Benq-Siemens: Schluss německým nadějím

Benq po dvouletých neúspěšných pokusech o oživení telefonů značky Siemens kapituluje. Po konkurzu přišel krach a definitivní konec.

Nikdy jsme sice nezačali věřit, že by tchajwanská společnost zachovala převzatou značku Siemens v nějaké vyšší míře. Čekali jsme ovšem, že úspěšný asijský výrobce elektroniky využije věhlasu, jaký tu německý výrobce míval, pokusí se obnovit jeho slávu a být mu v Evropě solidní náhradou, jež opráší staré ambice. Jenže to se nepodařilo ani zdaleka, již od počátku finanční výsledky nově vzniklé společnosti Benq Mobile stály daleko za očekáváním a celá situace vyvrcholila před pár měsíci, kdy firma přestala dodávat nové mobily a byl na ni uvalen konkurz.

Nadějné vyhlídky

Vše přitom na začátku vypadalo docela nadějně. Evropský výrobce sice upadal, stále měl ale silné jméno, na kterém se dalo stavět. Zájem o něj měl Benq – velká a úspěšná firma z Asie, která se toužila prosadit s mobily i v Evropě a slíbila, že původní značku zachová a bývalé zaměstnance evropského výrobce zachrání od jisté ztráty práce. V létě 2005 si tak obě firmy plácly a později dojednaly detaily, podle kterých měl Benq právo používat značku Siemens po dobu následujících pěti let a zaměstnance mobilní divize Siemensu musel tchajwanský výrobce zaměstnávat nejméně do konce roku 2006.

V říjnu 2005 pak byla evropská mobilní odnož Benqu oficiálně založena pod názvem Benq Mobile a čekalo se, co bude dál. Siemens jako výrobce mobilních telefonů oficiálně zmizel, Benq zrušil několik jeho chystaných telefonů a staré modely se jen doprodaly. Příliš nových je zatím nenahradilo a situace kolem německé divize na konci roku byla stále stejně špatná, byť dostala nového vlastníka. Nová, kombinovaná značka Benq-Siemens byla představena na začátku roku 2006 a s ní i první modely.

Ty se nesly ve stylu znaku „squound“, jak tchajwanský výrobce nazval fialový čtverec s oblými stranami, jenž rozděloval obě části značky. Měl znázorňovat kombinaci zachování německé preciznosti a technologie a zároveň inovaci v podání Benqu. Nové telefony vždy při představení lákaly návštěvníky světových kongresů a zdálo se, že výrobce vykročil správným směrem. Přestože se ze značky Benq-Siemens nestal nový Sony Ericsson už jen kvůli odlišnému charakteru fúze, po roce to vypadalo, že by se z problémů mohl vyhrabat.

Když nestačí ani peníze

Benq si byl od začátku vědom velkého finančního zatížení, které představovala pracovní síla v západní Evropě, a proto chtěl co nejdříve přesunout výrobu na východ. Nejprve si ovšem musel udělat v Evropě jméno a vzkřísit koupenou mobilní divizi. Ta proto dostala hned na úvod finanční injekci ve výši jedné miliardy eur, na které se ze čtvrtiny podílel ještě Siemens. I nadále z tchajwanské centrály do německé pobočky plynuly vysoké částky, jenže německá mobilní divize byla natolik ztrátová, že se požadované výsledky nikdy nedostavily.

Potvrzení, že to nakonec s vzkříšením německé divize pro výrobu telefonů asi nevyjde, přišlo v září loňského roku, když společnost Benq oznámila, že svou dceřinou firmu Benq Mobile přestává dotovat. Následovaly mnohokrát vzpomínané problémy se servisy, které odmítaly telefony značek Siemens a Benq-Siemens v záruce přijímat, protože jim opravy neměl kdo proplatit. Benq Mobile také přestal dodávat telefony distributorům a některých z chystaných Benq-Siemensů jsme se nikdy nedočkali.

