Benq E72: na comeback s Windows Mobile

Benq je zpět, do prodeje jde novinka E72. Oku lahodí, překvapí systémem Windows Mobile a zaměří se na instant messaging.

Benq zahodil příponu Siemens, chce očistit své jméno v mobilním světě a začíná realizovat návrat na evropský trh. Nejzajímavější kousek, který nachystal, je Benq E72. Ti pozorní jej už znají – byl představen před několika měsíci a potuchy o něm máme už od začátku roku. Tehdy byl označen ještě značkou Benq-Siemens a německé telefony lehce připomíná i vzhledově. Nenajdeme v něm však ani staré siemensovské prostředí, ani novou nabídku tchajwanského Benqu. Jedná se totiž překvapivě o smartphone se systémem Windows Mobile 6 Standard.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Benq E72

Lehký, lesklý, líbivý

Štíhlý devadesátigramový přístroj o rozměrech 108 × 46 × 13,8 mm má běžné tvary a vcelku netradiční zbarvení kombinující černou a červené lemování. Lesklý povrch horní poloviny bude zřejmě neustále pokryt otisky prstů. Matná je klávesnice, která působí u smartphonu trochu spoře a obsahuje jen dva nadstandardní prvky – tlačítko „domů“ a „zpět“. Rychlý přístup ke kontaktům nebo internetovému prohlížeči chybí, na bocích zato najdeme tlačítko pro vstup do zpráv, spuštění diktafonu a regulaci hlasitosti. Na spodní straně je konektor miniUSB.

Telefon se dorozumí ve čtyřech pásmech sítě GSM. Máte-li ale přístup k Wi-Fi nebo vyšší datový tarif, bez GSM se klidně obejdete. E72 je totiž již v základu výborně připraven ke komunikaci po internetu. Její textovou podobu obstará připravený program Mundu IM, který podporuje sítě ICQ, MSN, Jabber, AOL, Yahoo a Google Talk, přičemž se počítá i s komunikací více uživatelů najednou, z nichž každý je přihlášen k jiné síti. Alternativou pro hovory v GSM je VoIP telefonie.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Data mohou téct přes zmiňované Wi-Fi nebo GPRS/EDGE. Technologii UMA umožňuje plynulý přechod mezi těmito dvěma možnostmi. Díky Windows Mobile lze počítat s výbornými možnostmi organizace a komunikace přes e-mail, díky displeji QVGA pak s dostatečnou přehledností. Funkce push mail automaticky upozorní při příchodu nové zprávy. Pro snadnou kontrolu nových článků na internetu je připravena RSS čtečka.

Aby to vše probíhalo bezproblémově, je potřeba také pořádný pohon. Procesor TI OMAP 1030 je taktovaný na lehce nadprůměrných 260 MHz, operační paměť RAM nabízí 64 MB a ta uživatelská pak 128 MB ROM. Většího úložného prostoru lze dosáhnout pomocí standardních karet microSD až do kapacity 2 GB. Bude se hodit pro hudbu ve formátech MP3, WMA nebo WAV, video MP4 a WMV nebo fotky z dvoumegapixelového fotoaparátu.

Zaostřeno na IM

Benq E72 nebude konkurovat těm nejlepším – nemá QWERTY klávesnici, nepodporuje sítě třetí generace, ani GPS, nemá pořádný fotoaparát. Jako smartphone střední třídy se ale jistě bude líbit. Standard této kategorie telefon splňuje a jako třešničku navrch přináší vestavěnou podporu VoIP telefonie a instant messenger. Prodávat se začne v následujících týdnech ve vybraných asijských a evropských zemích. Vzhledem k tomu, že Benq u nás stále své staré telefony prodává v internetovém obchodě, věříme, že mezi tyto země budeme patřit i my.

Benq E72 ve zkratce

 • rozměry a hmotnost: 108 × 46 × 13,8 mm, 90 g
 • sítě: GSM (850/900/1800/1900 MHz)
 • datové přenosy: GPRS, EDGE
 • konektivita: Wi-Fi, Bluetooth, miniUSB
 • operační systém: Windows Mobile 6 Standard
 • procesor: TI OMAP 1030 260 MHz
 • paměť: 128 MB ROM, 64 MB RAM, slot pro paměťové karty microSD
 • displej: 2,0'', aktivní TFT, rozlišení QVGA (240 × 320 bodů), 65 tisíc barev
 • fotoaparát: rozlišení 2Mpx (1600 × 1200 bodů), video MP4
 • hudba a video: přehrávač hudby (MP3, WMA, WMV) a videa (WMV, MP4, 3GP)
 • výdrž: baterie 900 mAh, 160 hodin v pohotovosti, 240 minut hovoru
Diskuze (27) Další článek: Garmin Mobile XT už nebude potřebovat firemní GPS přijímač

Témata článku: Benq, Benq E72, , Comeback, Mobil, Windows Mobile, Win, Windows!, MOBI, Wind, Bluetooth mini