Baterie do notebooků za 10 let zlevnily o třetinu. U mobilů se naopak zdražovalo

Baterie do notebooků se v roce 2020 prodávaly v průměru za 1 420 Kč, což je o 598 Kč méně než před deseti lety. Baterie do mobilních telefonů se vydaly opačným směrem, od roku 2010 dodnes zdražily z 259 na 331 Kč. Vyplývá to z dat obchodu BatteryShop.cz.

Ceny baterií ovlivňuje řada faktorů od nákladů na výrobu a dopravu přes ceny surovin až po kurz dolaru, ale hlavním vlivem jsou rozdílné požadavky diktované vývojem. „V uplynulých deseti letech byly kladeny stále vyšší nároky na menší rozměr a nižší váhu notebooků, výrobci tlačili na nižší cenu. Proto se zmenšovaly i akumulátory, klesala spotřebu materiálu a díky tomu za 10 let poklesla cena bezmála o třetinu. Naopak v případě smartphonů kvůli růstu výkonu, displejů a množství funkcí rostl i nárok na spotřebu energie, mobily se zvětšovaly a s nimi i baterie,“ vysvětluje trend Radim Tlapák, ředitel BatteryShopu.

Vývoj průměrné ceny akumulátorů do mobilních přístrojů

Cena baterií

2010

2015

2020

Baterie do notebooků  

   2 018 Kč

   1 695 Kč

   1 420 Kč

Baterie do telefonů

   259 Kč

269 Kč

331 Kč

Trh s bateriemi do mobilních zařízení ovlivnila také pandemie. Už začátkem roku se začaly zpožďovat dodávky kvůli uzavření čínských továren, opožděné výrobě a omezení přepravních kapacit. Znát jsou i celospolečenské změny. Hromadný přechod na home office výrazně zvedl prodej baterií do záložních zdrojů UPS. Omezené cestování naopak utlumily poptávku po bateriích do fotoaparátů a videokamer.

Diskuze (3) Další článek: Samsung One UI 3 vs. 3.1. Změn je více, než byste čekali

Témata článku: Baterie, Nákup a ceny, Akumulátor, Výdrž, Výroba, Cestování, Radim Tlapák, Notebook, Cena baterií, Mobil


Určitě si přečtěte

RECENZE: Realme 6 – Tahle výbava za tyhle peníze? Konkurence by měla zpozornět

RECENZE: Realme 6 – Tahle výbava za tyhle peníze? Konkurence by měla zpozornět

** Realme 6 je nejlevnější telefonem na trhu s 90Hz displejem ** S 30W adaptérem dokáže telefon dobít z nuly na sto do 60 minut ** Čtyři fotosnímače sice neumí zázraky, ale ostudu neudělají

Milan Měchura | 12

Google Fotky už nebudou zdarma. Co dál? Máte v podstatě dvě možnosti…

Google Fotky už nebudou zdarma. Co dál? Máte v podstatě dvě možnosti…

** Google od června 2021 zásadně omezí službu Google Fotky. ** Jednou z alternativ je záloha na vlastní NAS. ** Srovnali jsme obě metody po stránce ceny i funkcí.

Jiří Kuruc, Filip Kůžel, Jakub Michlovský | 109