Bezdrátová sluchátka Sony Ericsson: nenápadná evoluce

Sluchátka Sony Ericsson přebírají osvědčené vlastnosti předchůdců, jsou levnější a lehčí. Nedokázaly se však vyvarovat několika neduhů.

Nové modely sluchátek, které v portfoliu Sony Ericsson navazují na úspěšnou řadu PV700, přicházejí v takřka nezměněném designu. Změny tu samozřejmě jsou, ale pokud po nich nebudete pátrat, ani si jich nevšimnete. Obě novinky HBH-PV702 a PV710 nabízejí svěží design zaměřený na dvě rozdílné skupiny uživatelů. Zatím co model PV702 bude v hledáčku mladší generace, která klade důraz na styl a cenu, dražší model míří o něco výše. Bohatší výbava a hodnotněji provedené detaily by mohly zaujmout i uchazeče z business profesí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dvojice nových sluchátek od Sony Ericssonu

Téměř poloviční cena modelu PV702 oproti PV710, jehož oficiální cena se ustálila na 1490 Kč, se odrazila na obsahu balení. Přestože nabízí možnost výměny předního krytu a oficiální fotografie tuto vlastnost jen potvrzují, v balení budete další barevnou variantu hledat marně. Buď se spokojíte s matně černou, nebo si vyberete naopak variantu bílou. Jejich reliéfní povrch připomínající prohlubně na golfovém míčku je nejen efektní, ale zároveň decentně nenápadný. Tedy přesně opačný než u sourozence PV710. Jeho seriózní vhled podtrhuje lemování v kovovém dekoru a velké chromované tlačítko na předním panelu. Rovněž požití metalických odstínů v barvě hnědé a vínové působí mnohem hodnotněji než jednoduchý vhled modelu PV702. Na rozdíl od něho se však brzy okouká. Snad i proto naleznete v balení oba kryty, které můžete střídat. Kromě krytů budete mít k dispozici také poutko pro zavěšení na krk.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson HBH-PV702

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson HBH-PV710

Hmotnost šla výrazně dolů

Obě sluchátka vyznávají tradiční konstrukci s pevnější sponou pro zavěšení za ucho. Pokud jste spokojeni s jinými modely sluchátek od Sony Ericsson, budete spokojeni i s oběmi novinkami. Nastavení spony je možné pro obě strany a ve své poloze drží relativně pevně. Otočné plastové spony u obou sluchátek jsou pogumovány jen na straně, která přichází do kontaktu s uchem. Zcela bez měkčení jsou oba vystouplé vývody reproduktoru. Na trhu sice najdete sluchátka, která drží pevněji a nabízejí větší komfort při nošení, ale ani tento způsob v podání modelů PV702 A PV710 nepředstavuje žádné utrpení při dlouhodobějším nošení. Velkou měrou se na tom podílí i nižší hmotnost ve srovnání s předchozími modely. Snížení je poměrně markantní a to téměř poloviční.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson HBH-PV702

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Sony Ericsson HBH-PV710

Ovládací prvky jsou rozmístěny na shodných místech u obou variant. Tedy s hlavním tlačítkem na přední ploše a kolébkovitým tlačítkem regulace hlasitosti na vrchním hřbetu. Rozdíly ale najdeme ve zpracování a tvaru. Zatímco model PV702 vsadil na štíhlé a vystouplé ovládací prvky, u modelu PV710 jsou ovládací tlačítka podřízeny designové kompaktnosti. V praxi proto například hlasitost snáze a rychleji naleznete u levnějšího z dvojice. V zadní části obou modelů se nachází konektor FastPort kompatibilní s nabíječkami všech nových modelů telefonů této značky. Na cesty tedy můžete vyrazit jen s jednou nabíječkou. Přestože jsou u modelu PV702 použity na první pohled levnější materiály, je zpracování obou modelů již tradičně nadprůměrné bez nepřesností ve spojích a bez nechtěného skřípání při hrubém „prohmatání“.