Benq tak pro svou německou pobočku poměrně náhle musel začít hledat kupce. To ovšem nebylo jednoduché, přestože se divize nachází v lukrativním západoevropském trhu, statistiky mluvily jasně – nekupovat! Ještě pod Siemensem si telefony z Německa držely pátou pozici a odhady tvrdily, že by se po roce s novým majitelem tržní podíl mohl posunout před čtvrté LG. Místo toho se ale už na konci roku 2005 Benq Mobile propadl za Sony Ericsson a v polovině následujícího roku již byly jeho tržby oproti dřívějšku sotva poloviční. 

Definitivní konec

Přestože se v posledních týdnech objevily spekulace, že by německou divizi mohl zachránit některý z dalších asijských výrobců, do konce loňského roku však nikdo zájem neprojevil. A tak už se Benq Mobile bankrotu nevyhne, což potvrdil správce konkurzu Martin Prager. Konkurz se tak dostává do poslední fáze a pokud se nepodaří najít kupce na poslední chvíli, během několika následujících dnů, Benq Mobile se ocitne v likvidaci.

Hlasy z Benqu potvrdily, že hlavním důvodem pro opuštění evropské odnože je přeplněnost trhu. Podíl na prodeji mobilních telefonů prvních pěti světových výrobců již totiž dosáhl 82% a pro novou konkurenci tak nezbývá téměř žádné místo. Odnož neudržely nad vodou ani vysoké finanční dotace, dále se potácí ve ztrátách, a tak už je pro Benq neudržitelná.

Poslední naděje tak zhasla především třem tisícům německých zaměstnanců, které spolu se mobily Siemensu Benq převzal a slíbil, že zůstanou zaměstnáni nejméně do konce loňského roku. Po zastavení výroby v září loňského roku zaměstnancům nabídl pomoc samotný Siemens po kritice ze strany odborů a některých politiků, kteří připomněli, že Siemens poněkud přecenil šance Benqu na záchranu německé mobilní divize a jejich zaměstnanců. Zhruba čtyři stovky zaměstnanců tak dostaly práci u Siemensu v jiném odvětví nebo si našly úplně novou práci. Ostatním zůstanou jejich dosavadní platy v téměř plné míře během následujícího roku. Na jejich financování se rovněž bude podílet především Siemens.

Má Benq co chtěl?

Představitelé Benqu již od začátku tvrdili, že nehodlají dlouho otálet a výrobu telefonů co nejdříve přesunou z prostředí s drahou pracovní silou do Číny. To se nyní skutečně plní, ovšem charakter tohoto odchodu je podstatně odlišný od původních předpokladů tchajwanských inženýrů. V jejich plánu udělat si v evropském trhu s mobily pořádné jméno hrála výraznou roli koupě kdysi úspěšného Siemensu a počáteční spojení s jeho značkou. Jenže plán se zvrátil a značka Benq-Siemens si tu nakonec uřízla spíše ostudu.

A tak přestože právo na její užívání Benqu zůstane i po likvidaci Benq Mobile, osobně pochybuji, že se s Benq-Siemensy ještě v Evropě někdy setkáme. V Asii zase německou značku nemá žádný důvod používat. Po necelých dvou letech nakonec můžeme konstatovat, že záměr zachránit dříve úspěšnou německou značku mobilů ztroskotal. Jen se ptám, jestli Benq měl veškerou tu snahu zapotřebí. Do německých aktivit investoval stovky milionů a přitom nedošlo téměř k žádnému posunu. Právě finance byly od začátku hlavní problém a pramalé šance na záchranu divize při jejích ztrátách dokonce někteří odborníci předvídali už tehdy.

Diskuze (105) Další článek: Sony Ericsson W200i: chystá se nejlevnější Walkman – fotky!

Témata článku: Benq, Benq-Siemens, Siemens, Mobilní odnož, Němec, Pracovní síla, BenQ Mobil, Poslední fáze, Silné jméno, Asijský výrobce, Definitivní konec