Aukce je upečená, české telekomunikace v rukou osudu

Menší firmy couvají, stávající operátoři taktizují. Známe finální podmínky aukce, a jestli se nás ptáte na dojmy, tak převládá skepse a zmatek.
Aukce je upečená, české telekomunikace v rukou osudu

Dočkáme se 4. operátora nebo ne? Přejí mu finální podmínky aukce nebo jde i přes dílčí změny k lepšímu o dokument, který hraje do karet hlavně současné trojici mobilních operátorů? Nechci malovat čerta na zeď, ale současné dění okolo aukce nevypadá příliš růžově a navíc – všechno je neskutečně zamotané...

Špatnou zprávou je, že po zveřejnění finálních podmínek s účastí už nepočítají menší společnosti, které v posledních měsících projevily zájem. Jmenovitě ha-vel, Dial Telecom, Česká pošta a pravděpodobně se nezúčastní ani UPC. To určitě není dobře, i když někdo může namítat, že tyto společnosti se takto jen levně prezentovaly v médiích. Ostatně po zveřejnění finálních podmínek aukce vlastně ještě nikdo jasně neřekl „jdeme do toho“. Přejme si, aby to bylo jen pověstné pokerové blufování.

Připomínky zapracované do finální verze:

 • národní roaming na delší delší dobu (v sítích 4G (LTE) na
  celou platnosti přídělu kmitočtů a až na 10 let v sítích 2G a 3G)
 • 2×15,6 MHz vymezených v pásmu 1 800 MHz pro nového hráče
 • změkčení tzv. rozvojových kritérií
 • nižší vyvolávací cena kmitnočtů o 1,8 miliardy korun

Zda trvá zájem investiční skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, se dozvíme nejpozději 11. září, kdy ČTÚ otevře obálky s přihláškami do aukce. Zatím to tedy nevypadá na nějaký velký zájem, což hraje do karet stávajícím operátorům, kteří mají enormní zájem na zachování současného stavu.

Příliš málo a příliš pozdě, milá vládo

Tomuto stavu nepomohla ani vláda. Její předseda Petr Nečas se totiž rozpomenul až v hodině dvanácté (přesně 4. července 2012), že: „Vláda má velký zájem na tom, aby v České republice bylo skutečně plnohodnotné konkurenční prostředí.“ Zde si neodpustím poznámku: zdálo se mi, že informaci o aukci kmitočtů dostal premiér až na jednání vlády, po kterém hřímal, že oligopol na telekomunikačním trhu je špatný a vytvoření konkurenčního prostředí je klíčovým krokem, který vláda podporuje… Takové prohlášení mělo přijít, když se o aukci začínalo uvažovat a celá aukce mu měla být podřízená. Jaký účinek asi mělo v průběhu aukce, pár dní před vyhlášením finálních podmínek?

Finální podmínky aukce vnímá negativně i Jan Husák, předseda podvýboru pro elektronické komunikace a ICT průmysl. Ten říká, že ČTÚ neudělal maximum a podmínky navržené úřadem slouží víc stávajícím mobilním operátorům než lidem. A předkládá několik věcných argumentů, na které jsme v minulosti upozorňovali i my.

 • První výhrada souvisí s úlevou stávajícím operátorům ohledně výstavby sítí 4. generace. Finální podmínky aukce totiž umožňují stávajícím operátorům 5 let benevolentně započítávat dosavadní služby 3G jako vysokorychlostní. „Operátoři postaví do dvou let jen několik nových základnových stanic vysokorychlostního internetu 4G na venkově, kde dosud pokrytí neexistuje, a obyvatelé měst se budou muset spokojit až do roku 2018 se starým internetem 3G,“ vysvětluje Husák nelogické rozhodnutí ČTÚ.
  Stávající operátoři nemají ani po 10 letech dobudováno pokrytí 3G a ustanovením benevolentních podmínek jim ČTÚ dovolil protahovat i budování 4G. Všichni tři čeští operátoři slíbili, že internetem 3G pokryjí maximálně 80-85 procent obyvatel (tedy cca 30-40 procentech pokrytí území), což po 10 letech není hotovo a Česko má horší pokrytí než chudší a hornatější Rumunsko.
 • Tím zůstane neohrožen penězovod do pokladen zahraničních matek operátorů působících v tuzemsku. Ti tak opět odvedou peníze, které by se v ČR mohly a měly investovat. A vůbec opět omezí investice na nezbytné minimum. V praxi tak například Telefónica a T-Mobile investují v ČR o 30 % méně než v jiných zemích.
 • ČTÚ by měl naprosto přesně stanovit podmínky pro nového operátora, zejména co se týče povinnosti stávajících operátorů poskytnout národní roaming a velkoobchodní nabídku, jinak hrozí, že se do aukce nikdo nový nepřihlásí
 • A konečně - současný předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák musí dle Husáka ve funkci skončit, pokud se aukce nepovede

Kritikou finální verze podmínek nešetří ani Informační institut, který v minulosti nenechal na ČTÚ nit suchou a požadoval zastavení aukce. Ředitel institutu Petr Cibulka upozorňuje na nebezpečí, že stávající operátoři mohou aukci napadnout u soudu, jelikož při jejím konání platí (mimo jiné) zásada nediskriminace. Ostatně kvůli případným právním sporům si ministr Kuba před časem zval „na kobereček“ šéfa ČTÚ Dvořáka.