Typ baterie zůstává tajemstvím

Oba modely a potažmo všechna nová sluchátka dnes podporují oba hlavní profily technologie bluetooth – handsfree a headset, které dávají záruku, že by si měly poradit se všemi telefony s touto technologií. Novinky od Sony Ericsson jsou k párování připraveny hned po prvním vytáhnutí z nabíječky a to bez nutnosti cokoli nastavit. Samozřejmě zůstává možnost uvést sluchátko do stavu spárování pro pozdější použití s jiným telefonem. Po navolení požadovaného spárovacího kódu lze začít sluchátka plnohodnotně používat. Není potřeba dodávat, že celý proces probíhá zcela bez komplikací.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson HBH-PV702 v detailech

Obě sluchátka komunikují s využitím starší verze bluetooth, přesněji bluetooth 1.2. Oproti modelům využívajích novější verzi, tak teoreticky nabízejí trojnásobně menší datovou propustnost, pomalejší komunikaci (navázání spojení a přenos) a měli by mít menší výdrž baterií. Minimálně poslední argument však potírají, neboť dosahují nadprůměrných hovorových časů 12 resp. 11 hod u levnější varianty. Bohužel se opět nedozvíte, jaký typ baterie se skrývá uvnitř, a ze zkušeností s předchozími modely značky jen doufáte, aby to tradičně nebyla některá z méně pokrokových variant, která by se před každým nabitím měla v optimálním případě plně vybít.

Shodné výkony u obou

Během testování sluchátek na dosah od telefonu a citlivost na překážky a natočení hlavy vůči telefonu, si oba modely vedli takřka totožně. Maximální hranice kam se dá s telefonem dojít, aby komunikace byla stále v rozumné kvalitě, se pohybovala okolo osmi metrů při přímé viditelnosti. Pokud se na trase vyskytly překážky, spadla hranice zhruba na pět metrů. Do této hranice ale může zcela bez problémů pracovat, aniž by se v hovoru vyskytly nějaké rušivé prvky v podobě výpadků, lomození nebo zvýšeného šumu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson HBH-PV710 v detailech

Čistota zvuku je nadprůměrná a opět totožná u obou modelů. Sice je v pozadí slyšet šumivá kulisa, ale jinak je zvuk výrazný a jasný. Bez efektu jeskyně. Pochvalu zaslouží také jeho hlasitost, která nebude omezovat ani v rušnějších prostorech. Během komunikace si užijete pohodlí bez ozvěn a výpadků, a našich dle zkušeností, ani druhá strana hovoru nepozná, že nehovoříte přímo do telefonu. Sluchátka nabízí všechny základní a běžné funkce až na jednu výjimku. Žádným způsobem jsme je nedonutili spolupracovat při vytáčení posledně volaného čísla. Po chvíli laborování jsme nakonec byli nuceni nahlédnout i do manuálu, kde se tato funkce uvádí jako podporována, ale jen s odkazem na manuál telefonu. Vyzbrojeni touto informací a manuálem k mobilu K750i jsme se úspěšného konce nakonec stejně nedopídili. Je škoda, že běžné funkce z předchozích modelů se u novějších řeší tímto způsobem. Zbývající funkce již žádné problémy nedělaly. Během testování úspěšnosti hlasového vytáčení se subjektivně lépe umístil dražší model PV710, přestože ani u něj nebyla úspěšnost vytáčení stoprocentní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
U modelu PV710 najdete dva kryty a šňůrku

Dopřejte mobilu společníka

U obou sluchátek oceňuji především pečlivé zpracování, kvalitu zaručenou zvučným jménem výrobce a také příznivou cenu a to zejména u levnějšího z dvojice. Ani tyto vlastnosti, ale nepřeváží nad tím, že jedna z nejpoužívanějších funkcí jakou je opakované vytáčení nějakým způsobem zlobí. Po zvukové stránce jsou však sluchátka bez připomínek. Kdybych měl volit mezi oběma modely, s určitostí bych volil model HBH-PV702. Jednak nabízí takřka stejné vlastnosti jako model HBH-PB710 a zároveň je téměř o polovinu levnější. Navíc nabízí zajímavý a přitom nenápadný vzhled, který stárne pomaleji.

Diskuze (12) Další článek: Samsung F210: použitelná hudební tyčinka

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Ericsson, Příslušenství, Sluchátka, Bezdrátová sluchátka, Sluch, Poloviční cena, Bezdrátová, Eri, Zbývající funkce, Nena, Nen, Evoluce, Jeskyně, Chromované tlačítko, Profi technologie, Son


Určitě si přečtěte