Automatické otáčení displeje lze naučit i Nokie

Otočíte telefonem a obraz se přizpůsobí. Okouzlil nás tím iPhone, Sony Ericsson K850i a dokáží to i některé symbianové Nokie.

Naklopit a nestarat se

Displej mobilního telefonu je zpravidla orientován na výšku, což je důsledek vývoje konstrukce mobilních telefonů. Pro běžné funkce není úzký a vysoký zobrazovač na škodu, uživatelské prostředí se snadno přizpůsobí. Ale pro multimediální vyžití se více hodí displej s proporcemi podobnými televizi nebo počítačovým monitorům – zkrátka klasický obdélník naležato. Displej je při prohlížení obrázků a filmů lépe využit, zobrazení internetových stránek je přehlednější a některým uživatelům displej naležato vyhovuje víc i při běžném používání telefonu.

Některé telefony nabídnou podélně orientovaný displej, jsou to především komunikátory ve stylu Trea, BlackBerry nebo Nokie E61. Pod velkým displejem se rozprostírá velká klávesnice. U běžných telefonů se problém řeší prostým natočením displeje. Multimediální přehrávač, zobrazovač obrázků nebo internetový prohlížeč pak umožňuje zobrazení na šířku displeje. Do tohoto režimu se však uživatel musí přepnout.

Automatické natočení displeje, jak to umí iPhone:

Také iPhone má svůj displej orientovaný na výšku. Přišel však s elegantním řešením, jak jej rychle přepnout do podélného zobrazení. Uživatel se nemusí o nic starat – chce-li telefon používat nakloněný o 90°, tak jej prostě otočí. Polohové čidlo už se postará o automatické přepnutí zobrazení na displeji. iPhone nebyl první telefon, který tuto „vychytávku“ nabídl, ale až po jeho uvedení se začalo o tomto efektním řešení mluvit.

Automaticky otáčecí displej nabízí například nový Sagem myMobileTV (my750c) nebo také Sony Ericsson K850i.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sagem myMobileTV

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson K850i

Symbianové Nokie se naučí

Čidlo polohy telefonu není nic převratného. Zabudováno je v mnoha digitálních fotoaparátech, kde se stará o správnou orientaci fotografií – ať už fotografujete běžně nebo na výšku, při prohlížení fotografií jsou všechny správně postaveny. Stejnou funkci zastává i v Sony Ericssonu K850i, je však dále využito i k automatickému přizpůsobení zobrazení v nabídce multimediálních funkcí.

Aplikace rotateMe dokáže natočit displej u symbianových Nokií:

Klepněte pro větší obrázek

Čidlo polohy má i Nokia N95 a některé další Nokie. Je tu využitou pouze k automatickému natáčení fotografií. Francouzští vývojáři aplikace RotateMe však uvedli, že pracují na nové verzi svého programu, který čidlo v Nokiích dokáže využít. Symbianová aplikace RoatateMe je již nyní dostupná v testovací verzi pro Nokii N73 a N80, zatím však nedokáže vestavěné čidlo využít a slouží k překlopení displeje do horizontální polohy prostřednictvím klávesové zkratky.

Prohlížení displeje naležato u Nokie N73:

Tip: stáhněte si testovací verzi aplikace RotateMe

Vývojáři však předvedli video, na kterém předvádí nejnovější verzi programu na Nokii N95. Stačí otočit telefonem a displej se automaticky přizpůsobí – využito je čidlo polohy. Překreslení displeje je kupodivu docela rychlé a čidlo pracuje očividně spolehlivě. Proč s tím Nokia nepřišla sama? Těžko říct, ale dost možná bychom se této funkcionality mohli dočkat v některém z příštích firmwarů.

Automatické natočení u Nokie N95:

Nová verze aplikace rotateMe využívající pohybového čidla by měla být uvolněna koncem listopadu, zatím se ještě dolaďuje a testuje. Dostupná bude pro modely N95, N73, N80 a E65.

Diskuze (20) Další článek: iPhone: nejlepší maska Halloweenu

Témata článku: Nokia, Displeje, Apple iPhone 4GB, Nokia N95, Nokia N95 8GB, Sony Ericsson K850i, Otáčení, Displej, Auto, Počítačový monitor, Velká klávesnice


Určitě si přečtěte