Benq-Siemens E71 a E81: když chcete jiný telefon (první dojmy)

Klasická konstrukce, dobrá výbava, co uspokojí i náročnější uživatele, kompaktní rozměry, příznivá cena. Telefonů s těmito vlastnostmi je celá řada, ale dvě novinky Benq-Siemensu z ní vystupují. Ty zaoblené valounky si zkrátka s ničím nespletete. Známe ceny a dostupnost v ČR!

Benq-Siemens včeras představil tři nové telefony – nadupaný vysouvák SL91 s extravagantním designem a dva neméně zajímavé telefony klasické konstrukce. Mohli jsme si vyzkoušet předprodejní vzorky všech tří telefonů a podělíme se s vámi o naše první dojmy. O vysouvacím modelu SL91 si můžete přečíst v samostatném článku, zde se zaměříme na novinky s označením E71 a E81.

Benq-Siemens E71: telefon v kapce kovu

Telefon mi vklouzl do dlaně a okamžitě jsem měl nutkání jej převalovat a otáčet. Je zaoblený jak valounek z řeky a lesklé kryty v ruce prokluzují. Přesto se telefon drží poměrně jistě a nechtěně z ruky nevyklouzne. Vděčí za to zejména svým kompaktním rozměrům 104 × 46 × 15 mm, díky kterým pěkně zapadne do dlaně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Benq-Siemens E71: černá varianta

U Benq-Siemensu E71 jsme byli nejvíce zvědavi na úpravu krytů. Výrobce sliboval, že u stříbrné varianty docílil zdánlivě nemožného – na lesklém povrchu prý nejsou vidět otisky prstů. Praxe však ukázala, že to není zas tak úplně pravda. Telefon je „upatlaný“ jako každý jiný s lesklými kryty, ale musíme uznat, že to není na tmavě stříbrném povrchu tolik znát.

Nepřehlédněte: živé fotografie telefonu ve velké galerii

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Benq-Siemens E71: stříbrná varianta

Přestože kryty působí jako kovové, jsou vyrobeny z plastu. Nefinální vzorek, který máme k dispozici, by mohl jít směle do prodeje – konstrukce je příkladně pevně a kryt velmi potichu zaskřípe jen při silném tlaku ze stran. V oblasti klávesnice je kryt povystouplý u každého samostatného tlačítka, což vytváří zajímavý designový efekt – jakoby kryt tvořila zvlněná hladina vody. Dojem umocňují tlačítka v barvě krytu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na klávesnici se bude velmi dobře psát. Tlačítka snadno rozeznáte hmatem a stisk vždy ztvrdí zřetelné cvaknutí. Upocený palec však na lesklém povrch snadno sklouzne. Hlavním ovládacím prvkem je čtyřsměrná navigační klávesa s velkým potvrzovacím středem. Výrazný rámeček opět usnadní hmatovou orientaci a ovládání.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Bohužel máme k dispozici nefunkční vzorek, který nelze zapnout. Nemůžeme tak ocenit kvalitu displeje, který nabízí jemné rozlišení 240 × 320 bodů a tajemstvím také zůstává, zda bude nabídka telefonu v duchu Siemensů nebo na asijský způsob jako u modelu S88. Displej je opticky prodloužen černým páskem schovaným pod krycím sklíčkem displeje. Vypadá to trochu podivně, hodilo by se tu logo výrobce, které je vměstnáno mezi horní okraj displeje a štěrbinu sluchátka.

Zadní strana telefonu působí extravagantně. Do lesklého krytu je zasazen velmi výrazný rámeček fotoaparátu. Celý zadní kryt se dá sejmout, čímž se dostanete k akumulátoru a k lůžku SIM karty. Najdete zde i slot pro paměťovou kartu microSD, který je bohužel umístěn pod baterií a výměna karty se proto neobejde bez vypnutí telefonu. Po obvodu telefonu je tenký stříbrný pásek, do kterého jsou a levé straně zapuštěna tlačítka pro regulaci hlasitosti.

Telefon se začne prodávat v září s cenou kolem pěti tisíc korun.

Takové jsou mé první dojmy z Benq-Siemensu E71. Technickou specifikaci už nebudu znovu přepisovat, najdete ji ve včerejším článku nebo v katalogu mobilů.


Benq-Siemens E81: 3G dostupné všem

Benq-Siemens E81 je oproti modelu E71 méně extravagantní. Nejen svým vzhledem, ale i výbavou je zacílen spíše pro praktické využití než pro „parádu“ a zábavu. Tmavě šedý kryt se stříbrným páskem po obvodu a lesklými ozdobnými rámečky působí decentně a elegantně. Zepředu je telefon černý, tím mám namysli klávesnici a rámeček kolem displeje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Benq-Siemens E81 se bude nabízet v černém provedení

Na displeji výrobce trochu šetřil, má rozlišení 176 × 220 bodů. To je oproti ostatním dvěma představeným novinkám málo, ale ve srovnání s odpovídající konkurencí zcela „normální“ údaj.

