Autodiagnostika Androidu aneb když si problémy hardwaru zjistí telefon sám

Pokud se při běžném používání stane něco vašemu telefonu, typicky vás čeká návštěva prodejny, kde jste telefon pořídili, nebo jeho odeslání do servisního střediska. Největším problémem je však to, že se vámi popisovaná chyba nemusí v servise projevit, a tak je vám telefon vrácen zpět, a samozřejmě neopravený.

Pokud se vašemu telefonu děje něco nestandardního, měla by být prvním krokem tzv. autodiagnostika. Telefon si sám zjistí, zda jeho komponenty fungují správně, a pokud nalezne nějakou chybu, stačí screenshot, a máte důkaz o tom, která z komponent nefunguje tak, jak by měla. Samsung má v této oblasti náskok, protože autodiagnostiku nabízí u všech svých telefonů, a to v rámci aplikace Samsung Members. Ostatní Androidy vyloženě „neostrouhají“, ale musí si pomoci univerzálními aplikacemi z Google Play. 

U Samsungů vsaďte na Samsung Members

Pokud máte telefon řady Galaxy, pak na vás v hlavní nabídce čeká modrá ikona aplikace Samsung Members. Pokud byste ji v telefonu řady Galaxy náhodou neměli, stáhnete si ji zde. V nové verzi aplikace se dostanete ke kontrole hardwaru, buď stisknutím tlačítka Diagnostika nebo přes nabídku Získat pomoc - Diagnostika. Obsah testovaných komponent se liší model od modelu (např. stylus nebudete testovat u telefonů, které jej nepodporují), v případě Galaxy Z Fold3 máte k dispozici 24 testů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
U Samsungů můžete počítat s předinstalovanou diagnostikou v aplikaci Samsung Members

Testy se týkají baterie, displeje, sítě, vibrací, senzorů, tlačítek, nabíjení, snímačů, reproduktorů, konektivity, fotoaparátů, přisvětlení, doplňkového příslušenství, biometriky a softwaru. Testy můžete provést ručně v pořadí, jak potřebujete, příp. můžete nechat provést kompletní test všeho najednou.

Jak na autodiagnostiku Androidu:

Některé testy nelze provést ihned, musíte např. dokoupit stylus nebo rozevřít telefon, kontrola hardwaru (a softwaru) vám však dá rámcovou představu o tom, zda je s telefonem něco v nepořádku. Pokud kontrolu některých sekcí nedokončíte, zobrazí se vám ikonka testů oranžově, a to do té doby, dokud nově stanovenou podmínku testu nesplníte (např. restart telefonu, připojení sluchátek). Jednotlivé sekce autodiagnostiky nabízí i užitečné tipy, jak některým problémům aktivně předcházet.

Ostatní Androidy mají svého „doktora“

Obsáhlostí testů se Samsungu vyrovná, a možná jej i předčí, aplikace Phone Doctor Plus 2021, kterou si bezplatně stáhnete z Google Play. Aplikace nabízí více než čtyřicet typů hardwarové a softwarové diagnostiky. Nejprve je třeba povolit veškerá oprávnění (ano, je jich celá spousta) a následně dojde k postupnému automatickému testování všeho, co je možné u vašeho konkrétního telefonu otestovat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
U ostatních Androidů můžete využít univerzální apku Phone Doctor Plus 2021

Z vaší strany je potřeba určitá součinnost, musíte např. otáčet telefon, vymazat dotykem prstu na displej všechny čtverce, přiblížit se k NFC zařízení, připojit konektor do USB, vypnout Wi-Fi a mnoho dalšího. Testy jdou po sobě tak rychle, že mnohdy nedostanete fajfku jen proto, že jste si nestihli přečíst instrukce. K základním testům se můžete vrátit samostatně, pro přístup k neúspěšně dokončeným „profesionálním“ testům však budete potřebovat bezplatnou registraci.