Klepněte pro větší obrázek
Menší firmy z tuzemska z aukce couvají, to není dobré znamení 

Jinak řečeno, za současného stavu nelze stanovit různé podmínky pro stávající operátory a případného nováčka. Jinak by tomu bylo v případě, že by ČTÚ měl hotovou analýzu příslušného relevantního trhu a současné operátory vyhodnotil jako podniky s významnou tržní silou. O tom, že Telefónica, T-Mobile a Vodafone takové podniky jsou, osobně nepochybuji, ale pokud by to chtěl tvrdit stát, musí mít tvrzení podložené.

Podnik s významnou tržní silou:

 • Právnická nebo fyzická osoba podnikající v oblasti
  elektronických komunikací, která má samostatně
  nebo ve spojení s jedním nebo více subjekty na
  relevantním trhu takové ekonomické postavení,
  které jí umožňuje chovat se ve značné míře
  nezávisle na konkurenci, zákaznících a spotřebitelích,
  je podnikem s významnou tržní silou.

Současný stav tedy opět hraje do karet stávajícím operátorům, jelikož soud by na ně kvůli neexistenci analýzy takto nepohlížel. By co víc, pohlížel by na ně opačně, jako na diskriminované. ČTÚ i Ministerstvo průmyslu a obchodu dle institutu samo přiznává, že podmínky v aukci nejsou pro všechny stejné, a to minimálně tím, že pro nováčka je vyhrazeno pásmo v 1 800 MHz.

Je těžko představitelné, s čím bude ČTÚ u soudu argumentovat ve chvíli, kdy současní operátoři aukci napadnou a soudce se bude ptát: jakým zákonným způsobem ČTÚ odůvodnil rozdílné podmínky v aukcích pro stávající a nově příchozí operátory? Pro současné operátory to je tzv. win-win situace. Když se nikdo nepřihlásí, ponechají si svůj oligopolní trojlístek a ještě ušetří na vyvolávací ceně; a v případě, že se někdo přihlásí, aukce s velkou pravděpodobností úspěchu soudně napadnou a oligopolní triumvirát pojede nerušeně dál.“

Asijský tygr a galský kohout

Jak už padlo výše, obálky s přihláškami od aukce otevřou na ČTÚ 11. září. Termín pro jejich podání končí o den dříve. Podle předběžného harmonogramu pak budou do 10. října žadatelé informováni o splnění či nesplnění podmínek účasti a ti úspěšní obdrží pozvání do aukční části. Vlastní aukci kmitočtových úseků a následné přiřazení konkrétních kmitočtových bloků proběhne ještě do konce letošního roku. K vydání rozhodnutí o udělení přídělů získaných rádiových kmitočtů by pak mělo dojít na počátku roku 2013 poté, co úspěšní uchazeči uhradí cenu za vydražené spektrum.

Doufejme, že příděly získá i někdo jiný než současní operátoři. Je škoda, že tuzemské firmy couvají, snad se přihlásí nějaký ten asijský tygr nebo francouzský Orange, který shodou náhod vyklízí své pozice v sousedním Rakousku. Ale kdo ví, třeba u nás krom Air Bank vznikne i Air Mobile. Jakou značku novou značku byste v ČR viděli nejraději vy?

Diskuze (40) Další článek: Vědci umí uložit energii do textilie. Kdy si dobijeme mobil oblečením?

Témata článku: Operátoři, LTE, Aukce, Ostatní, ČTÚ, Kauzy, Telekomunikace, Nezbytné minimum, Nový základ, Kobereček, Operátor působící, Výhrada, Česká Pošta, Obyvatelé měst, Telekom, Zásada, Právní spor


Určitě si přečtěte

Vybíráme 13 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu

Vybíráme 13 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 13 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až čtrnáct tisíc korun

Jan Láska | 27

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
Tim Cook: Apple pracuje na něčem ještě větším, než je iPhone [komentář]
Filip Kůžel
KomentářTim CookHospodaření a finance
RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

** Design a modrá barva je parádní, to se musí nechat ** Výkony ultraširokého foťáku jsou slabé, škoda ** Telefon má čistý Android 11, ten ale bude potřebovat péči

Jakub Michlovský | 15

Jakub Michlovský
Android OneRecenze
Hodinky Huawei se naučily instalovat aplikace a reagovat na notifikace. Ale…
Filip Kůžel
Polochytré hodinkyTýden mobilně
AAWireless: malá krabička, která zpřístupní Android Auto i bez kabelu
Jan Láska
Chytré autoAndroid AutoPro řidiče
Samsung Galaxy Watch 4 se blíží. Hodinky zřejmě dokáží změřit glykémii
Martin Chroust
Krevní cukrSpekulace
Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

** Xiaomi Mi 11 Ultra láká na špičkový fotoaparát a druhý displej ** Dvojice modelů Mi 11 Lite uspokojí náročnější uživatele střední třídy ** Překvapením je odlehčená vlajková loď Mi 11i

Martin Miksa | 105

Martin Miksa
DxOMarkDruhý displej