BlackBerry 10: živá voda pro „Ostružiny“

Kanadský RIM se mění na BlackBerry a představuje svůj nový systém. Pojďte nakouknout pod jeho pokličku.

Kanadská společnost RIM BlackBerry na tom v poslední době není nejlépe. Klesající tržní podíl se nedařilo zastavit a tak bylo potřeba přijít s něčím, co by firmu opět vyšvihlo mezi elitu. Tím něčím má být nový operační systém BlackBerry 10. Seznamte se.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
U ostružin měli perný den. Odhalili jak nový operační systém, tak i první dva smartphony.

BlackBerry 10 je operační systém vybudovaný na zelené louce, odstřižený od svého staršího sourozence. Firma do něj vkládá velké naděje a doufá v zisk svých nedávno ztracených příček mobilních hitparád. BB v posledních letech nedokázala držet krok hlavně s iPhonem a Androidem. Celá transformace na nový operační systém má jak výhody, tak i nevýhody. Na škodu může být mládí celé platformy, které v začátcích může leckoho odradit.

Na druhou stranu, BlackBerry 10 se hned při startu chlubí 70 000 aplikacemi, což je opravdu úctyhodné číslo. Kladné body si také může připsat za to, že jakožto platforma na trh přišla jako poslední a měla tak šanci se poučit z chyb druhých. Na nótu konzervativních uživatelů také integrovanou hardwarovou klávesnicí u jednoho ze dvou prvních modelů, takže co do papírových předpokladů, je na tom opravdu dobře.

Jaký ale vlastně je nová verze ostružiny z Kanady? Jednoduchá, intuitivní, rychlá a plná gest. Zamykací obrazovka nových telefonů nabídne vše co ostatní platformy a navíc ještě notifikace zmeškaných a nadcházejících událostí. Přibude také ikonka pro rychlé spuštění fotoaplikace. Hlavní obrazovka telefonu se bude sestávat z kaskády dlaždic, nebo chcete-li aktivních rámečků, přičemž každý bude reprezentovat jednu aplikaci běžící takto minimalizovaně. Rámečků může být až 8 (4 na jedné obrazovce) a řadí se od naposledy spuštěného.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zamykací obrazovka a čtveřice rámečků s běžícími minimalizovanými aplikacemi, zdroj Techradar

Pakliže se bojíte o energetickou a datovou náročnost takového řešení, tak podle BlackBerry můžete být v klidu. Vše prý bude inteligentně řízeno a obsluha rámečků co do energie a dat bude na minimální úrovni. V aplikaci už se nesetkáte s tlačítkem pro její ukončení, ke slovu opět přišla gesta. Také pro zobrazení notifikační lišty v době práce s aplikací přijde na řadu gesto. Když vás notifikace zaujme, tak budete pokračovat dále, když ne, tak se jednoduše vrátíte k předchozí aplikaci bez nutnosti stisku tlačítka.

Celý systém působí velmi kvalitním dojmem a disponuje vskutku bleskovými reakcemi. Je rozdělen na dvě části - pracovní a soukromou, mezi kterými můžete jednoduchým gestem pomocí přetažení prstu přepnout. Doslova „pod palcem“ tak máte dvě uživatelská prostředí.

Aplikace fotoaparátu nabídne funkci Time Shift. V čem spočívá? Vyberete tuto funkci, jednoduše si vyfotíte požadovanou momentku, v tomto případě určitou sérii momentek, určíte oblast pro časový posun (kupříkladu obličej) a následně můžete vybrat moment, ve kterém se fotografovaný tváří na snímku nejlépe.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Fotoaplikace dostane funkci timeshift, kaskáda aplikací v podání BB Hub a e-mailu, zdroj Techradar

BlackBerry 10 také nabídne kaskády jednotlivých aplikací. Tuto funkci rychlého multitaskingu si lze představit jako několik aplikací vrstvených přes sebe s možnost listování gestem mezi nimi. BlackBerry Hub vám stále běží na pozadí, příchozí e-mail zobrazíte vedle něho a dokument v jedno příloze ještě vedle tohoto.

Na celý systém se ještě podrobně zaměříme v příštích recenzích přístrojů, které by k nám měly doputovat snad již zanedlouho. Sledujte MobilManii.

 

Diskuze (31) Další článek: T-Mobile zrychluje síť v Krkonoších a na Vysočině

Témata článku: Blackberry, , , Úctyhodné číslo, Voda, Obrazovka telefonu, TimeShift, Nadcházející událost, Mobilní hit, Příchozí e-mail, Živá voda, Pro +, Perný den, Black, Časový posun