení barev displeje totiž umožní sytými barvami vyzdvihnout přednosti AMOLED technologie, ale lze v něm barvy přizpůsobit i do přirozenější podoby. Rovněž můžete měnit teplotu, sytost ale i odstín barev. Potěší také filtr modrého světla pro pohodlnější čtení za tmy.
Strach nemusíte mít ani z pozorovacích úhlů displeje, které jsou špičkové a ani s čitelností na přímém slunci. Hodnoty minimálního a maximálního jasu sice za elitou ztrácí, ale i tak patří v cenové kategorii k tomu lepšímu. Potěšujícím bonusem je také funkce Always-On, která i při zhasnutí displeje ukazuje čas, datum a základní stavové informace.
Hardware
Průměr se skvělou výdrží. Přestože u některé konkurence lze za podobné peníze získat téměř elitní výbavu, Asus Zenfone 4 Selfie Pro sází (bohužel) na osvědčenou vyšší střední třídu. Hnací motorem tak je osmijádrový Qualcomm Snapdragon 625 s taktem 2 GHz spolu s grafikou Adreno 506. Malou kompenzací pak může být alespoň to, že se na našem trhu telefon prodává ve verzi s vyšší operační pamětí – 4 GB RAM.
Ačkoliv na papíře nejde o žádného trhače betonu, má tato sestava na svědomí bezproblémový chod. Spouštění aplikací by sice mohlo být rychlejší, ale nic se neseká, systém běží plynule a výkonu je dostatek pro rozjetí i těch náročnějších herních titulů a dokonce i pro možnost natáčení 4K videa k čemuž se vrátím později.
Interní paměť telefonu činí 64 GB, což je dostatek pro běžný provoz bez omezování, jen počíteje, že po prvním spuštění si systém ukousne dalších 12 GB. Pokud by vám to přeci jen bylo málo, stačí kapacitu rozšířit paměťovou kartou s teoretickou velikostí až 2 TB. Uživatele potěší i dárek v podobě 100 GB na Google disku na dobu 1 rok.
Benchmark AnTuTu 6.2.7
Celkové skóre: 65 632 bodů
- 3D: 13 383
- UX: 24 877
- CPU: 21 544
- RAM: 5 828
Horší stránkou Zenfonu 4 Selfie Pro je ale konektivita, kde jej často strčí do kapsy i o polovinu levnější smartphony. Sice umí LTE na všech nutných frekvencích, ovšem u Wi-Fi už se musíte spolehnout jen na základní pásmo 2,4 GHz a zamrzí i absence moderního standardu 802.11ac. Radost mnohým neudělá ani chybějící NFC. Na druhou stranu telefon podporuje Bluetooth 4.2 a konzervativnější uživatele potěší také FM rádio.
Lepší je to naštěstí se senzory. Rychlost fixace polohy i její přesnost je GPS/Glonass na jedničku, rovněž pochválím i práci čtečky otisků prstů na čelní straně.
Výdrž baterie
Přehrávání Full HD videa (Wi-Fi, 100% jas):
Surfování na webu přes Wi-Fi (50% jas):
Nabíjení z 0% na 100%:
Antutu Battery Test:
Velkým překvapením pro mne byla výdrž baterie. Telefon je velmi tenký proto jsem čekal nějaké ústupky. Ovšem kapacita činí na poměry 5,5" smartphony tradičních 3 000 mAh a navíc ještě díky skvělé optimalizaci dokáže telefon bez problému vydržet 2 dny běžného provozu. Pokud budete vypínat datové a polohové služby, případně zapnete některý z úsporných režimů, dá se dosáhnou i na dny tři. Prodloužení výdrže baterie lze dosáhnout i automatickým režimem napájení, který sám dokáže přepínat mezi úsporným či normálním režimem podle kapacity baterie či nastaveného časového harmonogramu.
Telefon mile překvapil i výdrží při simulovaném testu surfování na webu i přehrávání Full HD videa, kde dosáhl nadprůměrných výsledků. Nabíjení z vybitého stavu na 100% přitom trvá necelé 2 hodiny.
Režimy baterie vám pomohou prodloužit výdrž telefonu na maximum.
Zvukový projev telefonu obstarává 5 magnetový repráček na spodní straně, který nabídne dostatečně vysokou maximální hlasitost a běžného uživatele uspokojí i svou kvalitou, díky podpoře Hi-Res Audio. Má vyrovnané výšky a středy, což oceníte zejména u zpěvu, ale nepostrádá ani basovou složku. Jen pozor na to, že při vyšším volume začíná mírně přibývat šum. Samozřejmě lze využít i 3,5mm sluchátkového výstupu, do kterého se nemusíte bát připojit ani přibalená špuntová sluchátka. Podporována je dokonce i technologie DTS pro simulaci prostorového zvuku.
