Benq-Siemens: co za rok dokázal a co pokazil

Dnes je tomu právě rok, co tchajwanský výrobce Benq koupil divizi mobilních telefonů společnosti Siemens. Benq to v Evropě rozjel docela ve velkém. Co za rok dokázal? A bude spojení značek Benq-Siemens stejně přínosné jako v případě Sony a Ericssonu?
Kapitoly článku

7. června loňského roku Siemens vydal tiskovou zprávu, ve které potvrdil dlouho spekulovaný prodej své mobilní divize tchajwanskému výrobci Benq. Nebyla to pouze část, jak mnozí fandové značky Siemens doufali, Benq se stal vlastníkem celé výroby telefonů Siemens, kterou po prodeji německý výrobce už nemohl nijak ovlivňovat. A ukázalo se také, že nebude dlouho trvat, než z mobilního světa zmizí i samotná německá značka.

Důvody obou stran k tomuto obchodu byly zřejmé. Benq, který už je v Evropě známý třeba díky LCD monitorům a jiné elektronice, měl velký zájem na tom, aby k nám dostal i své mobilní telefony. A mobilní divize Siemensu zase značně prodělávala a protože se jí nedařilo již delší dobu, pro celého německého výrobce byla spíše brzdou. A tak si obě společnosti padly do oka a pak už to šlo ráz na ráz. Celý obchod byl před rokem zpečetěn a dojednání detailů pokračovalo během následujících měsíců. Divize byla dokonce tak ztrátová, že Siemens údajně musel paradoxně zaplatit Benqu za odkoupení 350 milionů eur (10 miliard korun).

Siemens sliboval, že odprodejem své mobilní divize napomůže tomu, aby značka zůstala zachována a naopak byla posílena. Tvrdil také, že díky prodeji zaměstnanci jeho továren nepřijdou o práci. Ani jedno ovšem v podmínkách zcela zajištěno není. Němečtí odboráři totiž od Benqu dostali jen garanci, že zaměstnanci nebudou propuštěni do roku 2006. A značku Siemens (třeba v kombinaci se svým jménem) podle smlouvy Benq sice může užívat až 5 let, jenže to nemá povinné. Benq se bude snažit naprosto ji z mobilního trhu vymazat co nejdříve, zřejmě hned poté, co si evropští zákazníci na novou značku mobilů Benq zvyknou. Svými slovy to potvrdil předseda představenstva společnosti K.J.Lee.

Siemens už jen jako značka

Ale při pohledu zvenčí i několik měsíců poté běželo vše při starém. Až první říjnový den loňského roku tchajwanská společnost založila svoji evropskou odnož, kterou nazvala Benq Mobile. Nahradila tím Siemens, který tak oficiálně odešel z mobilního světa. Zůstaly po něm sice telefony, i ty ale brzy vymizí. Samotnou značku Siemens by totiž měl Benq používat jen do konce letošního roku. Poté zůstane už jen kombinovaná značka Benq-Siemens.

Ani po založení Benq Mobile se ale nic pořádného nedělo. Dokonce se po několika měsících objevily informace, že na tom Benq je po odkoupení divize Siemensu i s jejími dluhy finančně podstatně hůře, než si představoval. Do konce roku Benq představil jen pár low-endů a několik dalších telefonů, veskrze pozůstalých z dílny Siemensu, jen značení trochu upravil svým představám. V tichosti provedl také několik méně žádaných úkonů, zrušil modely Siemens CC75 a SG75. První jmenovaný byl později nahrazen jiným, ten druhý ale takové štěstí zatím neměl. Šlo přitom o docela očekávaný vysouvák pro sítě třetí generace dříve zvaný Wolf. Některé své telefony u nás sice Benq začal prodávat pod značkou Siemens, se žádnou vyloženou novinkou ale nepřišel, a tak někteří začali doufat, že nevybočí ze starých kolejí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přejmenované Benqy - Siemens SFG75 • Siemens AP75

Jenže nakonec se věci začaly rychle hýbat, když v lednu letošního roku Benq Mobile odhalil novou kombinovanou značku Benq-Siemens. V logu se mezi oběma jmény objevil zvláštní znak, jenž Benq nazval „squound“. Volně jsme ho přeložili jako „čtvercoblouk“, jedná se o jakýsi čtverec se zaoblenými rohy. Podle Benqu má tento prvek symbolizovat, že tchajwanský výrobce přináší něco svého, zároveň si ale bere vzor ze strohého německého designu a účelového provedení. Jenže s celým logem už si v Asii tak nepohráli. Je totiž složeno jen z nezměněných znaků obou firem, což tak potvrzuje, že logo, potažmo celá značka zdaleka nebyla vytvořena natrvalo a za několik let ji nahradí už jen samotný Benq.

Klepněte pro větší obrázek

Jednou Siemens, dvakrát Benq…

S kombinovanou značkou Benq Mobile představil i několik nových modelů. A hned bylo na co se koukat, zároveň ovšem i na co vzpomínat. První z představených telefonů byl Benq-Siemens S68, tam ještě o žádných změnách nebyla řeč a zřejmě šlo jen o vybavenější náhradu za zrušený CC75. U EF81 si sice Benq vzal příklad spíše z Motoroly a jejího Razru, opět ale zachoval siemensovské prostředí. Jinak tomu bylo ale u nejvybavenějšího z prvních Benq-Siemensů, u S88, jenž jako se jako první ovládá prostřednictvím zcela nového uživatelského prostředí. Model S88 jinak zaujal také skvělou výbavou – nedávno jsme jej v megarecenzi do detailů prozkoumali.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Benq-Siemens S68 • Benq-Siemens EF81 • Benq-Siemens S88

Netrvalo dlouho a Benq Mobile předvedl další trojici mobilů. Bylo to na 3GSM kongresu a získal si velkou pozornost, ostatní výrobci totiž své novinky vyšší třídy během posledního půl roku představovali většinou mimo velké světové akce. A navíc se jednalo o velmi povedené telefony, které nešly přehlédnout. První z nich byl nejzvláštnější – EF51 se snažil napodobit MP3 přehrávač jak výbavou, tak vzhledem. S81 víceméně šel ve šlépějích starších Siemensů řady S, zaujal nízkou tloušťkou. EF91 se výbavou dostal do popředí všech Benq-Siemensů, překvapil především podporou datových přenosů HSDPA a třímegapixelovým fotoaparátem. Všechny mobily z druhé várky už mají nové uživatelské prostředí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Benq-Siemens EF51 • Benq-Siemens S81 • Benq-Siemens EF91


V druhé kapitole si představíme nejnovější telefony Benq-Siemens a porovnáme osud této dvojmenné značky s podobným Sony Ericssonem

Témata článku: Benq, Benq-Siemens, Siemens, , Benq-Siemens A38, Benq-Siemens A58, Benq-Siemens C81, Benq-Siemens CF61, Benq-Siemens CL71, Benq-Siemens E61, Benq-Siemens EF51, Benq-Siemens EF81, Benq-Siemens EF91, Benq-Siemens EL71, Benq-Siemens P51, Benq-Siemens S68, Benq-Siemens S81, Benq-Siemens S88, Siemens CC75, Siemens CF62, Siemens SFG75, Sony CMD-J7, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson T68i, Rok