BlackBerry 10 se nebojí na veřejnost. Novinek je halda

RIM se snaží napravit reputaci BlackBerry. Svět spatřil referenční smartphone a operační systém, který jde na věc úplně jinak, než konkurence.

V San Jose se koná důležitá akce pro společnost RIM. Ta totiž na konferenci BlackBerry Jam Americas 2012 ukázala vývojářům, jakým směrem se bude ubírat nový operačníé systém BlackBerry 10 OS. Předvedena byla spousta novinek a odtajněny byly mnohé zajímavé informace. To nejdůležitější vám přinášíme přehledně zpracováno v tomto článku.

Nové prostředí Flow, BB Hub a další

Do nového prostředí se vloudil i nový způsob ovládání. V BlackBerry OS 10 tak přijdou na řadu swipe gesta, která budou mít speciální účinek na základě dráhy taženého prstu. Celá tato koncepce je nazvána jednoduše: Flow. To proto, že každá apliakce se jednoduše vznáší nad těmi ostatními. Třeba tažením prstu ze spodu displeje nahoru se dostanete na domovskou obrazovku, která je složená z realtime dlaždic jednotlivých aplikací. Ano, něco podobného jsme viděli už na tabletu BB PlayBook. Lehce pozměněný swipe vás zase dostane do BB Hubu, který slouží jako rychlý rozcestník k základním aplikacím, jako jsou hovory, videohovory, BBM, notifikace, zprávy atd.

Zcela přepracovaná potom bude apliakce pro hodiny a budík, kde například alarm půjde nastavit podržením prstu na displeji a jeho tažením na chtěné místo na zobrazeném ciferníku. Nový internetový prohlížeč si razí cestu heslem plynulost a bezpečnost, a jeho demonstrace na videu vypadá opravdu líbivě. Obchodně zaměřená funkce Balance potom dokáže v telefonu spravovat jakoby dva profily: jeden pracovní a druhý soukromý. Rozlišení soukromých hovorů, pošty nebo události v kalendáři od těch pracovních bude nyní jednodušší.

BlackBerry Messenger v novém

Všem majitelům zařízení BlackBerry známý klient pro zprávy dostane novou podobu. Seznam kontaktů se nyní bude snažit vypadat více lidsky, a tak bude místo holého seznamu jmen zobrazovat i portrét. Konverazce v bublinách, stejně tak i smajlíci zůstanou při starém, dostanou jen novou porci grafických úprav. Hlavním vylepšením je potom prediktivní klávesnice, která má být schopna sama rozpoznat jazyk, ve kterém zrovna píšete, a podle toho vám nabízet ty nejkorektnější návrhy.
 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Podoba nového BlackBerry Messengeru, kalendáře a funkce Balance (zdroj: Endgadget.com)

Integrace do systému se samozřejmě dočkaly i sociální sítě. Všechny mají těžit z nového prostředí Flow a plně využívat veškerých swipe gest. Spousta z nich se také dočká samostatných apliakcí. Jmenovitě se jedná o Facebook, Twitter, LinkedIn a Foursquare.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Podoba samostatných aplikací pro Facebook a Foursquare (zdroj: Endgadget.com)

BlackBerry App World: nově i s hudbou a filmy

Nová generace obchodu s aplikacemi už nebude sloužit jenom pro nákup a stahování aplikací a her. Nově bude také možné nakupovat hudbu, filmy a dokonce i televizní pořady a seriály. Nové aplikace pro nový operační systém začnou podstupovat schvalovací proceduru počínaje 10. říjnem, aby se tak mohly přidat k více než stovce tisíc současných apliakcí. Ty od spuštění App Worldu dohromady zaznamenaly přes tři miliardy stažení.

BlackBerry Dev Aplha B a hudební vložka na závěr

Veškeré nové funkce byly kromě plátna také prezentovány při všemožných rozhovorech. K samotné demonstraci posloužila druhá verze prototypu s BlackBerry 10 OS, nazvaná BB Dev Alpha B. Někomu snad může vzdáleně připomínat modely Lumia od Nokie, ale to opravdu jen vzdáleně. Stručné specifikace tohoto zařízení jsou:

  • displej s rozlišením 768 × 1 280 bodů
  • tlačítko pro zámek/zapnutí zařízení a kolébka pro regulaci hlasitosti
  • 3,5 mm Jack, miniHDMI a microUSB konektory
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
Druhá generace: BB Dev Alpha B (zdroj: Endgadget.com)

Podle reakcí zahraničních serverů, které měly možnost si zařízení osahat, běží stále ještě nedokončený BB OS 10 zcela plynule. I když není známo, na jaké hardwarové konfiguraci, plynulost udělá vždy dobrý dojem. CEO společnosti Thorsten Heins během konference potvrdil, že příchod prvních BlackBerry s OS 10 je stále plánován na počátek roku 2013, a samotné finální testování by mělo začít koncem října. Nějaký ten měsíc čekání si tak můžete zkrátit krátkým oficiálním klipem s tematikou BB OS 10.

Diskuze (47) Další článek: Podívejte se na první fotky a video pořízené HTC 8X

Témata článku: Blackberry, Spousta novinek, San Jose, Halda, Hal, Nov, Veřejnost, Black, Finální testování, Soukromý hovorSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry
Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

** Xiaomi představilo svůj druhý skládací smartphone ** Vylepšil co mohl, dostal nový typ displeje a fotoaparát Leica ** Zatím je dostupný pouze v Číně

Martin Miksa
Skládací konstrukceLeicaVlajková loď
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
Vybrali jsme 16 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

Vybrali jsme 16 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 16 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až třináct tisíc korun

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

** Dozvuky pandemie, nedostatek čipů a teď zase válka ** (Nejen) mobilní výrobci zažívají krušné časy ** Samsung má např. ve skladech na 50 milionů neprodaných telefonů

Martin Chroust
Nižší třídaStřední třída