Nepřehlédněte: živé fotografie telefonu ve velké galerii

Klávesnice je narozdíl od modelu E71 řešena celistvým blokem, z nějž výrazně vystupuje stříbrný rámeček navigační klávesy. Uprostřed se nalézá mírně vyboulený střed. Ovládání je pohodlné a jisté, ale bohužel si reakce nemůžeme ověřit. Telefon je zatím zcela nefunkční. Ostatní klávesy jsou uspořádány do řad, které jsou hmatově rozděleny kaskádovitým uspořádáním. Opět předpokládám, že rychlé psaní nebude činit žádné problémy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V bloku funkčních kláves nalezneme kromě klasického páru kontextových tlačítek a barevných sluchátek ještě dvě další tlačítka. Jedno slouží ke spuštění přehrávače hudby, popisek C na druhém napovídá, že toto bude sloužit k mazání.

Jedno tlačítko najdete ještě na levé straně nahoře. To slouží ke spuštění fotoaparátu nebo jako jeho spoušť. Na druhé straně je pak klasický pár kláves pro regulaci hlasitosti. Musím pochválit dostatečnou velikost a vyboulení bočních tlačítek. S telefonem u ucha zesilovací tlačítka hravě nahmatáte. Na pravém boku je pak ještě krytka slotu pro paměťovou kartu – při výměně karty tedy není nutné telefon vypínat.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Stejně jako u modelu E71 je celá zadní strana tvořena snímatelným krytem. V jeho horní části je výrazný kruhový rámeček fotoaparátu doplněný o zrcátko, diodový blesk a mřížku hlasitého reproduktoru. Kryty při promačkání trochu vržou, ale na kritiku je ještě příliš brzy. Telefon je nefinální ukázkový vzorek. Uchycení krytů se však zdá být pevné.

Hlavními lákadly nového Benq-Siemensu E81 jsou malé rozměry, docela slušná výbava, podpora sítí UMTS a design. Ten je decentní, ale přesto dost originální. S telefonem se příjemně pracuje a je to takový malý pomocník, který se snadno schová v každé kapse.

Telefon se začne prodávat v září za cenu kolem šesti tisíc korun.

Takové jsou mé první dojmy z Benq-Siemensu E81. Technickou specifikaci už nebudu znovu přepisovat, najdete ji ve včerejším článku nebo v katalogu mobilů.

Diskuze (17) Další článek: Benq-Siemens SL91: zůstal jsem Siemensem (první dojmy)

Témata článku: Benq, Benq-Siemens, Siemens, Benq-Siemens E71, Benq-Siemens E81, Výměna karty, Výrazný rámeček, Jin, TelefonRecenze mobilu Nothing Phone (1). Snaží se blýsknout, ale světýlka k tomu nestačí

Recenze mobilu Nothing Phone (1). Snaží se blýsknout, ale světýlka k tomu nestačí

** Nothing Phone (1) je telefon jaký jste pravděpodobně ještě neviděli ** Má průhledná záda se stovkami svítících LED diod ** Pro originální nápad přináší i zajímavá využití

Martin Miksa
Recenze
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

** Mobilní výrobci přestali Dxomarku posílat telefony na testování ** Výsledky DXO se stále používají, tak v čem je problém? ** Pokud nemá telefon šanci na první místo, testování se nevyplatí

Martin Chroust
FotomobilyDxOMarkFocení mobilem
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Jak dobře vybrat tiskárnu. Kdy se vyplatí laserová a kdy je lepší tankový inkoust

Jak dobře vybrat tiskárnu. Kdy se vyplatí laserová a kdy je lepší tankový inkoust

** Stará doporučení laserovka vs. inkoust už neplatí ** Nejvíc záleží na tom, kolik toho vytisknete ** U laseru zaplatíte buď za hardware, nebo za provoz

Jiří Kuruc
Jak vybrat
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

** WhatsApp je jedna z nejrozšířenějších komunikačních aplikací ** Obsahuje mnoho skrytých funkcí, které vylepší používání ** Zde najdete tipy na ty nejužitečnější

Adam Kos
WhatsAppTipy a triky
Zažila Evropa největší sucho za posledních pět století?  V historii najdeme roky, před kterými letošní počasí bledne

Zažila Evropa největší sucho za posledních pět století? V historii najdeme roky, před kterými letošní počasí bledne

** Letošní léto patřilo v poslední době k těm nejteplejším ** V historii ale najdeme roky, před kterými letošní počasí bledne ** Naši předci se uměli s výkyvy klimatu poprat, ale jak bychom asi obstáli dnes?

Jaroslav Petr
EvropaPočasíHistorie