Bitva stativů pro fotomobily

Od doby co dostaly telefony fotoaparát, jejich nároky rostou a dnes už potřebují i vlastní stativ. Jaká je nabídka?

Fotomobily stále nestačí na běžné fotoaparáty a tak si na dospělé alespoň hrají. Kromě poněkud bizarního příslušenství (např. ZDE) se začínají objevovat i reálně použitelné kousky. V redakci se nám sešla dvojice stativů renomovaných značek. Sony Ericsson jde na věc trochu jinak než Nokia, oba mají svá pro a proti.

Pouvažujme pro začátek nad smyslem stativu pro mobilní telefon. Ovládací software integrovaných fotoaparátů nedovolí nastavit delší expoziční čas, zcela tak odpadá funkce stativu, jako stabilizačního prostředku pro focení za horších světelných podmínek. Automatika expoziční čas vždy pohlídá tak, abyste jej udrželi v ruce a platí to i pro noční režim. Pracuje se zde hlavně s citlivostí, což je samozřejmě na úkor nepříjemně rychle rostoucí zrnitosti. Expoziční čas je posunut na hranici udržitelnosti, pokud budete chtít, snadno se vám povede snímek rozmazat, ale při troše snahy se vydaří. Stativ má tedy pouze zanedbatelný efekt.

Klepněte pro větší obrázek 
Tato noční fotografie pořízená z ruky je ve všech ohledech špatná, rozhodně však není rozmazaná.

Trojnožky jsou tak ve spolupráci s mobilem odsouzeny do pozice asistentů při pořizování „výletních“ autoportrétů. Mobil přece jen tak snadno nenasměrujete tam, kam chcete. Než se však rozběhnete do nejbližšího obchodu s příslušenstvím, ověřte si, že má váš mobil samospoušť. Bez ní vám bude stativ naprosto k ničemu.

Dvě trojnožky ze severu

První dojem, který vedle sebe stojící stativy vyvolají, je rozdílná velikost. Nokia DT-22 stojí na trojdílných teleskopických nohách a unese i lehčí zrcadlovku. Sony Ericsson IPK-100 je naproti tomu skutečným kolibříkem, ale jako opora lehkého mobilu poslouží překvapivě dobře.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Malý a velký seveřan, Nokia DT-22 i Sony Ericsson IPK 100 umí fotit na výšku i na šířku

Fotomobily samozřejmě nemají univerzální stativový závit, uchycení přístroje je tedy nutné řešit jinak. Oba stativy však známy šroub mají a mohou tak posloužit i fotoaparátům. Sony Ericsson jen těm skutečně nejlehčím, zato Nokia je vlastně běžná trojnožka, na kterou se připevní jakési univerzální gumou polstrované šroubovací kleště. Adaptér se šroubuje také na stativek švédsko-japonské značky. Je však omezen pouze na telefony Sony Ericsson s Pop-portem. Výklopný adaptér zvládne modely s konektorem umístěným na spodní i boční hraně, je možné fotit na šířku i na výšku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Stativ od Nokie můžete zvětšovat podle potřeby • univerzální gumové kleště si poradí s každým mobilem
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Ohebné nožky, univerzální stativový šroub a dvoupolohový adaptér do Pop-portu

Oba stativy mají svá specifika, každý je vymyšlen trochu jinak. Nokia si poradí se všemi mobily a zvládne i fotoaparát, použití Sony Ericssonu je omezeno uchycením do jednoho typu konektoru. První jmenovaný je rozměrnější a na jeho přepravu musíte najít místo, ke druhému dostanete speciální fotopouzdro, které pojme vše potřebné. Nokii pořídíte za 750 Kč, Sony Ericsson vyjde (zatím pouze na zahraničních webech a po přepočtu) asi o stovku levněji.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kompletní mobilní fotovýbavička od Sony Ericssonu • spona za opasek
Diskuze (18) Další článek: O2 ADSL Internet láká na reproduktory zdarma

Témata článku: Příslušenství, Fotomobily, Udržitelnost, Bit, Foto, Bitva, Stativ


Určitě si přečtěte