Software
ZenUI na dietě. Asus Zenfone 4 Selfie Pro nabídne operační systém Android 7.1.1, který je ale vylepšen o nadstavbu ZenUI 4.0. Jedná se o úplně novou verzi ZenUI, která mi upřímně během používání přirostla k srdci. Po letech z ní totiž Asus konečně odstranil většinu zbytečných aplikací a demo verzí her, které firmě už roky v recenzích vyčítáme. Rovněž se zpřehlednilo nastavení a celkový design prostředí velmi dospěl.
Prostředí ZenUI 4.0 odstranilo většinu zbytečných aplikací a graficky dospělo.
Přibyla také spousta užitečných funkcí. Například galerie umí roztřídit fotografie podle osob na základě rozpoznání obličeje. Přibyla zde možnost klonování aplikací, aby bylo možné například sociální sítě naráz používat se dvěma účty. Do prohlížeče Chrome Asus integroval novou funkci Page Marker, která umí webové stránky zobrazit v jednoduchém režimu bez grafiky a reklam, případně uložit na pozdější přečtení jako to umí různé konkurenční služby.
Užitečnými funkcemi jsou i novinky Twin Apps a Page Marker
Přibylo také Herní džin který umí hru správně optimalizovat pro váš telefon, umožňuje nahrávání a streaming her na Youtube či Twitch a další funkce. V prostředí naopak zůstali i zjednodušené grafické režimy pro seniory a děti, které jim usnadní používání telefonu.
Některé předinstalované aplikace
Prostředí sice tedy dospělo, zmizel bloatware, ovšem prostředí je kvůli spoustě funkcím na pozadí stále velmi náročné. Ostatně si také po spuštění ukousne 12 GB vnitřní paměti. Vyšší výkon a lepší optimalizace jsou však přesto na rychlosti spouštění aplikací i běhu systému velmi znát.
Fotoaparát
Selfie hraje prim. Už podle názvu telefonu je patrné, že prim tentokrát hraje fototechnika na přední straně přístroje. Zde se nachází dvojice kamer, přičemž ta hlavní nabídne rozlišení 12 Mpx při vynikající světelnosti f/1.8 a dokáže natáče i 4K video. Selfie fotografie jsou za dobrého světla skvěle ostré, plné detailů a naprosto otevřeně kvalitou patří k tomu nejlepšímu na trhu. Dobrá světelnost se projevila i na nočních selfie, kdy jsou fotky daleko více prosvětlené než u zadního fotoaparátu.
Hlavní fotoaparát fotí přijatelné snímky, hlavní roli však u tohoto modelu hrají přední fotoaparáty.
Jen si dejte pozor, abyste si nezapnuli některý z „krášlících” režimů, který sice váš obličej vylepší, ale kvalita fotek velmi upadne a přibude šum. Asus myslel i na skupinové selfie (tzv. Wefie, jak jej marketingové oddělení firmy pojmenovalo) a druhou kamerku obdařil širokým úhlem záběru 120°. Fotky z ní jsou automaticky pořizovány v poměru stran 16:9 při rozlišení 4 MPx, ovšem lze jej přepnout i na do režimu 4:3 a rozlišení 5 Mpx. Zde už jsou vlastnosti fotografie výrazně horší, plné šumu a ztrácí se i detaily, ale pro skupinové selfie za dobrých světelných podmínek rovněž dobře poslouží.
Ukázkové selfie fotografie
Mezi čelními kamerkami lze v nastavení libovolně přepínat, ovšem lze je použít i k funkcím, které známe většinou ze zadních fotoaparátů telefonů. Mám tím na mysli třeba oblíbený Bokeh efekt s rozmázáním pozadí, ale nechybí ani podpora HDR. Potěší také možnost aktivace předního blesku.
Srovnání hlavní selfie kamerky a sekundární s širším zorným úhlem (jednou v poměru stran 16:9 a jednou ve 4:3).
Ani zadní fotoaparát zde není jen do počtu. Použitý 16Mpx snímač od Sony se světelností f/2.2 podává velice slušné výsledky. Fotky jsou díky velkému rozlišení plné detailů i po digitálním přiblížení a nechybí jim ani ostrost. Samotné ostření a pořizování fotky rovněž probíhá bleskově, a to dokonce i se zapnutým HDR. Jen noční snímky jsou kvůli vyšší světelnosti o něco horší, kvůli přibývajícímu barevnému šumu. Na druhou stranu si technika skvěle poradí s protisvetlem i velkým dynamickým rozsahem.
