Barcelona: sedm nových Sony Ericssonů (preview)

První z výrobců odkrývá na Světovém mobilním kongresu v Barceloně své karty. Oživeno: známe ceny!
Kapitoly článku

Na Světovém mobilním kongresu 2008 (World Mobile Congress – nástupce 3GSM) v Barceloně budeme letos svědky nejednoho překvapení. Hned to první si pro nás přichystal Sony Ericsson, který v předvečer prvního dne kongresu, jenž oficiálně probíhá od 11. do 14. února, představil celkem sedm nových mobilních telefonů pro rok 2008, z nichž některé jsme opravdu nečekali. Výrobce může být spokojený, že alespoň u některých modelů se mu podařilo zabránit předčasnému úniku informací.

MobilMania má na kongresu v Barceloně svůj redaktorský tým, který pořídil na tiskové konferenci exkluzivní fotografie, připravuje další podrobnosti a hlavně živé první dojmy z představených telefonů. My se pojďme prozatím podívat alespoň na preview doplněné oficiálními fotografiemi.

Sony Ericsson představil zcela novou řadu G dotykových smartphonů, o dva modely rozšířil rodinu Cyber-shotů, které zároveň přeznačuje na logičtější C, a také upevňuje svou pozici v oblasti hudebních přehrávačů příchodem nového Walkmanu s obrovskou vnitřní pamětí. Příznivce véček potěší nový model s HSDPA a na závěr ta největší lahůdka – Windows Mobile komunikátor s pokoveným tělem, velkým dotykovým displejem a hardwarovou QWERTY klávesnicí.

Sony Ericsson Z770i: elegantní véčko s HSDPA

O tomhle elegantním véčku se dalo tušit tak trochu předem. Už dříve totiž unikly na web neoficiální fotografie s přesným označením typu Z770i. Svými rozměry 93 ×48 × 15,5 mm a hmotností 91 g se řadí k běžným véčkům. Za na první pohled obyčejným designem se ale skrývá neobyčejná výbava. Telefon podporuje sítě 3G včetně datové nástavby HSDPA, využijete ho i jako FM rádio nebo hudební přehrávač. Do průměru spadá pouze 2Mpx fotoaparát. Osazen byl QVGA aktivní barevný displej s úhlopříčkou 2,2 palce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ačkoliv telefon není vybaven GPS modulem, obsahuje vestavěnou aplikaci Google Maps pro mobilní telefony. Rychlý přístup k internetu prostřednictvím EDGE nebo HSDPA a snadné nastavení e-mailového klienta předurčuje Z770i nejen jako elegantní doplněk, ale také užitečný pracovní nástroj. K dostání bude ve třech barevných variantách (červená, černá, zlatá) od druhého čtvrtletí 2008 za 6 a půl tisíce korun.

Klepněte pro větší obrázek

Sony Ericsson Z770i ve zkratce:

 • rozměry a hmotnost: 93 × 48 × 15,5 mm, 91 g
 • sítě a datové přenosy: GSM/GPRS 900/1800/1900 MHz, UMTS/HSPDA 2100 MHz
 • displej: aktivní TFT, úhlopříčka 2,2 palce, QVGA rozlišení, 262 tisíc barev
 • paměť: vnitřní 32 MB, rozšíření kartami Memory Stick Micro (M2)
 • fotoaparát: 2 Mpx, 2,5× digitální zoom, automatické otáčení snímků
 • konektivita: Bluetooth, USB (Mass Storage)
 • další funkce: Media Player, 3D hry, Java, Bluetooth (A2DP), prohlížeč NetFront, čtečka RSS kanálů, Google Maps
 • výdrž: GSM – 8,5 hodiny hovoru, 14 dní v pohotovosti, UMTS – 4,5 hodiny hovoru, 14 dní v pohotovosti

Sony Ericsson C702: první Cyber-shot s GPS

Dalším nově představeným telefonem je Sony Ericsson C702. Tento model klasické konstrukce nabízí povedený sportovní design v modrém nebo černém provedení. Jeho tělo má rozměry 106 × 48 × 15,5 mm a hmotnost 105 g. První informace o obou představených Cyber-shotech jsme vám přinesli již v této bleskovce. Jeho hlavní předností je zvýšená odolnost proti prachu a vodě. Telefon tak bez větších problémů vydrží nechtěný pád do kaluže nebo extrémně prašné prostředí například na stavbě.


Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jelikož se jedná o model řady Cyber-shot, naleznete na jeho zádi kvalitní fotoaparát o rozlišení 3,2 megapixelu s automatickým zaostřováním. Ten je schován za masivní kovovou krytkou, která má oproti tělu telefonu příčný posuv. Fotoaparát je vybaven dvojnásobným digitálním zoomem, funkcí detekce obličeje a diodovým bleskem s funkcí redukce červených očí. Fotografie si pak prohlédnete na displeji s QVGA rozlišením o úhlopříčce 2,2 palce. Zobrazí až 262 tisíc barev.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Další velkou předností telefonu je integrovaný čip GPS. Kvalitní mapové podklady zajistí Google. K fotografiím budete moci přidat souřadnice, kde byly pořízeny. Tok dat přes mobilní síť obstarají technologie GPRS, EDGE i HSPDA. Další výbava telefonu je standardní. Nechybí hudební přehrávač, FM rádio, prohlížeč NetFront ani e-mailový klient. O dostatek paměti se postará slot pro paměťovou katu Memory Stick Micro. Vnitřní paměť telefonu činí 160 MB. Sony Ericsson C702 bude dostupný na českém trhu již ve druhém čtvrtletí tohoto roku, a to za 8 tisíc korun.

Sony Ericsson C702 ve zkratce:

 • rozměry a hmotnost: 106 × 48 × 15,5 mm, 105 g
 • sítě a datové přenosy: GSM/GPRS/EDGE 900/1800/1900 MHz, UMTS 2100 MHz
 • displej: aktivní TFT, úhlopříčka 2,2 palce, QVGA rozlišení, 262 tisíc barev
 • paměť: vnitřní 160 MB + slot na paměťovou karu Memory Stick Micro
 • fotoaparát: 3,2Mpx, autofocus, diodový blesk, 2× digitální zoom, detekce obličeje, redukce červených očí
 • další funkce: hudební přehrávač, FM rádio s RDS, TrackID, 3D hry, Java, Bluetooth (A2DP), prohlížeč NetFront, čtečka RSS kanálů, GPS, Google Maps, geotagging

Sony Ericsson C902: pětimegapixel s dotykovým ovládáním

Druhým představeným telefonem z řady Cyber-shot je model C902. Jeho tělo má tloušťku jen 10,5 mm, půdorysně pak 108 × 49 mm. Hmotnost činí 107 g. Telefon, jenže se bude nabízet v černém a červeném provedení, je překvapuje zejména svou netradiční konstrukcí fotoaparátu. Jeho objektiv objevíte tak, že horní a spodní stranu telefonu od sebe mírně roztáhnete.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Fotoaparát s autofocusem bude disponovat rozlišením pět megapixelů a nabídne mnoho nadstandardních funkcí. Mezi ně bude patřit automatické otáčení fotografií, xenonový blesk i detekce tváře. Při fotografování i natáčení videa využijete stabilizátor obrazu. Pro rychlé ovládání funkcí fotoaparátu bude telefon u displeje vybaven několika dotykovými tlačítky. Ty budou například spouštět makro režim, sekvenční snímání, ovládat blesk apod.

Klepněte pro větší obrázek

Displej telefonu se kvůli dotykovým klávesám musel mírně zmenšit. Jeho úhlopříčka tak má jen dva palce. Jinak jsou jeho parametry stejné jako u modelu s nižším označením. Změny nejsou ani u ostatní výbavy. Rychlé datové přenosy obstará technologie HSDPA. Wi-Fi bohužel chybí. Telefon by se měl na český trh dostat také ve druhém čtvrtletí tohoto roku, zaplatíte za něj 11 tisíc korun.

Sony Ericsson C902 ve zkratce:

 • rozměry a hmotnost: 108 × 49 × 10,5 mm, 107 g
 • sítě a datové přenosy: GSM/GPRS/EDGE 900/1800/1900 MHz, UMTS 2100 MHz
 • displej: aktivní TFT, úhlopříčka 2 palce, QVGA rozlišení, 262 tisíc barev
 • paměť: vnitřní 160 MB + slot na paměťovou karu Memory Stick Micro
 • fotoaparát: 5Mpx, autofocus, xenonový blesk, 2,5× digitální zoom, detekce obličeje, redukce červených očí, stabilizátor, BestPic, automatické otáčení snímků
 • další funkce: hudební přehrávač, FM rádio s RDS, TrackID, 3D hry, Java, Bluetooth (A2DP), prohlížeč NetFront, čtečka RSS kanálů

Témata článku: Sony, , , , Sony Ericsson C702, Sony Ericsson C902, Sony Ericsson G700, Sony Ericsson Xperia X1, Sony Ericsson Z770i, Motorola Egde +, Microsoft Outlook, Nechtěný pád, Bar, Nov, Son, Pře, Sed, Eri, Obyčejný design