Autofocus do práce nepatří, aneb tak fotí Nokia E7

Vyzkoušeli jsme fotoaparát nového komunikátoru Nokia E7. Opravdu si vystačí bez automatického ostření? Skutečně je fullfocus srovnatelný s autofokusem?

Do prodeje se právě dostal nejnovější komunikátor od Nokie, model E7-00. Výrobce jej vybavil k prasknutí. Jediný kompromis se projevil u fotoaparátu. Má vysoké rozlišení 8MPx, duální LED blesk a určitě upoutá také možnost pořizovat HD video v rozlišení 720p. Jedinou kritiku si ovšem zaslouží absence automatického ostření. Namísto běžného autofocusu se setkáváme s fullfocusem. Stačí to na dostatečné snímky?

Pro začátek by nebylo od věci připomenout rozdíly mezi autofocusem a fullfocusem. Autofocus pomůže při focení zaostřit požadovaný objekt. Přitom nehraje roli, zda se zamýšlený předmět nachází v bezprostřední blízkosti nebo v dálce na horizontu. U fullfocusu je systém ostření fixně postavený na ohniskové vzdálenosti nad 50cm. Nokia E7 tedy neumí fotit makro snímky.

 
Jedinou současnou Nokií s autofocusem je Nokia N8
 

Toto tvrzení musíme trošku rozvést, dovysvětlit. Ano, autofokus má i Nokia N97 a 5800, ale za aktuální modely bereme řady C, E, N, X a tam je (snad jen vedle rok staré C6-00) Nokia N8 jediným modelem, který můžeme s klidným svědomím označit za fotomobil. Podivná strategie výrobce, který se snaží dostat zpět do dobré formy.

Nokia svou řadu Eseries profiluje jako čistě pracovní paletu přístrojů. Autofocus však do této řady vůbec nepatří a s automatickým ostřením se setkáme pouze v případě přítomnosti optiky Carl Zeiss. A ta by měla spadat čistě do multimediální řady Nseries.

Klepněte pro větší obrázek

A skutečně musím dát za pravdu, že příležitostné snímky Nokia E7-00 umí poměrně dobře. Přístroj umí přesvědčivé venkovní záběry, které se při pozorném zkoumání vyrovnají také již zmíněné Nokii N8. Ale interiéry při horších světelných podmínkách jsou horší. Autofocus prý do práce nepatří, ovšem setkali jsme se s mnoha situacemi, kde by se automatické ostření hodilo.

Uživatelé předchozího komunikátoru E90 jsou na autofokus zvyklí. Velmi módní je také čtení QR kódů z časopisů nebo webu, ale s tím má Nokia E7 problém. Argument, že autofocus do práce nepatří, nám rozhodně nepřijde věrohodný. Omluvou, kterou dokážeme akceptovat, je tloušťka přístroje. Pokud se na přístroj podíváme z profilu, jedná se rozhodně o nejtenčí současné zařízení s plnohodnotnou QWERTZ klávesnicí. Kvalitu snímků však posuďte sami.

Nokia E7-00
Klepněte pro větší obrázekKomunikátor s QWERTY klávesnicí stejného mechanismu jako u modelu N97. Model má 16GB paměť, ale žádný slot pro karty, čtyřpalcový kapacitní displej a osmimegapixelový fotoaparát s možností točit HD video, ale bez autofocusu. Nechybí vestavěný kompas.rozměry a hmotnost: 124 × 62 × 14 mm, 175 g
displej: 4'', AMOLED, 360 × 640, 16 mil. b., kapacitní
sítě a data: GSM (850/900/1 800/1 900 MHz), WCDMA (850/900/1 700/1 900/2 100 MHz), GPRS (třída 33), EDGE (třída 33), HSDPA (10,2 Mb/s), HSUPA (2 Mb/s), GPS
konekt.: microUSB, Bluetooth (A2DP), Wi-Fi, HDMI
paměť: 16 000 MB, 256 MB RAM
baterie: 1 200 mAh, procesor: ARM1176 680 MHz
operační systém: Symbian^3
hudba: přehrávač hudby, rádio, 3,5mm jack
fotoaparát: 8Mpx (3 264 × 2 448), video (1 280 × 720), dvoudiodový blesk
75%
hardware
N/A*
software
katalogpreviewinfo výrobce
cena: cca 14 600 Kč (4. čtvrtletí 2010)

Ukázkové snímky

Pro plné rozlišení klikněte na nápis „obrázek v plné velikosti“ v okně prohlížeče obrázků.

Nokia E7 vs. Nokia N8

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Diskuze (58) Další článek: Nový Atlas Czech od Garminu upozorní na nebezpečné přejezdy

Témata článku: Nokia, Focení mobilem, Nokia E7, Nokia N8, Nokia N97, Nokia N97 mini, Vestavěný kompas, Auto, Předchozí komunikátor, Jediný kompromis, Požadovaný objekt, Práce, Běžné auto


Určitě si přečtěte