Benq-Siemens P50: starý nový komunikátor s Windows (první dojmy)

Má obrovský dotykový displej, plnohodnotnou klávesnici, operační systém Windows a komunikuje přes Wi-Fi. Základní předpoklady pro kvalitní komunikátor tedy Benq-Siemens P50 splňuje. Přidejte ještě fotoaparát, Bluetooth, slot pro paměťové karty a další drobnosti. Fotogalerie a video!
Benq-Siemens P50: starý nový komunikátor s Windows (první dojmy)

Kdo pozdě chodí...

V redakci jsme uvítali Benq-Siemens P50, komunikátor s plnohodnotnou klávesnicí, velkým dotykovým displejem a operačním systémem Windows. Přestože je pro nás novinkou, jedná se již o zaslouženého pamětníka. Poprvé byl tento komunikátor k vidění na CeBITu 2004, tedy již před dvěma lety. Tehdy měl označení Benq P50. Mezi své měl tento přístroj přizvat Siemens, kterému podobný pracovní nástroj v nabídce chyběl. Ale nakonec z toho nápadu sešlo a zůstalo pouze u Benqu, takže označení Benq-Siemens není úplně přesné, ale přesto ho budeme používat. Také proto, že už existuje vylepšený nástupce v podobě Benq-Siemensu P51.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Dlouhé odklady nástupu na trh způsobily, že už je dnes model P50 v některých ohledech zastaralý. O to příznivější by měla být jeho cena. Nicméně se zřejmě vyplatí počkat rovnou na nástupce P51. Výrobce už má za sebou „šrumec“ okolo nově vzniklé značky Benq-Siemens a nástup nových modelů už by proto neměl být tak opožděn. Novinka má se starým modelem ale mnoho společného, proto se jej vyplatí pořádně prohlédnout.

Největší slabinou Benqu P50 je použitý operační systém Windows Mobile for Pocket PC 2003 SE - Phone Edition. Ten už je zastaralý, dnes se nosí Windows Mobile 5, který už také bude použitý u modelu P51. každopádně i starší systém má stejný základ – nabídku Start, ovládání dotykovým perem, práci podobnou jako na počítači.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Trochu větší...

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kožené pouzdro je součástí balení

Prostě Windows

Přístroj má na přední straně umístěný velký displej a plnohodnotnou klávesnici. Taková zařízení jsou dnes docela v módě, ale v případě Benqu P50 to znamená rozměry 122 × 60 × 20 mm a hmotnost 170g, což už módní příliš není. Na designu není moc co vymýšlet, výrobce se vyvaroval nějakých stylových experimentů, takže se jedná o čistě pracovní nástroj.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice je sice malá, ale dá se na ní psát docela rychle • podsvětlení nechybí

Velký displej má rozlišení 240 × 320 bodů a je dotykový. Pero je snadno přístupné na pravém boku. Přístroj je možné ovládat i joystickem a klávesnicí, na které se těsní hromada drobných tlačítek. Dohromady dají celou QWERTY klávesnici, bohužel bez podpory českých znaků. Malá tlačítka jsou výrazně vyboulená, takže se píše docela dobře – nejlépe oběma palci, ale dá se i jednou rukou. Bohužel není dost dobře možné přístroj jednou rukou ovládat. Nepříjemně často si vynutí zásah perem na displeji.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Použitý procesor Intel PXA270, 412 MHz už také není nejmladší, ale odvádí dobrou práci. Sekunduje mu 64 MB ROM a 64 MB RAM paměti. S přístrojem se dovoláte ve čtyřech pásmech GSM sítí – 850, 900, 1800 a 1900 MHz. Pro datové přenosy lze využívat GPRS třídy 10 nebo nejlépe Wi-Fi. K dispozici je také Bluetooth a infraport.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

S přístrojem se nebudete ani nudit. Součástí operačního systému je i multimediální přehrávač a k přístroji dostanete stereofonní sluchátka. Na zadní straně je umístěný megapixelový fotoaparát.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Benq-Siemens P50 dále zkoumáme a připravujeme jeho recenzi

Diskuze (19) Další článek: Samsung C130: jednoduše a levně (test)

Témata článku: Benq, Benq-Siemens, Siemens, Benq-Siemens P50, Starý, Komunikátor, Windows!, Nov, Windows, Wind, Win


Určitě si přečtěte

Natočte si EKG u chytrých hodinek od Samsungu. Ukážeme vám, jak na to

Natočte si EKG u chytrých hodinek od Samsungu. Ukážeme vám, jak na to

** Už dva modely chytrých hodinek od Samsungu podporují natočení EKG ** Samsung však v Evropě stále čeká na potřebné schvalovací procesy ** Pokud máte zájem, lze točení EKG na hodinkách aktivovat neoficiálně, ale na své vlastní riziko

Martin Chroust | 46

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

**144Hz displej je skvělý, ale klidně může používat jen 90 Hz **5G začíná být zajímavé i u nás a telefon tyto sítě umí **MIUI je dvousečná zbraň a nemusí vyhovovat každému

Jakub Michlovský | 40