Benq-Siemens EF81: máme se na co těšit (+ nové fotky)

Mezi prvními „dětmi“ seskupení společností Benq a Siemens je placaté véčko s magnesiovými kryty, špičkovými displeji, dvoumegapixelovým fotoaparátem, MP3 přehrávačem a prostě vším, co má telefon nejvyšší třídy mít. A nechybí ani podpora 3G.

Razrmánie pokračuje

Není žádným tajemstvím, že se divizi mobilních telefonů rozsáhlé společnosti Siemens příliš nedařilo. A tak se v červnu minulého roku stalo, že se Siemens svého ztrátového dítka zbavil prodejem tchajwanskému Benqu. Půl roku jsme byli zvědaví, co nové spojení přinese, a dnes jsme se dočkali. Na světě jsou první tři mobilní telefony nesoucí logo Benq-Siemens.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Benq-Siemens EF81

Nejvýše postavený model nese označení EF81. Budeme si muset chvilku zvykat na nové číslování, tohle s původní řadou Siemens nemá zjevně nic moc společného. U svého elitního modelu vsadil výrobce na véčkovou konstrukci s dnes velmi žádanou zeštíhlovací kúrou. Telefon má tloušťku pouze 15,9 mm a zřejmě bude po Samsungu SGH-Z510 druhým nejtenčím véčkem s podporou sítí 3G na světe.

Tvary jsou hranaté, zaoblení hran jen mírné. Technický design telefonu podporuje také stříbrná barva a použité materiály. Kostra je vyrobena z hořčíku, přední kryt z leštěné oceli a ze stejného materiálu je i ultratenká klávesnice, na zadním krytu našel uplatnění hliník a vnější displej kryje „nepoškrabatelné“ minerální sklo.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Multimédia vládnou

Na kloubu spojující obě části véčka je umístěn fotoaparát. Ten má rozlišení dvou megapixelů a kromě fotografování slouží také jako kamera pro videohovory. Je totiž otočný, takže může směřovat z telefonu ven i dovnitř. Výrobce u fotoaparátu slibuje pětinásobný digitální zoom. Diodový blesk však chybí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

O zobrazení informací se starají dva displeje. Ten hlavní nabízí velmi jemné rozlišení 240 × 320 bodů a dokáže zobrazit až 262 tisíc barev. Je vyroben aktivní technologií TFT a stejně tak i vnější displej. Na něm se kupodivu vůbec nešetřilo a při rozlišení 120 × 160 bodů dokáže zobrazit stejný počet barev jako displej hlavní.

Pod vnějším displejem si na předním krytu můžete všimnout malých tlačítek. Ta slouží pro ovládání základních funkcí přehrávače hudebních souborů. Ten si poradí se soubory typu MP3, AAC a RealAudio. O dostatek paměti nejen pro hudbu se postarají paměťové karty typu Micro SD, případně vnitřní paměť s kapacitou 64 MB. Telefon zvládne přehrávat i soubory s videem, a to ve formátech MPEG4, 3GP, RealVideo a H.263.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

To bude drahé

Kromě zábavy Benq-Siemens EF81 samozřejmě nabídne u spoustu užitečných funkcí. Adresář a organizér s možností synchronizace, e-mailový klient, hlasové vytáčení, podporu Javy, internetový prohlížeč a datovou konektivitu. Tu zajistí v mobilní síti GPRS třídy 10 nebo rychlejší UMTS. S blízkým okolím se propojí USB kabelem nebo prostřednictvím Bluetooth.

Na jedno nabití by měl telefon vydržet na příjmu až 300 hodin přihlášený v GSM síti a 250 hodin v síti UMTS. Běžně je možné telefonovat až 270 minut a videohovor může být dlouhý maximálně 210 minut.

Zatím nebyla stanovena cena této novinky, ale vhledem k výbavě, designu a použitým materiálům zcela jistě přesáhne hranici deseti tisíc korun. Toto tajemství by mělo být odhaleno ještě v první čtvrtletí tohoto roku, až se začne nový Benq-Siemens prodávat.

Aktualizováno: Benq-Siemens EF81 se začne prodávat v dubnu za cenu 11 000 Kč.

Tip: prohlédněte si živé fotografie nových Benq-Siemensů

Benq-Siemens EF81: ve zkratce
cena ještě se neprodává
hodnocení zatím nehodnoceno
rozměry 94 × 51 × 16 mm
hmotnost 110 g
hlavní displej 240 × 320 bodů, aktivní, 262 tisíc barev
udávaná výdrž až 300 h (pohotovost), 270 min (hovor)
komunikace Bluetooth, systémový konektor, GPRS (třída 10), 3G
paměť 64 MB, paměťová karta: MicroSD
operační systém ne
adresář ano
vyzvánění polyfonní, 64 hlasů, MP3
zprávy T9, MMS, e-mail
multimédia Java, MP3 přehrávač
fotoaparát 1 600 × 1 200 bodů, 1,92 Mpx, natáčení videa
Podrobné parametry telefonu najdete v katalogu mobilů

 

Diskuze (35) Další článek: Benq-Siemens S88: skvěle namíchané „tři v jednom“ (+ nové fotky)

Témata článku: Benq, Benq-Siemens, Siemens, Benq-Siemens EF81, Nov, F +