Automatické prodloužení smlouvy už se nesmí, operátoři mění podmínky

  • T-Mobile jasně a srozumitelně napsal, že říct si musíte sami
  • Podmínky O2 musí běžný smrtelník přečíst několikrát, než porozumí
  • Vodafone podmínky zatím nezměnil, má ale ještě čas
Automatické prodloužení smlouvy už se nesmí, operátoři mění podmínky

ČTÚ se v říjnové monitorovací zprávě vrací k novele Zákona o elektronických komunikacích (ZoEK), která je účinná od 2. září 2017. Konkrétně se regulátor vrací k zásadní změně ve „smluvní automatice“. Jedná se o to, že nově může k automatickému prodloužení smlouvy na dobu určitou dojít jen tehdy, pokud k tomu zákazník udělí svůj prokazatelný souhlas, což dle ČTÚ zapracovali O2 s T-Mobilem, zato Vodafone nikoli, přestože 2. září zveřejnil nové všeobecné podmínky.

Dosavadní praxe byla opačná – kdo v přesně určeném období tzv. autoprolongaci neodmítnul, toho si operátor „podržel“ další dva roky, nebo z něj alespoň vyrazil 20 % z ceny paušálů, které by zákazník během dvou let zaplatil, jako sankci za odchod ke konkurenci.

Nejasná zpráva o konci úvazku

Nikoli však u T-Mobile. V jeho podmínkách platných od 1. září najdeme naprosto jasně formulováno (bod 2.4), že vám smlouvu do dobu určitou změní na neurčito (a neprodlouží o dva roky) pokud mu nedáte vědět alespoň 20 dnů předem. Současně v podmínkách v bodě 2.6.2 najdeme, že výpověďní doba je 30 dnů ode dne jejího doručení.

U O2 není snadné pochopit text v podmínkách, nestačí hledat ve všeobecných podmínkách ale musíte ještě studovat ceník (obojí zde). V ceníku operátora najdeme následující formulaci, týkající se tzv. speciální nabídky, což je nějaká výhoda plynoucí z podepsané smlouvy:

Pokud není účastník spotřebitelem (tj. fyzickou osobou, která si službu zřídila na rodné číslo, tedy nikoliv pro účely své samostatné výdělečné činnosti), vždy po uplynutí doby 24 měsíců se závazek plynoucí ze zvýhodněné ceny měsíčního paušálu automaticky prodlužuje o stejnou dobu, účastník má však právo toto automatické prodloužení do budoucna kdykoli odmítnout.

Zjednodušeně: máte-li paušál na rodné číslo (nikoli na IČ), nebude vám smlouva automaticky prodloužena.

 

Nová pravidla se od 2. září aplikují na všechny dosavadní i nové smluvní vztahy

 

Co se výpovědi týče, musíte do všeobecných podmínek, bod 9.9. Tam je upravena 30 denní výpovědní doba, která počíná běžet následující den po doručení výpovědi. Zajímavé je, že u O2 se výpověď podává primárně po telefonu:

Klepněte pro větší obrázek
U O2 můžete službu vypovědět zavoláním na horkou linku

I Vodafone zveřejnil nové všeobecné podmínky, novou právní úpravu do nich ovšem nepromítnul. Ustanovení o tom, že dojde k automatickému prodloužení smlouvy, pokud nestanovíte jinak, má operátor uvedeno hned v bodě 1.1.1. a všímá si toho i ČTÚ.

Klepněte pro větší obrázek
Z monitorovací zprávy ČTÚ...

Na sladění podmínek s novelou ZoEK mají operátoroři lhůtu 6 měsíců (do 2. března 2018). Přesto jsme se zeptali Vodafonu, proč ještě novelu ZoEK do svých podmínek nezapracoval, když už podmínky měnil. Odpovídala tisková mluvčí Markéta Kuklová:

„Znění zákona respektujeme, naše smlouvy i podmínky jsou s ním v souladu.“

Ustanovení týkající se 30 denní výpovědní doby má operátor uvedené tučně hned v prvním bodě smluvních podmínek.

Diskuze (15) Další článek: Apple zveřejnil žebříček nejoblíbenějších emoji. Klasický smajlík je překvapivě nízko

Témata článku: ČTÚ, Operátoři, Paušál, ZoEK, Smlouvy, Právní úprava, Ustanovení, Měsíční paušál, Vodafone, Všeobecná podmínka, Podepsaná smlouva, Smluvní automatika, Běžný smrtelník, Operátor, Elektronická komunikace, Prodloužení, Markéta Kuklová, Spotřebitel, Dosavadní praxe, Tisková mluvčí, Horká linka, Rodné číslo, Automatické prodloužení, Právo, Monitorovací zpráva


Určitě si přečtěte

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

** Oficiální podpora Samsung Pay v Česku je zatím nedohlednu ** Ukážeme vám postup, které vám umožní již nyní platit hodinkami od Samsungu bezkontaktně i v ČR! ** Budete muset sáhnout po kartě Curve a upravit software hodinek

Martin Chroust | 196

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

**144Hz displej je skvělý, ale klidně může používat jen 90 Hz **5G začíná být zajímavé i u nás a telefon tyto sítě umí **MIUI je dvousečná zbraň a nemusí vyhovovat každému

Jakub Michlovský | 40

Samsung Galaxy S21 Ultra: Klenot vyšperkovaný dvěma teleobjektivy

Samsung Galaxy S21 Ultra: Klenot vyšperkovaný dvěma teleobjektivy

** Pokud chcete to nej, chcete Galaxy S21 Ultra ** Špičkový foťák doplňují dva teleobjektivy a 100× Space Zoom ** Překvapivým bonusem je dotykové pero S Pen

Martin Chroust | 95