Bill Gates investuje do baterií, které lithium nahradily železem

Stále širší skupina investorů věří, že baterie budou hrát v energetice čím dál větší roli. Fondy Breakthrough Energy Ventures zakladatele Microsoftu Billa Gatese a SB Energy japonské investiční skupiny Softbank si na tento trend nebojí vsadit. Společně s dalšími investory totiž poslaly americkému start-upu ESS v přepočtu bezmála 700 milionů korun. ESS se zabývá vývojem takzvaných průtokových baterií pro vysokokapacitní uskladnění energie. O investici informoval Portland Business Journal.

„SB Energy a Breakthrough Energy Ventures poskytly týmy s dlouholetými a komplexně uplatnitelnými zkušenostmi,“ říká viceprezident firmy ESS pro obchod a prodej Hugh McDermott. „Pomohou nám na mnoha úrovních, ať už na manažerských pozicícíh, nebo u vývoje produktu,“ doplnil.

Peníze mají být použity na modernizaci továrny ve Wilsonville v americkém Oregonu a zároveň mají firmu připravit na to, aby byla schopna celosvětově nabízet i vysokokapacitní bateriové systémy pro energetické společnosti.

Firma ESS zatím rozmístila několik kontejnerových akumulátorů připojených k lokálních elektrárnám. Dosud má však největší dodaná baterie kapacitu jen dvě megawatthodiny. K využití potenciálu rostoucího výkonu obnovitelných zdrojů energie bude muset být schopna nabídnout baterie o vyšší kapacitě i výkonu. Příští rok by měla dodat jednotku o výkonu pět megawattů.

Americký firma vyvíjí úložiště energie už od roku 2011. Průtokové baterie jsou jednou z nejčastěji zmiňovaných alternativ k dosud dominantním lithium-iontovým bateriím. Firmám, které je vyvíjejí, se však příliš nedařilo a nedaří vývoj dokončit a přinést technologii na trh. Na rozdíl od běžných baterií ty průtočné využívají dva roztoky elektrolytů. Ty jsou po celou dobu od sebe oddělené membránou, přes kterou chemicky reagují. Baterie ESS se od těch ostatních liší tím, že nemá toxický elektrolyt - běžně využívaný vanad nebo zinek totiž nahradila železem.

Diskuze (11) Další článek: Německo nařídí Applu, aby zpřístupnil NFC v iPhonech konkurenčním platbám

Témata článku: Technologie, Baterie, Bill Gates, Akumulátor, Kontejner, Softbank, Železo, Energie, Oregon, Elektrolyt, ESS, Lít, Kter, Lithium


Určitě si přečtěte

Hodinky Garmin Venu 2 přicházejí ve dvou velikostech a s dvojnásobnou výdrží
Lukáš Václavík
Chytré hodinkyGarmin
Nový iPad Pro zamotá hlavu hned dvakrát. Prvně výkonem, pak cenou
Martin Miksa
iPadOSiPadTablety
Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

** Xiaomi Mi 11 Ultra láká na špičkový fotoaparát a druhý displej ** Dvojice modelů Mi 11 Lite uspokojí náročnější uživatele střední třídy ** Překvapením je odlehčená vlajková loď Mi 11i

Martin Miksa | 105

Martin Miksa
DxOMarkDruhý displej
Android 12 přinese nové prostředí. Google ukázal, jak bude vypadat
Vladislav Kluska
Android 12BetaAndroid