Bezchybná GPS neexistuje! Co ovlivňuje přesnost a jaké jsou alternativy?

Bezchybná GPS neexistuje! Co ovlivňuje přesnost a jaké jsou alternativy?

Proč mi sporttester naměřil o 200 metrů jinou vzdálenost, než kamarádovi, který běžel se mnou? Co ovlivňuje přesnost GPS a víte, že existuje konkurenční systém Glonass a Galileo?

GPS je rozhodně jednou z nejdůležitějších funkcí, kvůli které si kupujeme sportovní hodinky. Správné měření vzdálenosti, tempa a rychlosti totiž dělá naše snažení zajímavější, můžeme své výkony porovnávat, sledovat, jestli se zlepšujeme nebo zhoršujeme. Současně je ale mimořádně otravné, když zaznamenáme, že GPS nefunguje správně – ukazuje nesmyslné tempo, nebo nám na konci závodu zobrazí špatnou vzdálenost.

Hledejte satelity

Se systémem GPS se ale na začátku pro nějaké sportování vůbec nepočítalo. GPS (Global Positioning System) byl uveden do provozu už v roce 1973 a sloužil pro vojenské účely. Civilně se mohlo GPS začít využívat až v novém tisíciletí. Celý systém zjednodušeně funguje tak, že navigační čip ve vašem zařízení přijímá signál od GPS družic, které obíhají kolem planety, a na základě vzájemné polohy je čip schopen určit svoji pozici. GPS funguje s přesností na metry, takže dokáže nejen přesně určit aktuální polohu, ale z její změny vypočítat i vzdálenost a rychlost pohybu.

Problém nastane ve chvíli, kdy navigační čip ztratí signál s dostatečným množstvím družic. K alespoň základnímu fungování potřebujeme komunikovat se třemi družicemi a současně nemůže mít signál s více než dvanácti. Pokud alespoň tři nevidí, nemá jak vypočítat vzdálenost ani rychlost. Jak k tomu může dojít? Nejčastější komplikací je špatná viditelnost mezi navigačním čipem a družicí. Problém představují pevné objekty, které stojí v cestě – zdi, stromy, budovy apod. A protože nejčastěji sportujeme buď ve městě nebo v lese, odchylkám v GPS se jen těžko vyhneme. Co s tím? Pomoci by mohl Glonass.

Glonass je, ve zkratce řečeno, konkurenční služba, za kterou stojí tentokrát ruské ministerstvo obrany. Družice Glonassu využívají jiný počet orbitálních drah, ale pro nás, jako uživatele je důležité hlavně to, že odchylka v přesnosti Glonassu je o malý kousek menší než u GPS. Jedná se zhruba o dva metry. Glonass navíc prokazatelně měří lépe na severní polokouli.

 

Jak poznat, že mají vaše hodinky Glonass nebo Galileo

Těžko. Hledejte ve specifikacích přístroje, na webu výrobce, případně zkuste probádat nastavení, některé modely mají možnost jednotlivé technologie vypnout/zapnout.

Nejrozšířenější hodinky, které mají Galileo:

  • Garmin Instinct
  • Garmin Fenix Plus (všechny verze)
  • Apple Watch Series 3 a 4
  • Huawei Watch GT, Honor Magic Watch

Kompletní seznam zařízení se postupně rozšiřuje na oficiálních stránkách systému Galileo: www.usegalileo.eu

 

Pokud se tedy setkáváte s tím, že vám hodinky neměří vzdálenosti správně, ověřte si, jestli kromě GPS nepodporují i systém Glonass, respektive kombinaci obou. Už jen z toho důvodu, že hodinky mají možnost zachytit signál od více družic by měla být přesnost vyšší.

Jak už to ale tak bývá, lepší služby nejsou zadarmo. V tomto případě zaplatíte ve formě slabší výdrže baterie. Bohužel se nedá obecně říct, o kolik použití obou navigačních systémů výdrž baterie sníží. Hodně záleží na tom, jak dobře dokázal výrobce optimalizovat navigační čip v hodinkách. Rychlejšího ubytku baterie si ale při sportovních aktivitách delších než hodinu rozhodně všimnete.

Spása jménem Galileo

Současně nemusí být ani kombinace GPS+Glonass všemocná. Svou roli samozřejmě hraje i kvalita navigačního čipu v hodinkách, nebo použitý algoritmus výpočtu. Zcela přesné měření zkrátka neexistuje, a i použití obou systémů současně dokáže občas vygenerovat nesmyslnou hodnotu. I nadále tak bude docházet k situaci, že se budete s kamarády po závodě dohadovat, jak byl vlastně dlouhý, protože každý bude mít na hodinkách trochu jiný údaj.

S přesností by měl do budoucna výrazně pohnout evropský systém Galileo. Nabídne největší počet satelitů a měření na centimetry! Zkoušet se dá na některých hodinkách už nyní, ale celý systém ještě není plně v provozu.

 

Článek vyšel na webu Superlife

Superlife.cz je web o radosti z pohybu, motivaci, pozitivním a zdravém životní stylu. Běh, cyklistika, dobré jídlo, zdraví, zážitky, to jsou témata, na které zde narazíte. Těšte se na testy bot, sportovního vybavení, technických vychytávek, reportáže, tipy na výlety. Kdo to myslí s během a cyklistikou trochu vážně, najde zde rady zkušených sportovců. Prostor tu mají i témata o zdraví a jídle.

Klepněte pro větší obrázek

Tým kolem Superlife.cz pořádá běžecké závody v různých městech v České republice: www.superlifezavody.cz.

Diskuze (8) Další článek: RECENZE: Motorola Moto G7 Plus — perfektní střední třída s vlastní vizí

Témata článku: Baterie, Hodinky, GPS, Navigace, Galileo, Sport, Pro turisty a cyklisty, Cyklistika, Sportování, Česká republika, Jak, Družice, Glonassu, Evropský systém, Positioning Systém, Apple Watch Series, Vybavení, Huawei Watch GT, Přesnost, Severní pól, Seznam zařízení, GPS + GLONASS, GLONASS, Tisíciletí, Čip


Určitě si přečtěte

Vodafone mění firemní slogan a snižuje cenu pevného internetu na polovinu
Jan Láska
InternetAkční nabídkaVodafone
Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

** Xiaomi Mi 11 Ultra láká na špičkový fotoaparát a druhý displej ** Dvojice modelů Mi 11 Lite uspokojí náročnější uživatele střední třídy ** Překvapením je odlehčená vlajková loď Mi 11i

Martin Miksa | 105

Martin Miksa
DxOMarkDruhý displej
Android 12 přinese nové prostředí. Google ukázal, jak bude vypadat
Vladislav Kluska
Android 12BetaAndroid
Co nezvládl Apple, dokázali Číňané. Nabíječka AirPower je na světě, ale nese značku Xiaomi
David Polesný
Nabíjecí podložkaBezdrátové nabíjení
Skvělá zpráva pro řidiče: Mapy.cz podporují Android Auto
Karel Kilián
Android AutoMapy.czSeznam.cz
RECENZE: Redmi Note 10 – dobrá partie, jen nesmíte chtít telefonem taky platit

RECENZE: Redmi Note 10 – dobrá partie, jen nesmíte chtít telefonem taky platit

** Hezký displej, stereo redoruktory a odolnost IP53 ** Dobrá výdrž a rychlé dobíjení i spolehlivost čtečky otisků ** Vadou na kráse (a zejména funkčnosti) je chybějící NFC

Jakub Vrbacký | 32

Jakub Vrbacký
Nižší třídaRecenze