Audioteka.cz: knihkupectví pro líné čtenáře

Poslechnout si ukázku, vybrat, zaplatit, stáhnout a poslouchat. Audioknihy z Audioteka.cz jsou knihy, které čtete ušima.
Kapitoly článku

Nemám elektronickou čtečku knih a nerozumím téhle nové mánii. Vlastně jsem docela líný čtenář. Ale i pro mě se našla vhodná služba – Audioteka.cz je webový obchod s audioknihami, tedy knihami, které už někdo přečetl, mluvil při tom nahlas a nahrával. Takže vám už stačí jen poslouchat…

Co a za kolik

Stále nemáte představu, co je audiokniha? Jděte na audioteka.cz a pusťte si ukázku kterékoliv knihy z nabídky. Nebo si ji pusťte hned pod tímto odstavcem. Základní představu bychom tedy měli. Pokud půjdeme více do hloubky, audioknihy v nabídce Audiotéky jsou ve většině případů dramatizací románů. V jednodušších případech čte jeden herec celou knihu, najdou se ale i megaprojekty s velkým množstvím herců, kde má každá postava svůj vlastní hlas.

Audioknihy pochází od různých společností, z různých archivů, velký podíl má Tympanum, Popron a Český rozhlas. Do budoucna se počítá se vznikem nový unikátních nahrávek přímo pro Audiotéku. V současné nabídce obchodu je asi 180 knih, do Vánoc jich bude více než 200 a cíl pro další dva roky je až 3 000 titulů. Nakoupit můžete od 49 do 399 Kč.

Jak na věc

Knihu je možné zaplatit kreditní kartou přímo na webu. Každá zakoupená položka se přesune na vaši osobní „Poličku“ a odtud si ji můžete stáhnout – kolikrát chcete a kam chcete – do počítače, hudebního přehrávače či smartphonu (bezplatné aplikace pro Android a iOS), na paměťovou kartu, vypálit na CD. Z přehrávače můžete nahrávky klidně smazat, stále zůstávají na Poličce, odkud je můžete kdykoliv znovu stáhnout. Soubory jsou opatřeny „populární“ ochranou DRM, ale počet stažení, ani poslechových zařízení není omezen, a tak to vlastně ani nevadí.

Klepněte pro větší obrázek
Ochrana DRM v tomto případě obtěžuje jen málo – před prvním stažením je třeba opatřit audioknihu unikátním „vodoznakem“. To trvá pár sekund pro krátké knihy, několik minut pro knihy delší. V poslouchání vás DRM nebude omezovat, pouze když se pokusíte soubory sdílet s internetovou veřejností, provozovatel obchodu vás podle vodoznaku vystopuje.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Audioteka.cz a Moje Polička při pohledu z webu. Po stažení do počítače můžete poslouchat v běžném přehrávači
 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Mobilní aplikace umožňuje procházet katalog obchodu, stahovat ukázky, nebo kompletní knihy z vaší Poličky a následně poslouchat. Ale jestli vám více vyhovuje standardní hudební přehrávač v iOS, nebo Androidů, použít můžete i ten.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázka z verze pro Apple iOS

Čteme se zavřenýma očima

V mých očích má Audioteka.cz tři zásadní aspekty, které rozhodnou o úspěchu či neúspěchu projektu: pohodlí, cena a výběr. Forma předání obsahu čtenáři je silnou stránkou audioknihy. „Přečtete“ si ji i tam, kde klasické čtení končí – za chůze, při sportu, za volantem, ve zhasnuté místnosti, nebo se zavřenýma očima. Čtení je dřina, vyžaduje pozornost, unavuje oči, kdežto poslech zvládne i analfabet. Faktor „pohodlí“ tedy hraje Audiotéce do karet, ale za luxus se platí. Vyrobit audioknihu není nic levného a odráží se to i na koncové ceně. Jsou audioknihy drahé? Projděte katalog a udělejte si názor sami.

Při jednom se také rozhlédněte po titulech. Najdou se zajímavé kousky, ale nečekejte, že u svého oblíbeného autora najdete celé dílo. Knih je zatím jen 180, a to je proti klasickým či elektronickým knihkupectvím o několik řádů méně. Tady bude hodně záležet na snaze provozovatele.

Kladně hodnotím citlivou aplikaci DRM ochrany, která hned na startu zabila několik pokusů o prodej hudby na českém internetu. Audiokniha je skvělá alternativa ke klasické i elektronické knize a Audioteka.cz je zajímavý projekt, který překonává konkurenci vhodně nastaveným ekosystémem.

Kapitoly článku

Témata článku: iPhone, Android, Smartphony, Audioknihy, Audio, Apple iPhone 4GB, Audi, Audiokniha, Knihkupectví, Český rozhlas, Vodoznak, Nový smysl, Zásadní aspekt


Určitě si přečtěte

T-Mobile ztratil 140 tisíc zákazníků, mizí mu předplacenkáři. Na tržbách si ale polepšil
Jan Láska
StatistikaHospodaření a financeT-Mobile
Tim Cook: Apple pracuje na něčem ještě větším, než je iPhone [komentář]
Filip Kůžel
KomentářTim CookHospodaření a finance
Hodinky Huawei se naučily instalovat aplikace a reagovat na notifikace. Ale…
Filip Kůžel
Polochytré hodinkyTýden mobilně
AAWireless: malá krabička, která zpřístupní Android Auto i bez kabelu
Jan Láska
Chytré autoAndroid AutoPro řidiče
Nejlepší univerzální tarif za tři stovky. Vodafone se spojil s Kauflandem
Lukáš Václavík
Tarify a mobilní službyVodafone
Vybíráme 13 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu

Vybíráme 13 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 13 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až čtrnáct tisíc korun

Jan Láska | 27

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

** Design a modrá barva je parádní, to se musí nechat ** Výkony ultraširokého foťáku jsou slabé, škoda ** Telefon má čistý Android 11, ten ale bude potřebovat péči

Jakub Michlovský | 15

Jakub Michlovský
Android OneRecenze