Testů je opravdu celá spousta, a na svém telefonu můžete odhalit celou řadu případných nedostatků. Součástí aplikace jsou i moduly pro výkup nebo objednání originálních součástek, ty nás však příliš nezajímají. Pro někoho může být důležitý čistič paměti či testování „zdraví“ baterie. A pokud je pro vás povolení celé řady oprávnění něco nepatřičného, můžete po ukončení diagnostiky aplikaci hned odinstalovat. Z případných neúspěšných testů si však alespoň udělejte screenshoty a přiložte je k telefonů, který zasíláte na opravu.

Diskuze (3) Další článek: Webový obchod Play Store se dočkal redesignu. Inspiroval se tím mobilním

Témata článku: Samsung, Android, Smartphony, Mobilní aplikace, Galaxy, Google Play, NFC, Komponenty, Hardware, Wi-Fi, Servis, Diagnostika, Reklamace, Samsung Members, Test, Komponenta, Pro +, Aplikace, Telefon, Telefony s Androidem na Heureka.czTo si už předem říkalo o malér. Krátce po půlnoci koupil 300 iPhonů, hned za rohem ho přepadli a přišel o miliony

To si už předem říkalo o malér. Krátce po půlnoci koupil 300 iPhonů, hned za rohem ho přepadli a přišel o miliony

** Půlnoční nákup iPhonů není dobrý nápad ** Kupujícího v New Yorku po cestě z Apple Storu přepadli ** Odcizili mu pytel s iPhony v hodnotě 95 tisíc dolarů!

Martin Chroust
USAiPhone
Omezte závislost na sociálních sítích. Tyhle aplikace a doplňky vám s tím pomohou

Omezte závislost na sociálních sítích. Tyhle aplikace a doplňky vám s tím pomohou

Užitečné aplikace i doplňky pro webové prohlížeče pomohou v případě, že vám sociální sítě ukrajují nebezpečné množství pracovního času. Pomohou stanovit tvrdé limity, ale jít i efektivnější motivační cestou.

Stanislav Janů
TipySociální sítěSoftware
Wear OS 2 pomalu zavírá krám. Po resetu nefungují poznámky ani Google Mapy, a brzy bude hůř

Wear OS 2 pomalu zavírá krám. Po resetu nefungují poznámky ani Google Mapy, a brzy bude hůř

** Google připravil novou verzi aplikací Google Map a Google Keep ** Pokud si resetujete Wear OS 2 hodinky, už je nesputíte ** Je to jen čirá náhoda, nebo taktika, jak vás přimět k upgradu?

Martin Chroust
Google MapyWear OS
Těchto 15 levných telefonů stojí za to. Dáte za ně jen pár tisíc, a výbava často překvapí

Těchto 15 levných telefonů stojí za to. Dáte za ně jen pár tisíc, a výbava často překvapí

** Vybrali jsme ty nejlepší levné smartphony ** Nejlevnější startují na 2 000 Kč, nejdražší jsou téměř za 6 tisíc ** Většina nabídne alespoň 90Hz displej a některé i 5G konektivitu

Martin Miksa
Nižší třída
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nejlepší notebooky pod stromeček. Stroje pro náročnou práci, intenzivní hraní i unikáty na chlubení

Nejlepší notebooky pod stromeček. Stroje pro náročnou práci, intenzivní hraní i unikáty na chlubení

Výborné notebooky najdete už kousek nad hranicí 20 tisíc, přičemž dražší stroje nabídnou nejen vyšší výkon, ale i lepší provedení. Hlavně si už můžete vybírat notebook přímo na míru konkrétním požadavkům.

Tomáš Holčík
Notebooky
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Velký srovnávací test chytrých telefonů do 7 000 Kč. Slušná cena, kde už můžete chtít něco navíc

Velký srovnávací test chytrých telefonů do 7 000 Kč. Slušná cena, kde už můžete chtít něco navíc

Vybrali jsme sedm telefonů s cenou do 7 000 Kč. Jelikož tvoří nižší střední třídu, už od nich lze mít nějaká očekávání. Dají se také chápat jako telefony pro studenty, kteří mohou mít hluboko do kapsy, ale potřebují schopného digitálního parťáka.

Jakub Michlovský
Srovnávací testSmartphone
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně