Benefon Esc!: z Čech až na konec světa (test)

Za trochu lásky šel bych světa kraj, šel s hlavou odkrytou a .. a v ruce bych měl Benefon Esc! Tento Benefon totiž není jen mobilní telefon, ale také jediněčný satelitní navigátor, se kterým se nikdy neztratíte.
Benefon Esc!: z Čech až na konec světa (test)
Za trochu lásky šel bych světa kraj, šel s hlavou odkrytou a .. a v ruce bych měl Benefon Esc! Tento Benefon totiž není jen mobilní telefon, ale také jediněčný satelitní navigátor, se kterým se nikdy neztratíte.

V poslední době se stále více objevují různá kombinovaná mobilní zařízení. Snad každý výrobce, který na světovém trhu s mobilními telefony něco znamená, se snaží přijít a prosadit se s svou vhodnou kombinací mobilního telefonu a kapesního počítače.

Cestou od pólů

Benefon je firmou, která se výrazně prosadila v době NMT mobilních telefonů, kdy patřila mezi absolutní špičku svého oboru. NMT telefony vyrábí dodnes, avšak s příchodem digitálních sítí na chvíli zaspala dobu. Její současné mobilní telefony se snaží prosadit svými unikátními možnostmi – jako příklad můžeme vzpomenout například na Benefon Twin se dvěma kartami SIM.

Benefon Esc! je také na první pohled podivné zařízení – je příliš velký na mobilní telefon a současně také příliš malý na kapesní počítače. Je totiž něčím výjimečný. Benefon Esc! je totiž mobilní telefon, který ve svých útrobách skrývá kvalitní satelitní navigátor. Při pohledu na malost celého zařízení je jen těžko uvěřit, že se do tak malého prostoru podařilo umístit duální mobilní telefon s dvanáctikanálovým přijímačem GPS.

Dvě v jednom

Benefon Esc! můžete používat jako mobilní telefon. Můžete jej používat jako satelitní navigátor. Můžete jej však také používat jako obé v jeden okamžik. Celé zařízení je ukryté v nevelké kovové krabičce s příjemně oblými hranami. Boky jsou pogumovány a zařízení se tak drží příjemně v ruce a přežije i nejeden pád, o který není na cestách příliš nouze. Gumové kryty jsou také na všech konektorech – voda tak nemá šanci vniknout dovnitř a poškodit tak drahou elektroniku (nemůžete se s Esc!em přímo potápět, letní deštík však přežije bez problémů).

Displej je na telefon nezvykle velký, pro komunikátor je však velkého rozlišení zapotřebí. Displej tak dokáže vykouzlit čtyři stupně šedé barvy při rozlišení 100 x 160 obrazových bodů. Na displej se tak vejde až patnáct řádků textu a většinu nabídek v menu tak vidíte na jedné obrazovce bez nutnosti posouvání.

        

Otočíte-li Benefon na záda, spatříte malou plochou destičku se skosenými hranami. Tato odklopná destička je anténa pro příjem satelitního signálu GPS. Jejím vyklopením do pohotovostní polohy jste připraveni pro navigaci. Satelitní navigátor můžete používat ve dvou rozdílných režimech. Prvním z nich je režim maximální spotřeby a poskytuje vysokou přesnost podávaných informací. Je vhodnější například pro navigaci ve městě nebo v lese, kdy je část oblohy přikryta a zařízení nevidí dostatečný počet satelitů. Druhým z nabízených režimů je režim minimální spotřeby, který poskytuje sice menší přesnost, na druhé straně však umožňuje vyšší výdrž baterií. Zatímco v režimu maximální spotřeby dojde energie v běžné baterii již za tři hodiny, v režimu minimální spotřeby můžete pracovat celých dvacet hodin.

Můj přítel satelit

Satelitní přijímač dokáže zpracovávat signály z dvanácti satelitů současně – k určení polohy však postačí pouhé tři viditelné satelity. Čím však je satelitů více, tím přesnější je samozřejmě vaše aktuální poloha. Navigátor nabízí čtyři přehledné obrazovky: mapu, navigátor, aktuální pozici a informace o pohybu. Navigátor zobrazuje velký kruhový kompas se šipkou uprostřed, která ukazuje směr k nastavenému cíli vaší cesty. Aktuální pozice zobrazuje také aktuální zeměpisné souřadnice, přesný čas, nadmořskou výšku (pouze pokud je v dosahu čtyři nebo více satelitů) a počet viditelných satelitů a Informace o pohybu zobrazují podrobné informace o plánované trase, vzdálenosti k dalšímu bodu trati, apod.

Právě ve spojení obou zařízení do jedné krabičky můžete využívat teprve ty správné funkce. Díky tomuto spojení nabízí několik jedinečných funkcí. Můžete třeba textovkou sami odeslat svoji polohu a ještě zajímavější je Hledání kamarádů (Friend Find). Benefon dokáže na jiný Benefon Esc! odeslat speciální SMS, tento telefon na ni odpoví, předá vám tak své souřadnice a na mapě uvidíte, kde se ten druhý nachází. Pokud se tedy na horách jeden druhému ztratíte, pomocí svých Esc!ů se zase snadno najdete.

        

Mapy podle vlastní chuti

Mapy se na Benefonu používají naprosto neuvěřitelným způsobem. Na internetových stránkách www.genimap.com si totiž můžete zvolit tu část mapy, která Vás zajímá, označit si ji jednoduchým tažením myší a jednoduchým klepnutím na příchozí tlačítko se zvolený výřez mapy začne stěhovat přímo do navigátoru. Přenos mapy se děje prostřednictvím dodávaného sériového kabelu. Tato služba je sice placená, nicméně jeden rok po zaregistrování je její používání zcela zdarma. Do dvoumegové paměti mobilního telefonu nahrajete dostatek map pro vaší bežnou potřebu a velikost zbývajícího prostoru můžet zjistit před nahráním mapy do navigátoru. Mapy jsou dostatečně kvalitní, pokud však čekáte vysoké rozlišení, budete asi zklamáni, protože mapy jsou bitmapové a ne vektorové. Mapou můžete rolovat nebo ji také zvětšovat či zmenšovat podle libosti.

Pokud vám připravené mapy nebudou vyhovovat, nevadí. Pomocí speciálního programu budete moci nascanovat a nahrát do telefonu jakoukoli vlastní mapu.Již vidím, jak se rozzářili očička všem pilotům – ano, ICAO mapu tam můžete nahrát také. Tento užitečný program bude celý v češtině a těšit se na něj můžeme v průběhu prázdnin.

  

Vždy na stopě

Jak se navigátor používá? Velmi dobře. Navigátor jsem totiž zkoušel za chůze, při jízdě na kole, v automobilu, i ve sportovním letadle. U přístroje lze konfigurovat, co se bude zobrazovat ve 2 horních informačních polích, v obrazovkách přijímače GPS. Chování Benefonu při navigaci je trošku podivné: pokud jdete podle šipky k nějakému místu, navigátor přibližně 100 až 150 metrů před cílem cesty oznámí „Cíl je velmi blízko“, přičemž navigační šipka zmizí, nebo se přepne do dalšího bodu trasy. Ve volné krajině je sto metrů zanedbatelných, při navigaci ve městě je sto metrů docela velká odchylka.

Telefon běžně dostanete s lithium-iontovou baterií o poměrně nízké kapacitě 650 mAh, k dispozici však brzy bude i silnější baterie 1050 mAh, která je pro častější používání funkcí satelitního navigátoru nutností. Funkce mobilního telefonu ničím nepřekvapí a proto se jim budu věnovat jen ve zkratce. Můžete pochopitelně přijímat a uskutečňovat hovory, pracovat s textovými zprávami a používat dokonce český slovník T9 pro rychlé psaní. Mobil má nastavitelné vyzváněcí profily, disponuje čtyřiceti vyzváněcími melodiemi a připraveno je sedm zajímavých her, které se teprve na velkém displeji stávají opravdu hratelnými.

V netradičním „tubusoidním“ balení najdete kromě mobilního telefonu a manuálů také cédéčko s ovládacím programem. BeneWin Pro dokáže editovat telefonní seznam, textovky i vyzváněcí melodie.

  

Jediný

Benefon Esc! je jedinečný mobilní telefon. Vestavěný navigátor je užitečné zařízení, jehož funkce je na cestách velmi užitečná. Celé zařízení není však nijak omezeno svými funkcemi. Také nahrávání map z Internetu je také užitečná funkce.

Ve zkratce:

 • Mobilní telefon Benefon Esc!
 • Síť: GSM 900/1800
 • Rozměry: 129 (+22 anténa) x 49 x 23 mm
 • Hmotnost: 174 g
 • Udávaná pohotovostní doba: až 110 hodin
 • Udávaná doba hovoru: až 6 hodin
 • Doba nabíjení: asi 2 hodiny
 • Počet míst v seznamu volání: 10 míst pro příchozí, 10 míst pro odchozí a 10 míst pro zmeškaná volání
 • Displej: grafický, 4 stupně šedi, 100 x 160 bodů
 • Druhy vyzvánění: normální, zesilující, diskrétní (ne vibrační)
 • Vyzvánění: 40 melodií, možnost přidávání vlastní přes PC
 • Baterie: Li-Ion 650 mAh
 • Standardní příslušenství: datový kabel, nabíječka, CD s ovládacím SW
 • Další příslušenství: cestovní nabíječka, nabíječka do automobilu, držák na kolo, externí GPS anténa
 • Podporované funkce: budík, časové funkce, data a fax, hardwarový modem, hry, kalendář, kalkulačka, rychlé psaní SMS, SIM Toolkit, synchronizace s PC, upomínky, vyzváněcí profily
 • Nepodporované funkce: Bluetooth, diktafon, hlasité handsfree, hlasové ovládání, hlasové vytáčení, infraport, minutka, minutové pípání, odlišení, volajících různým zvoněním, prohlížeč e-mailů, stopky, vícepoložkový telefonní seznam, WAP, záznamník hovoru
 • Speciální funkce: 12 kanálový přijímač GPS, 4 navigační obrazovky, možnost stahování map z Internetu
Diskuze (12) Další článek: U Paegasu nebude v noci možné posílat SMS

Témata článku: Recenze, Esc, Svět, ICAO, Benefon, Duální mobil, Test, Konec, Čech, Benefon Twin, Digitální síť, Konec světa


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Lite – 5G je ještě dostupnější a má sexy design

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Lite – 5G je ještě dostupnější a má sexy design

** Xiaomi dostává 5G konektivitu do telefonu pod 8 000 Kč ** Líbit se bude i skvělý poměr cena/výbava a dlouhá výdrž ** Benefitem je 120Hz displej s funkcí Adaptive Sync

Martin Miksa | 15

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 28

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

**144Hz displej je skvělý, ale klidně může používat jen 90 Hz **5G začíná být zajímavé i u nás a telefon tyto sítě umí **MIUI je dvousečná zbraň a nemusí vyhovovat každému

Jakub Michlovský | 40

RECENZE: Realme 6 – Tahle výbava za tyhle peníze? Konkurence by měla zpozornět

RECENZE: Realme 6 – Tahle výbava za tyhle peníze? Konkurence by měla zpozornět

** Realme 6 je nejlevnější telefonem na trhu s 90Hz displejem ** S 30W adaptérem dokáže telefon dobít z nuly na sto do 60 minut ** Čtyři fotosnímače sice neumí zázraky, ale ostudu neudělají

Milan Měchura | 12