Díky dvojici kamer je možné také rozostření pozadí.
Spolu s čistkou systému se změny dotknuly také prostředí fotoaparátu. Velká spousta fotících režimů se smrskla na osm nejoblíbenějších jako je režim vylepšení pro kvalitnější selfie, manuální režim, panorama, či animace GIF. Zůstal také režim super rozlišení, kdy extrapolací (spojením snímků) můžete pořizovat až 64Mpx fotografie respektive 24Mpx u přední kamerky.
Stejná scéna pořízená zadním a hlavním předním fotoaparátem. U selfie kamerky je znát vyšší světelnost objektivu, ale selhává zde automatické ostření, jelikož je telefon nastaven, tak, aby ostřil na blízké objekty – obličeje.
Telefon ve výchozím režimu fotí v automatickém režimu, ale můžete si vedle spouště připnout váš oblíbený režim pro snazší přepínání. Výhodou je i umístění hlavních přepínačů do ovládacího pole, takže funkce jako časovač, HDR, poměr stran, blesk nebo změnu objektivu nemusíte hledat nikde v nastavení.
Prostředí fotoaparátu.
Zklamáním pro mě bohužel byla kvalita videa. Telefon sice dokáže pořizovat přední i zadní fototechnikou videa v rozlišení 4K při 30 snímcích za vteřinu, ovšem selhává zde automatické ostření, takže jsou videa časté rozostřená. Ani elektronická stabilizace se bohužel moc nepovedla a video je roztřesené při sebemenším škubnutí velmi roztřesené. Potěší alespoň možnost natáčet i v režimu Full HD při 60 fps.
Ukázkové video:
Závěr
Asus Zenfone 4 Selfie Pro je po všech stránkách povedený telefon, který láká zejména na svou přední fototechniku. Telefon působí na pohled luxusním dojmem a navzdory tenkému tělu se může chlubit i skvělou výdrží baterie. Hlavním kámenem úrazu tak bude cena, která se pohybuje těsně pod hranicí 11 000 Kč, což je vzhledem k hardwarové výbavě a hlavně horší konektivitě opravdu hodně. Férová cena by dle mého měla být alespoň o 2 000 Kč níže. Telefon je však v prodeji krátce a časem jistě sleví.
ZD552KL |
| rozměry a hmotnost: 154 × 75 × 6,9 mm, 147 g displej: 5,5", kapacitní Super AMOLED, 1 080 × 1 920, 401 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (300|100 Mb/s) konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (2 TB), RAM: 4 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 625 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 7.1 (Nougat) fotoaparát: 16MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Konkurence:
Jako jasného konkurenta můžeme považovat například Huawei Mate 10 Lite, s podobnou výbavou, který rovněž nabídne dvě přední kamerky, navíc doplněná o dvojici zadních. Vrcholem je pak LG G6, které za stejnou cenu nabídne výbavu loňské vlajkové lodi, špičkově fotí a díky tenkým rámečkům má větší displej v menším těle.
|
| rozměry a hmotnost: 156 × 75 × 7,5 mm, 164 g displej: 5,9", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 160, 409 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 340 mAh procesor: Hisilicon Kirin 659 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 16nm) operační systém: Google Android 7 (Nougat) fotoaparát: 16MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 149 × 72 × 7,9 mm, 163 g displej: 5,7", kapacitní IPS LCD, 1 440 × 2 880, 565 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 32 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 300 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 821 (4× Kryo, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 7 (Nougat) fotoaparát: 13MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Skvělě vypadající smartphone s výbornou výdrží, který dvojicí špičkových předních kamer uhrane každého milovníka selfie.
Plusy:
- Nádherný design (obzvláště v červené variantě)
- Tenké tělo
- Dvoudenní výdrž baterie
- Špičková kvalita selfie
- Přední blesk
- Kvalitní zvukový výstup
- ZenUI se konečně očistilo od zbytečností
Minusy:
- Absence NFC
- Nepodporuje pásmo 5 GHz ani standard 802.11ac u Wi-Fi
- Používá starší micro-USB konektor
- Sebevědomá cena
Tiskové fotografie:
Pokud chcete mezi lidmy trochu vybočovat, doporučím sáhnout po červené variantě. Na živo vypadá opravdu nádherně.
Redakční fotky zařízení:
Screenshoty systému:
Prostředí systému a nastavení
Předinstalované aplikace
Prostředí fotoaparátu
Snímky fotoaparátu:
Ukázkové selfie
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium