Benq-Siemens E71 a E81: když chcete jiný telefon (první dojmy)

Klasická konstrukce, dobrá výbava, co uspokojí i náročnější uživatele, kompaktní rozměry, příznivá cena. Telefonů s těmito vlastnostmi je celá řada, ale dvě novinky Benq-Siemensu z ní vystupují. Ty zaoblené valounky si zkrátka s ničím nespletete. Známe ceny a dostupnost v ČR!
Benq-Siemens E71 a E81: když chcete jiný telefon (první dojmy)

Benq-Siemens včeras představil tři nové telefony – nadupaný vysouvák SL91 s extravagantním designem a dva neméně zajímavé telefony klasické konstrukce. Mohli jsme si vyzkoušet předprodejní vzorky všech tří telefonů a podělíme se s vámi o naše první dojmy. O vysouvacím modelu SL91 si můžete přečíst v samostatném článku, zde se zaměříme na novinky s označením E71 a E81.

Benq-Siemens E71: telefon v kapce kovu

Telefon mi vklouzl do dlaně a okamžitě jsem měl nutkání jej převalovat a otáčet. Je zaoblený jak valounek z řeky a lesklé kryty v ruce prokluzují. Přesto se telefon drží poměrně jistě a nechtěně z ruky nevyklouzne. Vděčí za to zejména svým kompaktním rozměrům 104 × 46 × 15 mm, díky kterým pěkně zapadne do dlaně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Benq-Siemens E71: černá varianta

U Benq-Siemensu E71 jsme byli nejvíce zvědavi na úpravu krytů. Výrobce sliboval, že u stříbrné varianty docílil zdánlivě nemožného – na lesklém povrchu prý nejsou vidět otisky prstů. Praxe však ukázala, že to není zas tak úplně pravda. Telefon je „upatlaný“ jako každý jiný s lesklými kryty, ale musíme uznat, že to není na tmavě stříbrném povrchu tolik znát.

Nepřehlédněte: živé fotografie telefonu ve velké galerii

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Benq-Siemens E71: stříbrná varianta

Přestože kryty působí jako kovové, jsou vyrobeny z plastu. Nefinální vzorek, který máme k dispozici, by mohl jít směle do prodeje – konstrukce je příkladně pevně a kryt velmi potichu zaskřípe jen při silném tlaku ze stran. V oblasti klávesnice je kryt povystouplý u každého samostatného tlačítka, což vytváří zajímavý designový efekt – jakoby kryt tvořila zvlněná hladina vody. Dojem umocňují tlačítka v barvě krytu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na klávesnici se bude velmi dobře psát. Tlačítka snadno rozeznáte hmatem a stisk vždy ztvrdí zřetelné cvaknutí. Upocený palec však na lesklém povrch snadno sklouzne. Hlavním ovládacím prvkem je čtyřsměrná navigační klávesa s velkým potvrzovacím středem. Výrazný rámeček opět usnadní hmatovou orientaci a ovládání.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Bohužel máme k dispozici nefunkční vzorek, který nelze zapnout. Nemůžeme tak ocenit kvalitu displeje, který nabízí jemné rozlišení 240 × 320 bodů a tajemstvím také zůstává, zda bude nabídka telefonu v duchu Siemensů nebo na asijský způsob jako u modelu S88. Displej je opticky prodloužen černým páskem schovaným pod krycím sklíčkem displeje. Vypadá to trochu podivně, hodilo by se tu logo výrobce, které je vměstnáno mezi horní okraj displeje a štěrbinu sluchátka.

Zadní strana telefonu působí extravagantně. Do lesklého krytu je zasazen velmi výrazný rámeček fotoaparátu. Celý zadní kryt se dá sejmout, čímž se dostanete k akumulátoru a k lůžku SIM karty. Najdete zde i slot pro paměťovou kartu microSD, který je bohužel umístěn pod baterií a výměna karty se proto neobejde bez vypnutí telefonu. Po obvodu telefonu je tenký stříbrný pásek, do kterého jsou a levé straně zapuštěna tlačítka pro regulaci hlasitosti.

Telefon se začne prodávat v září s cenou kolem pěti tisíc korun.

Takové jsou mé první dojmy z Benq-Siemensu E71. Technickou specifikaci už nebudu znovu přepisovat, najdete ji ve včerejším článku nebo v katalogu mobilů.


Benq-Siemens E81: 3G dostupné všem

Benq-Siemens E81 je oproti modelu E71 méně extravagantní. Nejen svým vzhledem, ale i výbavou je zacílen spíše pro praktické využití než pro „parádu“ a zábavu. Tmavě šedý kryt se stříbrným páskem po obvodu a lesklými ozdobnými rámečky působí decentně a elegantně. Zepředu je telefon černý, tím mám namysli klávesnici a rámeček kolem displeje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Benq-Siemens E81 se bude nabízet v černém provedení

Na displeji výrobce trochu šetřil, má rozlišení 176 × 220 bodů. To je oproti ostatním dvěma představeným novinkám málo, ale ve srovnání s odpovídající konkurencí zcela „normální“ údaj.

Nepřehlédněte: živé fotografie telefonu ve velké galerii

Klávesnice je narozdíl od modelu E71 řešena celistvým blokem, z nějž výrazně vystupuje stříbrný rámeček navigační klávesy. Uprostřed se nalézá mírně vyboulený střed. Ovládání je pohodlné a jisté, ale bohužel si reakce nemůžeme ověřit. Telefon je zatím zcela nefunkční. Ostatní klávesy jsou uspořádány do řad, které jsou hmatově rozděleny kaskádovitým uspořádáním. Opět předpokládám, že rychlé psaní nebude činit žádné problémy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V bloku funkčních kláves nalezneme kromě klasického páru kontextových tlačítek a barevných sluchátek ještě dvě další tlačítka. Jedno slouží ke spuštění přehrávače hudby, popisek C na druhém napovídá, že toto bude sloužit k mazání.

Jedno tlačítko najdete ještě na levé straně nahoře. To slouží ke spuštění fotoaparátu nebo jako jeho spoušť. Na druhé straně je pak klasický pár kláves pro regulaci hlasitosti. Musím pochválit dostatečnou velikost a vyboulení bočních tlačítek. S telefonem u ucha zesilovací tlačítka hravě nahmatáte. Na pravém boku je pak ještě krytka slotu pro paměťovou kartu – při výměně karty tedy není nutné telefon vypínat.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Stejně jako u modelu E71 je celá zadní strana tvořena snímatelným krytem. V jeho horní části je výrazný kruhový rámeček fotoaparátu doplněný o zrcátko, diodový blesk a mřížku hlasitého reproduktoru. Kryty při promačkání trochu vržou, ale na kritiku je ještě příliš brzy. Telefon je nefinální ukázkový vzorek. Uchycení krytů se však zdá být pevné.

Hlavními lákadly nového Benq-Siemensu E81 jsou malé rozměry, docela slušná výbava, podpora sítí UMTS a design. Ten je decentní, ale přesto dost originální. S telefonem se příjemně pracuje a je to takový malý pomocník, který se snadno schová v každé kapse.

Telefon se začne prodávat v září za cenu kolem šesti tisíc korun.

Takové jsou mé první dojmy z Benq-Siemensu E81. Technickou specifikaci už nebudu znovu přepisovat, najdete ji ve včerejším článku nebo v katalogu mobilů.

Diskuze (17) Další článek: Benq-Siemens SL91: zůstal jsem Siemensem (první dojmy)

Témata článku: Benq, Benq-Siemens, Siemens, Benq-Siemens E71, Benq-Siemens E81, Výměna karty, Výrazný rámeček, Telefon


Určitě si přečtěte